(71.23) Hra: Co přinesl 23.6.2013 – Superaféra XI

27. červen 2013 | 08.00 |

To, co jsme čekali, jsme se dozvěděli dříve, než jsme čekali, tedy již 23.6.2013. Tedy ne v úterý, ale už v neděli odpoledne ze Zemanových Hovorů z Lán.

Ještě, že jsem už v 15.19 ten den na svém blogu uveřejnil článek, ve kterém jsem napsal, jak to dopadne a proč to tak dopadne, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/385-poveri-zeman-nemcovou.html

Zde jsou některé důležité momenty z toho, co N. Zeman uvedl (tak, jak to interpretuje ČT):

Prezident Miloš Zeman v pořadu Radiožurnálu Hovory z Lán naznačil, že by politickou situaci po demisi premiéra Petra Nečase (ODS) nejraději řešil jmenováním "vlády odborníků". "V zásadě mám jasno a moje rozhodnutí bude takové, které nezklame moje voliče v prezidentských volbách," uvedl Zeman, jehož billboardy hlásily "Stop Nečasově vládě". V hledáčku má prý čtyři osobnosti, které by mohly převzít premiérskou funkci. Budoucí premiér by podle Zemana nemusel mít nutně politický mandát. Rozhodnutí oznámí prezident oficiálně v úterý v 15:00 na Pražském hradě. Koalice chce v čele vlády Miroslavu Němcovou (ODS). Opozice žádá předčasné volby.

Jeden z předvolebních slibů podle Zemana ještě není zcela splněn. "Nečasova vláda, byť je v

demisi, je stále ještě vládou," konstatoval prezident. Nejsilnější opoziční strana ČSSD přitom volá po rozpuštění sněmovny a předčasných volbách, kde by získala silnější mandát a mohla posléze sestavit vládu. Sehnat by ale opozice musela 120 hlasů.

"To rozhodnutí Poslanecké sněmovny o případném seberozpuštění by mělo vzít také v úvahu to, jaká bude ta vláda odborníků, jaké bude její personální složení, jaké bude její programové prohlášení," prohlásil Zeman.

Podle prezidenta rozhodně není jasné, že se na podzim uskuteční předčasné volby. "To rozhodne Poslanecká sněmovna, nikoli prezident republiky," zdůraznil Zeman.

Další alternativou je pověřit představitele současné koalice sestavením nového kabinetu, což by ovšem podle Zemana znamenalo, že de facto bude Nečasova vláda pokračovat. Prezident zmínil také možnost jmenovat premiérem největší opoziční strany ČSSD. Její předseda Bohuslav Sobotka ale tuto možnost už předem odmítl.

"A pak nám zbývá ještě poslední varianta, o které se zatím málo uvažuje, ale kterou já pokládám za reálnou.

A to je varianta toho, čemu vy novináři říkáte úřednická vláda a já tomu říkám vláda odborníků," prohlásil Zeman.

Takový kabinet by podle něj měl být tvořen profesionály, kteří znají problematiku jednotlivých resortů a nemuseli by se s nimi seznamovat teprve po vstupu do funkce. "I ta vláda úředníků či odborníků tady může být jako náhrada vlády v demisi současné vládní koalice jenom do předčasných voleb. Tato kombinace se vůbec nedá vyloučit," podotkl prezident.

Nového premiéra chce Zeman jmenovat už v úterý. V zákulisí se přitom nejčastěji mluví o Jiřím Rusnokovi. "Neřeknu, ale rozhodně to nebude Pepek Vyskoč z Putimi," konstatoval Zeman.

Zeman už dříve předčasné volby zcela nevyloučil, zdůraznil ale náklady na nové volby. "Jsem bývalý ekonom a vyhodit do vzduchu půl miliardy korun jenom proto, že není možné sloučit volby do Poslanecké sněmovny s volbami do Europarlamentu, je určitý argument proti předčasným volbám," prohlásil nedávno Zeman s tím, že předčasné volby zcela nevylučuje. Zhruba sto zákonů by ale tak "spadlo pod stůl".

"Když si budou občané přát předčasné volby, i když tu bude efektivní vláda odborníků, mají je mít," prohlásil také v pořadu Hovory z Lán Zeman.

Viz:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/232427-zeman-chce-vladu-odborniku-v-utery-jmenuje-premiera/

Stalo se tedy přesně to, co se dalo čekat. Včetně toho, že M. Zeman se patrně bude pohybovat na hraně a využívat neurčitost v definování některých termínů tak, aby "svou" vládu mohl podržet až do řádných voleb. Předpokládá přitom, že ji složí tak, aby získala (alespoň krátkodobou) podporu nikoli Poslanecké sněmovny, ale veřejnosti.

Připomeňme některé reakce politiků:

M. Němcová: "Rozhodnutí o tom, že by ji (úřednickou vládu) chtěl, musím respektovat, ale toto rozhodnutí se neopírá o názory, které slyšel v uplynulých dnech".

K. Peake: "Mě to nepřekvapuje, je to jedna z možností."

L. Zaorálek: "Nemyslím si, že by tyto úřednické vlády byly v historii Česka tak úspěšné, znamenalo to brzdu skutečných řešení problémů."

(L. Zaorálek neuvažuje zcela přesně – současná vláda byla širokou veřejností tak nenáviděná, že dobře složená "dočasná" vláda může "dočasně", tj. po dobu necelého roku u veřejnosti pozitivně zabodovat.)

Připomeňme si ještě některé momenty z toho, co se v neděli dělo před tím. Až do Zemanových Hovorů z Lán pokračovala neděle 23.6.2013 opakováním postojů zúčastněných stran. Trochu zajímavé bylo snad jen to, že ministr spravedlnosti P. Blažek v pořadu ČT Otázky Václava Moravce na jedné straně poměrně jednoznačně řekl, že očekává pověření M. Němcové sestavením vlády od M. Zemana. Z dalšího však vyplynulo, že počítá spíše s jinými alternativami. Jako první z politiků upozornil na možnost, že M. Zeman má reálnu možnost držet svou úřednickou vládu třeba i do řádných voleb.

Nejkompetentnější člověk Zemanova týmu H. Kmoníček pro Parlamentní listy zveřejněném 23. 6. 2013 v rozhovoru "Ambasády musí být nástrojem obchodu" uvedl:

Když se současně rušila velvyslanectví v Kolumbii, Kostarice a Venezuele, zastával jsem vždy názor, že tedy pokud chce Česká republika tuto část světa ekonomicky vyklidit, když už jsme na tom finančně tak strašně, že to musí dočasně udělat, tak samozřejmě naše země uzavření jednoho či dvou velvyslanectví přežije. Otázkou ale zůstává, jestli je naše země na tom opravdu tak špatně, a zda bychom raději neměli sdružit své finanční prostředky tak, abychom svou ekonomickou přítomnost zachovali. Ze strategického pohledu bych nikdy nebyl pro to, zavřít všechny tři tyto zastupitelské úřady současně. Protože to je naprostý nesmysl.

Když totiž v jedné lokalitě snížím úroveň svého zastoupení a budu to chtít pokrývat z jiné části stejného regionu, připravím se tím o jakoukoli možnost v dané lokalitě působit, obrazně tedy tím, že si sám nejprve uřežu nohy, a pak i ruce. Takže takto samozřejmě ne. Ale jsem rád, že ministerstvo po dvou letech došlo ke stejnému názoru, a ihned poté, co uzavřelo velvyslanectví v Kolumbii, ho začalo otevírat.

Nicméně, odborníci tvrdí, že podobné akce "zavření – otevření" jsou velice nákladné, zejména, když se musejí znovu nakupovat či pronajímat budovy a zařízení...

Nejen, že je to nákladnější finančně. Je to podstatně nákladnější politicky, myslím tím vracet se na trh, který jsme na rok či dva opustili, zejména v tak rychlé sekvenci. Ale pokud jde o budovy českých zastupitelských úřadů, tak máme často budovy v naprosto dokonalých lokalitách, protože jsou vlastně dědictvím politické ekonomiky první republiky. Takže v případě, že se takových budov z 20. – 30. let zbavíme podobným neuváženým krokem a budou ty budovy prodány s cílem dočasného uzavření, na takové lokality už se nikdy nevrátíme. My už nikdy nebudeme mít takové finanční prostředky, které jsou nezbytné pro jejich znovuzískání v podobné lokalitě, zejména v těch rychle rostoucích ekonomikách.

Naši lidé si málokdy uvědomují, že například v zemích BRICS je v podobných lokalitách cena takových nemovitostí naprosto astronomická. A my musíme své zastupitelské úřady bránit jako nástroj ekonomické diplomacie státu, který z exportu žije, ale také jako součást našeho kulturně intelektuálního dědictví.

Viz:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vrchni-hradni-diplomat-Kmonicek-Ambasady-musi-byt-nastrojem-obchodu-276601

Potvrdil tím, co jsem napsal v souvislosti se 100 dny jeho prezidentování, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/341-71-11-hra-co-prinesl-11-6-2013-100-dnu-zemana.html

Za zmínku stojí ještě to, co napsal V. Bárta na svém blogu po návštěvě v Lánech 23.2013:

Pana prezidenta jsme informovali o aktivitách našeho kolegy Michala Babáka ve Stálé komisi pro kontrolu vojenského zpravodajství. Zdůraznili jsme naše obavy, že VOZ bylo zneužito k politické diskreditaci svědků proti Miroslavu Kalouskovi v kauze Casa. Dlouho jsme také hovořili o nezávislosti současného vyšetřování.

Obsah jednání nejprve probereme s výkonnou radou VV a poslaneckým klubem a teprve následně k tomu budu moci říct více.

Viz:

http://vitbarta.cz/denik-vita-barty/1729-prave-se-vracim-ze-zamku-chvalila-se-kulajda-a-resila-kontrarozvedka.htm#.UcfagNg8ufs

To je důležité mj. i proto, že spor o povaze a smyslu policejního zásahu v kontextu celé superaféry bude nyní probíhat v poněkud pozměněných podmínkách, než pokud by premiérování převzala M. Němcová se starou gardou.

(Dokončeno 24.6.2013 v 7.30)

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře