Těžká chyba Sobotkova vedení ČSSD?

27. červen 2013 | 15.28 |

Postoj Sobotkova vedení ČSSD k Zeman-Rusnokově "dočasné" vládě je poněkud toporný a spíše nešťastný. Stačí kombinatoricky spočítat všechny možnosti. Ony jsou totiž jenom dvě:

1. Zemanova vláda bude úspěšná, získá podporu veřejnosti. ODS a TOP se budou kompromitovat útoky vůči ní, aniž by mohly ohrozit její pozici. Dovládne až do voleb, protože nikdo Poslaneckou sněmovnu nerozpustí. – Pak "protizemanovská" pozice ČSSD této straně uškodí.

2. Zemanova vláda brzy ztratí důvěru veřejnosti, ODS a TOP budou stupňovat tlak na to, aby byl konečně pověřen jejich nominant sestavením vlády (M. Němcová). ČSSD se k tomuto tlaku přidá a pozice Zemanovy vlády se stane neudržitelnou. Pověřena bude M. Němcová, což bezprostředně před volbami ODS a TOP nahraje. ČSSD si žádné zásluhy nepřipíše, spíš bude diskreditována neúspěchem Zemanovy vlády.

(Předpokládám, že nastane spíše první případ.)

Nevím, na co ČSSD spoléhá. Zemanova vláda dobrovolně neodejde. Koalice se k rozpuštění Poslanecké sněmovny nepřidá (alespoň ne v dohledné době). Nebylo lepší vyjednávat se Zemanovou vládou o některých věcných otázkách, které bude muset řešit? Např. rozpočet, protikorupční politika, politická kontrola stávajícího rozplétání korupčního propletence apod. Tak, aby se i ČSSD "svezla" na případné oblibě Zeman-Rusnokovy "dočasné" vlády, současně přitom měla možnost přejít ke kritické pozici v případě jejích problémů či neúspěchů.

Podle mě se jedná o selhání B. Sobotky a jeho okolí. Příčiny tohoto selhání budou patrně dvě:

- Osobní averze (dovedu pochopit, ale skutečný politik by měl být více nad věcí).

- Nedocenění toho, jak stávající institucionální systém prorostl strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a jak bude obtížné se z toho vymanit. A nejen nedocenění, ale spíše absence představy o tom, jak propletenec těchto struktur funguje.

Postoj ČSSD je neudržitelný. Zajít až k vylučování členů za účast ve "vládě spásy" (jak může být také za pár dnů či týdnů chápána) není dobré. A ani nevím, jak z této pasti Sobotkovo vedení ČSSD vyklouzne.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.64 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře