(71.27) Hra: Co přinesl 27.6.2013 – Superaféra XV

1. červenec 2013 | 08.00 |

Čtvrtek 27.6.2013 se stal dnem, který snad dosud nejlépe ilustruje, jak neznalost toho (a nejen neznalost, ale i nedostatečná představa o tom), jak fungují struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, může vést k chybnému rozhodování a následně mít fatální důsledky. V tomto případě to předvedlo Sobotkovo vedení tím, jak razantně (ovšem toporně a hloupě) se postavilo proti vznikající Zeman-Rusnokově "dočasné" vládě:

Sociální demokraté vyzvou Marii Benešovou, která kývla na to, že bude ministryní spravedlnosti v kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, aby vystoupila z ČSSD. Ve čtvrtek to uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka. Kabinet vznikající pod patronací prezidenta Miloše Zemana prý nemá budoucnost... Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová kývla Jiřímu Rusnokovi na post ministryně spravedlnosti... "Pokud některý ze členů ČSSD poruší rozhodnutí sociální demokracie o tom, že nevstupujeme do prezidentské vlády, vyzve ho vedení strany, aby z ČSSD vystoupil,” napsal v textové zprávě Sobotka na dotaz, jak bude jeho strana postupovat vůči Benešové... "Vzhledem k tomu, že Rusnokova vláda nedostane důvěru a poté skončí, nebudeme těmito věcmi jinak ztrácet čas,” dodal... Benešová se rozhodla přijmout post v novém kabinetu navzdory stranickému usnesení, že sociální demokracie nebude bez nových voleb vstupovat do vlády. Stranu, jejíž byla do letoška místopředsedkyní, však opouštět nehodlá. "Já se za to nestydím. Chodím na pět schůzí ročně v místní organizaci, komu by to mělo vadit? Nejsem ve vedení, jsem řadová členka na místní kladenské úrovni," nechala se dříve slyšet... Podle Sobotky, který požaduje rychlé rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, se však účast v Rusnokově vládě neslučuje se členstvím v sociální demokracii. Očekává proto, že sociální demokraté, kteří do kabinetu vstoupí, ukončí své členství ve straně.

Článek "ČSSD chce vypudit Benešovou za to, že kývla Rusnokovi", viz:

http://www.novinky.cz/domaci/306213-cssd-chce-vypudit-benesovou-za-to-ze-kyvla-rusnokovi.html

Jedná se nešťastný postoj. Stačí kombinatoricky spočítat všechny možnosti. Ony jsou totiž jenom dvě:

1. Zemanova vláda bude úspěšná, získá podporu veřejnosti. To se jí podaří tehdy a právě tehdy, když alespoň částečně omezí vliv struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. ODS a TOP se budou kompromitovat útoky vůči ní, aniž by mohly ohrozit její pozici. Dovládne až do voleb, protože nikdo Poslaneckou sněmovnu nerozpustí. – Pak "protizemanovská" pozice ČSSD této straně uškodí.

2. Zemanova vláda brzy ztratí důvěru veřejnosti. K tomu dojde tehdy a právě tehdy, když podlehne tlaku struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. ODS a TOP vystoupí s tím, že právě Zemanova vláda otevírá prostor pro korupční jednání a budou stupňovat tlak na to, aby byl konečně pověřen sestavením vlády jejich nominant (M. Němcová). ČSSD se k tomuto tlaku přidá (nic jiného jí nezbyde) a pozice Zemanovy vlády se stane neudržitelnou. Pověřena bude M. Němcová, což bezprostředně před volbami ODS a TOP nahraje. ČSSD si žádné zásluhy nepřipíše, spíš bude diskreditována neúspěchem Zemanovy vlády .

(Předpokládám, že nastane spíše první případ.)

Nevím, na co Sobotkovo vedení ČSSD spoléhá. Zemanova vláda dobrovolně neodejde. Koalice se k rozpuštění Poslanecké sněmovny nepřidá (alespoň ne v dohledné době). Nebylo lepší vyjednávat se Zemanovou vládou o některých věcných otázkách, které bude muset řešit? Např. rozpočet, protikorupční politika, politická kontrola stávajícího rozplétání korupčního propletence apod. Tak, aby se i ČSSD "svezla" na případné oblibě Zeman-Rusnokovy "dočasné" vlády, současně přitom měla možnost přejít ke kritické pozici v případě jejích problémů či neúspěchů. Šlo by o pozici podmíněné kritické podpory dočasnosti s tím, že jakmile by nastaly podmínky umožňující rozpuštění sněmovny, vláda by skončila.

Podle mě se jedná o selhání B. Sobotky a jeho okolí (mj. – jde o lidi, které mám rád a vážím si jich). Příčiny tohoto selhání jsou dvě:

- Osobní averze (dovedu je pochopit, ale skutečný politik by měl být více nad věcí).

- Nedocenění toho, jak stávající institucionální systém prorostl strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a jak bude obtížné se z toho vymanit. A nejen nedocenění, ale spíše absence představy o tom, jak propletenec těchto struktur funguje.

Postoj ČSSD je neudržitelný. Zajít až k vylučování členů za účast ve "vládě spásy" (jak může být také za pár dnů či týdnů chápána) není dobré. A ani nevím, jak z této pasti Sobotkovo vedení ČSSD vyklouzne.

Z výše uvedeného považuji za velmi cennou poznámku, kterou dal k mému příspěvku J. J.:

"Naprosto jste nepochopil jakou politiku vlastně předseda Sobotka a lidé z jeho křídla dělají. Není to pragmatická Haškova politika okamžiku s okamžitými výsledky. Není to politika vyjednávání, politických dealerů a programových kompromisů. Sobotkova politika je většinou (protože bohužel najdou se v ní podstatné výjimky)politikou založenou na přísném dodržování základních principu demokratického a právního státu. Sobotka není počtář z hokynářství, autorova typu. On má vizi a představivost. Dnes možná Zemanovo politicky nekorektní řešení vypadá jako možnost zbavit se nenáviděné vlády pravice, možná je to konečně cesta k novým volbám. Jenže co se stane, když toto nestandardní řešení použije jiný prezident za 5 nebo 10 let proti vládě vedené ČSSD? Sobotka není typ politika, který pragmaticky vymění zásadní principy, na kterých stojí parlamentní demokracie v tomto státě za okamžitý a krátkodobý zisk. Tento krátkodobý zisk v sobě totiž skrývá dlouhodobou ztrátu."

Neuvědomil si dvě věci:

1. V ČSSD mají struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad velmi silnou pozic, např. v Praze a některých dalších krajích s nimi Sobotkovo vedení nic nezmůže. Čím více se vztah mezi M. Zemanem a Sobotkovým vedením vyhrotí, tím více budou tyto struktury vztaženy do hry. Tím obtížnější pak bude alespoň částečně se z jejich vlivu vymanit, resp. politiku vymanit z jejich vlivu.

2. M. Zeman má poměrně volné ruce, aby alespoň částečně eliminoval největší excesy, které působením struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad omezil. V tom potřeboval podmíněnou a kritickou podporu, nikoli "zabejčený" (omezený) ublíženecký postoj.

Mimo jiné – Sobotkovo vedení mohlo situaci řešit mnohem efektivněji. Požadovat od M. Benešové a případně dalších přerušení členství v ČSSD po dobu jejich působení v "dočasné" vládě s tím, že tam nebyli nominováni za ČSSD a ČSSD nepřebírá za výsledky činnosti této vlády odpovědnost. Současně tím vyjádřit stanovisko, že "dočasná" vláda je jedním z možných přechodných řešení, která má řadu rizik. Černý Petr by pak zůstal v rukou současné koalice, která by odmítnutím rozpuštění Poslanecké sněmovny ztratila poslední zbytky svého kreditu.

(Dokončeno 28.6.2013 v 6.00 v Petrohradě)

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře