Muslimové s našinci na Jiřáku? Zdařilá akce

10. srpen 2016 | 20.18 |

Právě jsem se vrátil z akce proti terorismu, která se konala na nám. Jiříka z Poděbrad. Podle mě velmi zdařilá, i když se jí účastnilo téměř tolik novinářů jako ostatních účastníků a muslimové byli výraznou menšinou. I tak si tohoto prvního kroku velmi cením a považuji účast všech (především muslimů) za projev osobní statečnosti. Vystavují se značnému riziku a doufám, že to aspoň část naší veřenosti chápe.

Hned při příchodu jsem se setkal se svým studentem, muslimem. Byl trochu zklamám. Čekal více lidí a hlavně více muslimů. Prý těch, kteří to cítí tak, jak ti, co sem přišli je velmi mnoho. Myslím, že vím, proč jich přišlo méně, než se čekalo. Ale to závisí i na nás, zda a jak proběhnou další podobná setkání. Je jich třeba.

Foto 1: Zpívaná a obsahově velmi silně působící mše křesťanů, muslimů i nevěřících. Přiznám se, že jsem měl trochu strach, aby v kostele nedošlo k nějakému maléru. Nedošlo a doufám, že si uhájíme tento způsob porozumění.

Foto 2: Zahájení veřejné akce. Téměř tisícovka lidí. Úvodní slovo působivé. Míněné vážně a odměněné potleskem. Na shromáždění je též bývalý ministr vnitra Bublan i s vnoučaty (to bych se netroufnul), Petruška Šustrová a další osobnosti. Široké názorové spektrum a nikdo se nedovážil přihřívat svou polívčičku. Celkem poctivě se hledalo to, co nás spojuje.

Foto 3: Přítomni byli i muslimové. Tito to myslí vážně. Nepřetvařují se, nelžou, vysvětlují. A svým způsobem jsou to oni, kdo se vystavuje většímu riziku než kdokoli jiný.

Foto 4: Atmosféra tak zajímavá a působivá, že i bouřlivé diskuse s četnými odpůrci islámu probíhají velmi korektně.

Tak čekám, co o tom řeknou média a jaké budou reakce na FB. Podařilo se mi nafotit mnoho zajímavého, tak se k tomu s odstupem pár dnů snad dostanu. Pak budu moci reagovat i na to, jak se o akci vyjádří jiní. Ale stálo to zato.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.86 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší