R2016/227: Diskuse LK: V. Černík: O vlastnictví

18. září 2016 | 07.00 |

V diskusi k současným problémům vystoupil Vladislav Černík s názorem na to, jak by měly být uspořádány a jak by měly fungovat vlastnické vztahy. Současně vybídl ke zveřejnění svého názoru i v rámci přípravné diskuse k 19. ročníku konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Zde je jeho příspěvek:

Nechci výlučnost státního sektoru, ale zásadně jsem pro tzv. vícesektorovou ekonomiku:

- soukromý sektor od OSVČ po velké korporace,

- státní a samosprávný sektor,

- družstevní sektor.

Zastávám tezi, že skutečně svobodná a reálně tržní konkurence je možná jedině, pokud všechny ony sektory budou mít dostatečnou váhu, čímž ale neříkám, že to znamená po třetinách.

Soukromý sektor je u nás dost přerostlý, od OSVČ po korporace, řada OSVČ by mohla a také měla přejít do družstev či samosprávných podniků, vlastněných obcemi, okresy, či kraji.

OSVČ podle mne musí na odvodech odvádět podobné částky jako zaměstnanci, ne 1/3!

Korporace by měly být doplněny o prvek zaměstnanecké samosprávy, nikoliv s jen formálními pravomocemi. A dále je potřeba, aby dostávali smíšenou formu, tj. s účastí státu a samospráv, ale ne nějakým kšeftováním na bursách s akciemi.

Družstva mají být podle osob, ne podle majetkových podílů.

U více sektorové konkurence, např. České dráhy a různí Jančurové, soukromé společnost musí při vstupu na trh zachovat i u sebe pravidla zavedená původním státním podnikem, od režijek, po zaměstnanecké a školní jízdné, návaznosti grafikonů apod. Žádné vyzobávání rozinek.

Totéž ve školách a třeba nemocnicích, viz ty různé První vyvařovací či třeba Českomorávské uklízecí.

Dodávání tzv. agenturních pracovníků pod přísnou kontrolou úřadů práce a odborů.

Tzv. tripartitu přeměnit na čtyřpartitu (navíc zástupci důchodců, nezaměstnaných, pacientů, žen, menšin, handicapovaných a i tzv. penalizovaných). Většina agendy se týká těchto oslabených skupin, podle hesla O nás bez nás. A nemálo z nich je mimo odbory, jako nezaměstnaní či důchodci.

Zaměstnavatelské svazy musí povinně řešit korupci a šikanu, ne se jen vztekat, že nemají na placení nemocenské, zkracování pracovní doby apod.

Zatím tolik, snad to můžeš reflektovat i v seriálu.

(Pokračování dalším tématem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/227: Diskuse LK: V. Černík: O vlastnictví honza 18. 09. 2016 - 08:06