(71.26) Hra: Co přinesl 26.6.2013 – Superaféra XIV

28. červen 2013 | 15.10 |

Někdy je zajímavé podívat se na to, co se odehrává, alespoň s malým odstupem. Tato série (uveřejňujeme ji od 13.6., kdy superaféra začala) sleduje, jak je částečně eliminována role struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Mechanismy jejich vzniku, fungování a vývoje jsme teoreticky popsali dávno před tím, než krize začala. Nyní se nám vyjevují v "plné kráse". Prostor, který se uvolní narušením a vytlačením části těchto struktur, bude dříve nebo později (spíše dříve) opět zaplněn. Nicméně současný vývoj má osudový význam zejména z hlediska následujícího:

- Míra, ve které tyto struktury u nás rozbujely, dosáhla takového stupně, že s tím prostě něco bylo nutno dělat.

- "Restrukturalizace struktur" umožní určitý posun základního ideového paradigmatu (jeho naší lokální modifikace), o kterém jsem psal dříve, což za určitých podmínek může otevřít cestu k rozumnějšímu typu reforem, než byly ty, jejichž cílem bylo jen umožnit tunelování veřejných zdrojů.

- Veřejnost projde určitou osvětou, udělá si lepší představu o tom, co a jak ve skutečnosti funguje, bude schopna kvalifikovaněji reagovat na to, s čím se bude setkávat.

- Aktuální dění přináší cenný materiál pro rozvoj teorie.

Středa 26.6. 2013 přinesla řadu úvah na téma, kdo bude v Zeman-Rusnokově dočasné vládě. Kromě různých spekulací (často sloužících k preventivnímu zpochybnění vlády) byla zveřejněna tři jména (včetně premiéra) a tak můžeme porovnávat:

Petr Nečas       :    Jiří Rusnok       (premiér)

Jan Kubice      :     Matrin Pecina   (vnitro)

Petr Bendl       :     Miroslav Toman  (zemědělství)

Zatím to nevidím jako nějakou tragédii, spíš naopak. Možná se mýlím, ale zdá se mi, že nová vláda může vzbudit pozitivní očekávání a poněkud tak prodloužit svůj mandát. Předseda ČSSD B. Sobotka patrně poněkud promanévrovává svoji pozici ostrými útoky proti ní.

Na Aktuálně.cz byl uveřejněn výběr z komentářů několika známých osobností, viz:

centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/grafika/2013/06/26/blogeri-rozebiraji-zemanovo-jmenovani-rusnoka/#z-kotva">http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/grafika/2013/06/26/blogeri-rozebiraji-zemanovo-jmenovani-rusnoka/#z-kotva

Zdá se mi, že některé z nich by bylo možné nazvat "commentarii praecox". Z hlediska dokumentování vývoje stojí za to je zaznamenat:

J. Urban "Jájá Zeman a zbytečný puč"

Miloš Zeman předvedl jeden z nejslabších výkonů svojí kariéry a očekávaná myš horou zrozená se jmenuje Jiří Rusnok. Prezidentův projev při jmenování úřednického premiéra byl shrnutím celé operace - nejčastějším slovem bylo ,,já" - slíbil jsem, udělal jsem, vyslovil jsem, podnikl jsem, utíral jsem se... atd, atd. Pak ještě bezelstně prozradil, že jediné, o co mu šlo, bylo vyprovokovat předčasné volby, protože doufal, že se Sněmovna po takovém naschválu jemu natruc rozpustí sama. A že mu to až do včerejška vycházelo, protože mu paní Karolína Peake říkala, že jejích osm poslanců dnešní koalici nepodpoří. Stal se opak a prezident Jájá Zeman je i se svým oblíbencem, alespoň na chvíli, poněkud sám.

B. Sobotka "Vláda odborníků? Zatím spíše vláda SPOZ"

Řadu lidí asi napadne, zda nově jmenovaný premiér Rusnok pochopil zcela správně zadání prezidenta Zemana, který v souvislosti s prezidentskou vládou opakovaně hovořil o vládě odborníků. Podle dosavadních vyjádření Jiřího Rusnoka k personálnímu složení jeho vlády se zdá, že sestavuje zcela jiný kabinet a to vládu SPOZ, Strany práv občanů - zemanovců. To u vlády, která nemá žádný demokratický mandát od voličů ( což je podstatný nedostatek legitimity) jen dále zhorší její vnímání občany.

M. Žák "Prezident Zeman a naivní koalice"

Prezident Zeman si zahrává s poslanci koaličních stran jako kočka s myší. Ukazuje to skutečnost, že dává koaličním poslancům naději (ve skutečnosti planou naději), že ve druhém kole jmenuje paní poslankyni Němcovou do funkce ministerské předsedkyně. Zcela jistě nejmenuje. Jde spíše o to zabránit předčasným volbám. Jak již dříve naznačil, dobře si uvědomuje, že mnoho poslanců si přeje dokončit svůj mandát. Na druhé straně prezident Zeman jednoznačně slíbil, že když se poslanci shodnou na rozpuštění sněmovny, bude to respektovat a jím jmenovaná vláda odborníků bude působit jen v době, než bude zvolena nová vláda.

L. Macek "Kam až chce Miloš Zeman zajít?"

Dnešní situace totiž posiluje důvody k lítosti nad dvěma promarněnými příležitostmi: nad trestuhodným přijetím přímé volby prezidenta bez promyšleného doladění Ústavy; a nad politováníhodným rozhodnutím Ústavního soudu vyvléci se z obtížného rozhodování o žalobě z velezrady na Václava Klause. V obou případech šlo o šanci upřesnit mantinely, ve kterých se musí prezident pohybovat. Po včerejšku víme, že s Milošem Zemanem na Hradě by se nám takové upřesnění obzvlášť hodilo...

J. Dolejš "Víra ve 101 a předčasné volby"

Vládu pragmatického Jiřího Rusnoka lze uvítat jako politický nástroj odchodu dosavadní sestavy, která zklamala. Mluvit o ústavním puči ještě před tím než si nová vláda řekne o důvěru, je mimo mísu. Nyní je hlavní otázka s jakým zadáním se bude po jejím jmenování dotvářet návrh státního rozpočtu na rok 2014, který má být předán do poslanecké sněmovny do 30. září. Pokud bude rozpuštění sněmovny 120 hlasy podepsané, otevírá to cestu k novým dohodám a to jak k politikům, tak i směrem k tripartitě. Rozpočtové provizorium je předčasný a nefér argument. Nová sněmovna přeci ještě může stihnout do konce roku rozpočet projednat. Čas ale kvapí.

J. Pehe "Prezidentský puč?"

Zemanovým hlavním důvodem pro jmenování vlády odborníků tak není snaha změnit ústavní systém. Ten zůstává ve vztahu k jeho pravomocem stejný, jako byl u prezidenta voleného nepřímo. Jmenování vlády odborníků má důvody zcela konkrétně ekonomicko-politické. Chceme-li odpověď na otázku, jaké důvody to mohou být, přestaňme fantazírovat o Zemanově ústavním ,,puči" a ptejme se spíš, co důležitého pro Zemana a jeho okolí odbornická vláda může schválit do okamžiku, než ji, třeba v předčasných volbách, nahradí vláda regulérní. Odpovědí leží tam.

(Dokončeno v Petrohradě v 8.00 27.6.2013)

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře