Nejzajímavější obec na Slovensku/2

7. srpen 2016 | 07.00 |

Když ne nejzajímavější, tak rozhodně jedna z nejpozoruhodnějších obcí na Slovensku je Žehra. Jednak proto, že je v ní kostel ze začátku 13. století s velmi vzácnými freskami, památka UNESCO. A jednak proto, že je zde jeden z nejzajímavějších hřbitovů, jaké jsem kdy viděl. Vévodí mu monumentální hrobka místního Roma, který se zasloužil o rozkvět obce. Skládali se na ni všichni a celá obec ho oplakávala.

Obec je kousek od Spišského hradu, takže určitě stojí za to sem zajet autem.

Foto 1: Kostel z blízka.

Foto 2: I Ostatní rómské hroby jsou. Kopce vzadu - Branisko. Pod ním je  dálničný tunel za Spiššským hradem, který podstatně zkrátil cestu do Prešova a do Košic. Pozor! - Zde skoro vždy měří rychlost.

Foto 3: Všimněte si. Místní zvyklost. Pokud zemře jeden z manželů, jsou uvedena jména (v tomto případě i podobizny) obou, u jednoho jen datum narození, to druhé se vyťuká dodatečně. Rómské hraby jsou zde neuvěřitelné. Nikde jinde jsem takové a tolik neviděl. Působí dojemně.

Foto 4: Ještě jeden pohled do útrob kostela. Tady je vidět proměnu románského slohu v gotický. Zážitek. A taky slavné fresky, které vydržely dodnes!

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář