Pověří Zeman Němcovou?

23. červen 2013 | 15.19 |

Čemu slouží hrátky mezi ODS a TOP týkající se obsazení postu předsedy Poslanecké sněmovny po případném pověření stávající předsedkyně Poslanecké sněmovny sestavením vlády prezidentem M. Zemanem. Proč se jedná o něčem, co má téměř nulovou pravděpodobnost? Je to jen zastírací hra, aby někteří představitelé ODS a TOP měli záminku ke vzájemným setkáním a vyjednávání pro ně skutečně významných otázek? Nebo stále ještě tak moc nepochopili, o co jde? Zdá se, že platí jedno i druhé.

Proč si můžeme být jisti, že M. Zeman nepověří M. Němcovou (která explicitně uvedla, že sestaví novou vládu ze staré, snad jen s obměnou ministryně kultury)? Někteří argumentují tím, že by se tímto pověřením M. Zeman znemožnil, protože to je v rozporu s tím, co říkal v době vrcholící volební kampaně, a především pak s přáním drtivé většiny obyvatel.

Podívejme se na tuto otázku z jiného hlediska. Co by se muselo stát, aby M. Němcovou pověřil (když ho k tomu nic viditelného ani nenutí, ani nevede). Znamenalo by to, že působí nějaký velmi silný exogenní (tj. vnější) vliv, kterému se M. Zeman musel podřídit. Tj. musela by existovat nějaká velká síla (témě velmocenská), která by se z nějakých důvodů rozhodla za každou cenu uchovat u moci celou tuto zkorumpovanou garnituru – a to i za cenu, že se tím tento její zájem a způsob uplatňování jeho vlivu projeví v plné kráse. – Ale to nedává smysl. Pokud by taková síla existovala a mohla si svůj vliv uplatnit, tak to nebude dělat způsobem, kterým si svůj vliv ve skutečnosti oslabí. Zejména odtud pramení moje jistota, pokud jde o to, s čím M. Zeman v úterý vystoupí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pověří Zeman Němcovou? karel hušner 23. 06. 2013 - 21:02