Případ „Brady“? Další blamáž. Odvolat Hermana!

24. říjen 2016 | 15.10 |

Z nenávisti k Zemanovi se blbne. Klinicky. Několikrát jsem na to upozorňoval. Herman by měl okamžitě rezignovat, nebo být Sobotkou ze zdravotních důvodů odvolán. A pochopitelně se léčit. Choroba je nakažlivá, takže i prostředí těch kolem, co se také angažovali, by mělo být podrobeno preventivnímu vyšetření. Každopádně Herman nemůže být dál ministrem České republiky. S jeho dobrovolným odchodem či odvoláním by vláda ČR měla vydat i stanovisko, které by napravilo reputaci naší země.

Případ "Brada" – další antizemanovská blamáž

Novinky uveřejnily "Nekomentovaný chronologický přehled událostí kolem sporu mezi Hradem a ministrem kultury, který v pátek povede k dosud největšímu bojkotu udělování státních vyznamenání", dodal bych a další křečovité antizemnovské kampani, která skončila dosud největší blamáží. Zde je plný text (hnědě) toho, co Novinky přinesly (pikantní je, že jedním z autorů je Jindřich šídlo):

Příběh vyznamenání pro Jiřího Bradyho, který je strýcem ministra kultury Daniela Hermana, začíná 2. června 2016, kdy jeho nominaci schvaluje Poslanecká sněmovna. Důležité je ale říci, že se prezident republiky může o tom, komu vyznamenání udělí, rozhodovat zcela sám a nezávisle na nominacích Sněmovny, Senátu či veřejnosti. Až definitivní seznam spolupodepisuje předseda vlády.

8. září se ministr Herman setkává s prezidentem Milošem Zemanem na recepci ke státnímu svátku Slovenska. Herman tvrdí, že tam poprvé přišla na vyznamenání pro pana Bradyho řeč: "8. září odpoledne na slovenském velvyslanectví při rozhovoru pan prezident řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s dalajlamou, že ji zruší. Takto mi to přímo řekl. Byli u toho dva ministři naší vlády, jeden velvyslanec a myslím, že ještě obsluhující personál."

Těmi ministry jsou Jan Mládek (ČSSD, hospodářství) a Dan Ťok (ANO, doprava). Ani jeden z nich Hermanovu verzi nepotvrzuje, nic takového během debaty prý neslyšeli.

27. září se Herman znovu schází s prezidentem - jak uvádějí webové stránky Hradu, na Hermanovu žádost. Obsah rozhovoru není znám.

12. října telefonuje šéf prezidentského protokolu Jindřich Forejt Jiřímu Bradymu do Kanady. "Bylo nám oznámeno, že pan Brady dostane Řád T. G. Masaryka, že ta ceremonie je 28. října. Dostali jsme detaily, kolik lidí si na to můžeme pozvat, kdy to začne, jak to bude všechno probíhat," popsala rozhovor manželka pana Bradyho Tereza Bradyová v neděli 23. října poté, co s manželem přiletěla do Prahy. Forejt už dřív odmítl, že by panu Bradymu vyznamenání přislíbil.

V úterý 18. října se ministr Herman schází ve svém úřadu s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který je v Česku hostem konference Forum 2000. Podle očekávání znovu protestuje čínská ambasáda.

Prezident Zeman, premiér Sobotka, předseda Senátu Štěch a předseda Sněmovny Hamáček vydávají společné prohlášení, v němž opakují, že Česko oficiálně uznává jedinou a nedělitelnou Čínu.

Ve středu 19. října podepisuje premiér Sobotka seznam vyznamenaných. Jméno Jiřího Bradyho na něm podle premiéra není.

V pátek 21. října vychází v internetovém deníku Aktuálně.cz text, díky němuž se celý příběh dostává na veřejnost. Ministr Herman postupně potvrzuje detaily, ve večerním vysílání Událostí, komentářů poprvé říká, že prezident Zeman podmínil vyznamenání pro Bradyho tím, že se nesejde s dalajlamou.

Ve stejný den o sporu mezi Hradem a ministrem píší New York Times.

V sobotu 22. října vydává své stanovisko Hrad. Píše se v něm, že seznam vyznamenaných je tajný a že o vyznamenání pro svého strýce žádal prezidenta písemně sám Herman.

V neděli 23. října večer přilétá do Prahy pan Brady s manželkou. Ministr Herman na letišti poprvé ukazuje SMS zprávu ze čtvrtečního večera, kterou mu měl zaslat hradní ceremoniář Forejt a ve které mu oznamuje, že návrh na vyznamenání je "pro letošek odložen”.

V pondělí 24. října se začíná rozrůstat seznam lidí, kteří kvůli aféře Brady nepřijdou na udělování státních vyznamenání v pátek 28. října na Pražský hrad. Definitivně se ukazuje, že oslavy státního svátku budou nejméně dvě: jedna na Hradě, druhá na Staroměstském náměstí.

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/pripad-brady-jak-vznikla-afera-ktera-zkazila-patecni-slavnost-na-hrade-3454

K "důkazu" v podobě SMS

K "důkazu" v podobě SMS (vytáhnuté, až když se konstrukce hroutila) podal dobrou analýzu Tomáš Haas, dovolím si ji celou citovat (modře):

Zvláštní to důkaz

"Volali mi z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz o zrušení vyznamenání"

A článek v Lidových novinách, na Aktuálně a mnoha dalších novinách je doprovázen fotografií displeje mobilu se zřetelně čitelným textem SMS:

----------

Vytvořit

----------

Komu

Forejt KPR pro

---------

Pane ministře dobrý den.

Chtěl bych Vás informovat,

že diskutovan návrh na udělení/propůjčení

státního vyznamenání byl pro

letošní rok odložen.

Jindřich Forejt

čt 18:06

Ta SMS má tedy adresáta. Není jím ale ani pan Brady, ani ministr Herman. Příjemce není, naproti tomu, ve viditelném textu SMS, vůbec označen, respektive má jim být pan Forejt.

Adresátem SMS je tedy osoba, kterou pan Herman a opět zcela jednotní novináři Lidových novin, Aktuálně a dalších prohlašují za jejího odesilatele.

Něco tady nehraje.

Nevyplývá z toho, jak tvrdí titulky v tisku, že jde o důkaz toho, že pan Forejt poslal SMS ministrovi, ale že z Hermanovi, ale že z nějakého mobilu, údajně ministrova, někdo odeslal, nebo nejméně vytvořil, SMS která má pana Forejta označeného jako potenciálního, nebo možná skutečného, příjemce zprávy, nikoliv odesilatele.

Takový důkaz je velmi podezřelý a přinejmenším to nedokazuje nic.

Naopak je velni matoucí a naznačuje, že kdosi zde nehraje čistou hru.

Psal snad pan Forejt SMS sám sobě a předal svůj mobil ministru Hermanovi?

Zbytečná trapárna

To, jak to je, bylo možné tušit již dříve. Již 22.10. jsem napsal na svém blogu tento článek s názvem "Inflace antizemanovské hysterie" (viz zeleně):

Tak se mně zdá, že zažíváme standardní vlnu antizemanovské hysterie. Jako vždy, když se blíží výročí vzniku republiky a hned po něm Listopadu.

Nejdříve kauza pozdního příjezdu Zemana na Kováčův pohřeb. Média systematicky vytvářela dojem, že za to může Zeman, patrně protože, že se zpozdil, snad v důsledku opilosti. Desítky komentářů se silnou rétorikou, ale obsahově prázdných. K tomu jsem poznamenal před pár dny: "Sledoval jsem skoro všechna média - opravdu do této chvíle nevím, co bylo příčinou zpoždění Zemana na Kováčově pohřbu. Dokonce nevím (sleduji objektivně), zda to byla vina Zemana (1), shoda okolností (2), diskreditační akce - sviňská a připravená (3). Máme "svobodná média", část si platíme, vášně jsou vyvolány, ale víme to?! Já se snažím informace objektivně posuzovat a pořád nevím. Je to normální?!"

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3928-proc-se-zpozdil-zeman-vime-to.html

Později se kontury "hrozného zločinu", které se Zeman dopustil, začaly rozplizávat. Ostatně tak, jako v jiných případech, viz např.:

http://www.lidovky.cz/pozdni-prilet-na-kovacuv-pohreb-hrad-podcenil-casovy-plan-vyplyva-z-podrobnych-dat-ged-/zpravy-domov.aspx?c=A161022_155920_ln_domov_ele

A tak nakonec z celé kauzy zbylo toto:

"Podle ministra důvodem zpoždění je, že protokol prezidenta, který připravuje časový plán, zřejmě nezapočítal, že na Ruzyni je zcela jiný provoz. "Ve Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, ale na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,” řekl Ťok."

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/418352-tok-se-zastal-leteckych-dispeceru-ve-sporu-s-hradem.html

Když bylo zřejmé, že kauza vyšumí, resp. že platí lidové "z pilin bič neupleteš", byl fakt toho, jakou hru pod cizí taktovkou rozehrála "naše" mainstreamová média okamžitě překryt další kauzou. Jako hlavní aktér v ní vystoupil kdo jiný než Daniel Herman. K tomu viz např.:

"Kauzu neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu zaznamenala i řada zahraničních médií - například agentura Reuters, izraelský list The Jerusalem Post, americký deník The New York Times, dánský server Denmark News.Net či asijská informační síť Channel NewsAsie.

Mimo jiné pod titulkem "Zeman kvůli dalajlamovi vyřadil z vyznamenávaných muže, který přežil holokaust" popisují celý příběh, citují ministra kultury Daniela Hermana a samotného Bradyho a informují o tom, že Zemanův mluvčí odmítl komentovat Bradyho jméno v souvislosti se seznamem osob, které má prezident 28. října vyznamenat.

Herman v pátek vznesl obvinění proti prezidentu Miloši Zemanu, který mu prý sdělil, že pokud nezruší schůzku s dalajlamou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane. Mělo k tomu dojít na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. Podle ministra prezidentovi velmi záleželo na tom, aby se s dalajlamou nesetkal.

Neudělení vyznamenání vyvolalo kritiku i z řad domácích politiků. Například poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že pokud se slova Hermana prokážou, měla by na to demokratická společnost reagovat. Zároveň vyzvala poslance, aby Bradyho ocenili na slavnostním zasedání Sněmovny.

Předseda STAN Petr Gazdík kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho svolal na 28. října shromáždění na Staroměstské náměstí. Přijde Herman, Marian Jurečka či Petr Pithart, řekl.

Že Brady oceněn nebude, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že mezi návrhy, které mu Zeman zaslal ke spolupodepsání, jeho jméno nebylo. "Vzhledem k ústavní tradici nezbývá, než rozhodnutí prezidenta respektovat, je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předsedovi vlády předkládá," uvedl Sobotka s tím, že životní osud Bradyho je opravdu mimořádný.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu."

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/418341-kauzy-neudeleni-vyznamenani-bradymu-si-vsimaji-i-v-zahranici.html

Stejná skvadra, stejná rozplizlost informací, stejné vyvolávání tlaku ze zahraničí... Taková inflace antizemanovství, která přestává být účinná. Mj. docela by mě zajímalo, zda Herman přesně citoval Zemanova slova a stojí si za tím.

Jinak – doposud jsem se domníval, že kulturní politik, zvláště ve vyhrocené době, se na osobní rozhovor nedovolává. To je jaksi pod úroveň. Ale co chtít po těch, kteří se propadli do světa založeného na posuzování věcí dvojím metrem a z toho vyplývající duševní zapouzdřenosti.

Je to jejich osud, naše většinová společnost má schopnost uvažovat z nadhledu. Nemá jednoduchou roli. Někdy musí volit dilema mezi Zemanovým křupanstvím a slizounstvím globálních slouhů, kteří se pod taktovkou zvenku dokážou dobře organizovat k nátlakovým akcím. Ale dnes už jsou tyto akce v důsledku jejich inflace jen užitečnou vakcinací.
Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3937-inflace-antizemanovske-hysterie.html

Tak, lidi, proboha přemýšlejte, ať vás v současné složité době zcvokne co nejméně. Zeman není žádný lumen a Ovčáček už vůbec ne. Ale ti, co na ně pořádají štvanice, tak nečiní z důvodů chvályhodných, ale hodně mrzkých. Zemana se snaží likvidovat právě proto, že drží pozici, která napomáhá přežití nás všech nejen v naší zemi, ale i v rámci celkového vývoje ve světě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (139x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší