Zákaz dabování v EU? Další body euposlance Svobody

31. červenec 2016 | 13.15 |

"Lidovecký europoslanec Pavel Svoboda vykročil do boje se špatnou jazykovou vybaveností Čechů. Uvítal by, aby se v Česku přestaly dabovat filmy. Pokud se tak stane, budeme podle něj ovládat angličtinu tak jako některé jiné národy."

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/407264/filmy-uz-jen-v-anglictine-zakazte-dabovani-vola-z-bruselu-svoboda.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

K tomu:

1. Filmy, které stojí za to, se točí jen v angličtině?

2. Pokud by toto platilo jako precedens a filmy se přestaly dabovat, pak bychom museli točit filmy v angličitně (nebo teď v němčině)? (Kdo se v tom má po Brexitu vyznat?) – Jinak za současných poměrů totiž na jiné trhy s českými filmy nepronikneme. Ale tak to nebylo ani za protektorátu Böhmen und Mähren. "Rozina Sebranec" či "Městečko na dlani" se točily v češtině a dostaly se na plátno i v Říši.

Někdy se mně zdá, že euposlanec P. S. má zvláštní talent vyhmátnout to nejcennější v kulturním přínosu naší země ke kultuře EU či uchování naší vlastní identity a snažit se to zlikvidovat. Uvedu dva příklady:

P. S. poprvé:

Zatčení Miloslava Ransdorfa ve Švýcarsku při pokusu o trestný čin považuji za mezinárodní ostudu naší země, s jakou zatím nenacházím srovnání. Budeme se za to červenat ještě několik let.

Zároveň je třeba říci, že se na pana europoslance nevztahuje ani europoslanecká  imunita, ani diplomatická ochrana. Být zatčen přímo při trestném činu je situace, před kterou vás žádný z moderních imunitních a diplomatických nástrojů neochrání. Fakt, že šlo o území mimo EU a že je pan Ransdorf držitelem diplomatického pasu na věci nic nemění.

Musím ale zdůraznit, že je plně v odpovědnosti Komunistické strany Čech a Moravy, koho si nominuje jako svého reprezentanta v Evropě.

Pavel Svoboda
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3498-kratka-pamet-21-nejmocnejsiho-europoslance.html

Po vyšetření celé věci se doposud neomluvil.

P. S. podruhé:

Je-li pravda, co zjistil Hlidacipes.cz o neobjektivitě informování TV Primy o migrační krizi, není třeba nic více a nic méně, než aplikovat právo.

Z různých zákonů si můžeme dát dohromady jakousi společenskou smlouvu, kterou jsme jako občané uzavřeli s médii. Jejich nepředpojatost, férovost a nestrannost nám pomáhá správně vyhodnotit rizika. Proto dává médiím zvláštní práva: mají zvýšený a chráněný přístup k informacím podle tiskového zákona, mají autorskoprávní výjimku k užívání částí autorských děl podle zákona autorského, atd. Za to ale mají povinnost informovat poctivě, jak je to jen v silách novinářů. Takový zákonný rámec jsme jim v této společenské smlouvě vymezili. V dnešní době, kdy problémem není nedostatek informací, ale jejich nadbytek, je na dodržování této povinnosti třeba trvat dvojnásobně.

Majitel TV Prima nadiktoval svým zaměstnancům, že o migraci je třeba informovat jen negativně. Nařídil jim tedy, aby informovali neobjektivně o nejdiskutovanějším tématu současnosti, aby ve společnosti podporovali paniku, aby zatemňovali podstatný rozdíl mezi ekonomickými migranty a uprchlíky, kterým je třeba pomoci. Ponechám stranou, zda se ráno mohou příslušní novináři podívat do zrcadla – ti slušní buď odešli, anebo by to měli udělat alespoň nyní.

V diskusi o migrační krizi se všichni zleva doprava shodujeme na tom, že po migrantech chceme, aby dodržovali naše právo. Tak teď začněme sami u sebe, vyšetříme a sankcionujme TV Prima podle práva a s přihlédnutím k tomu, že manipulovala veřejným míněním u nejdiskutovanějšího tématu. Jinak nemáme požadovat po uprchlících dodržování práva, pokud to sami neděláme. Vyvolání hromadné paniky na objednávku je vysoce nebezpečné jednání.

Můj apel na dodržování práva má důvod: Negativním informováním o kauze 153 iráckých křesťanů, z nichž část byla vrácena, a části vůbec nebylo dovoleno přijet, přispěla TV Prima ke hloupému rozhodnutí ministra Chovance o zastavení tohoto projektu. Přitom šlo o bezpečnostně prověřené lidi, kteří nás stáli minimum a odjezd části z nich do Německa nepředstavoval pro ČR žádné riziko ani finance navíc.

Neznám osud těch vrácených ani těch nevpuštěných, ale pokud se jim něco stalo či stane, pak jejich krev ulpí i na TV Prima a na jednotlivých redaktorech. Blahopřeji.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nejmocnejsi-cesky-europoslanec-se-vyjadril-Krev-uprchliku-ulpi-i-na-TV-Prima-a-jejich-redaktorech-438615

Neměl by se pan europoslanec také tak trochu zabývat "společenskou smlouvou" s médii, která si povinně platíme ze svých daní? Tím, jak ony hájí "nepředpojatost, férovost a nestrannost"? Tím, jaké instrukce dokonce i během živého vysílání dostávají jejich redaktoři?
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3498-kratka-pamet-21-nejmocnejsiho-europoslance.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář