Ample Strike: Jen „nacvičování“ prvního úderu?

29. červenec 2016 | 15.31 |

"Strategické bombardéry B52 a B1, bitevní vrtulníky Apache a létající tankery vyšle americké velení na sklonku srpna do Česka na rozsáhlé třítýdenní cvičení Ample Strike. Zapojí se do něj sedmnáct zemí a má prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení."

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/americane-vyslou-na-ample-strike-bombardery-fzv-/zpr_nato.aspx?c=A160725_105219_zpr_nato_inc

Nejsem odborník v této oblasti, a proto se jako laik ptám:

1. Je to "taktické cvičení", jak se označuje, nebo je to nacvičování prvního strategického úderu?

2. A je to jen "nacvičování", nebo se jedná bezprostředně o samotný první jaderný úder, který bude veden z našeho území?

3. Budou na amerických strategických bombardérech strategické jaderné zbraně prvního úderů a hromadného ničení?

4. Pokud někdo tvrdí, že ne – tak kdo to tvrdí a jak je zajištěna kontrola, že k jaderné zbraně na strategických nosičích umístěny nebudou?

5. A jak je zajištěno, že k tomu nedojde na poslední chvíli na základě připravené a vyvolané provokace, jakých jsme již mnohokrát byli svědky?

6. Uvědomujeme si jako občané naší země, že pokud z naší země vzejde první strategický úder proti Rusku jadernými zbraněmi hromadného ničení, automaticky se staneme první obětí odvetného úderu stejného typu?

7. Uvědomujeme si (uvědomují si to i ti, co "cvičení" schválili, příp. ti, co, co ho obhajují, že tak či tak přinejmenším v době konání "cvičení" (i když to bude jen cvičení) z logických důvodů (přinejmenším dočasně) budou na naši zemi zaměřeny ruské jaderné zbraně hromadného ničení?

8. Kdo toto "cvičení" schválil (víme to vůbec, kdo nese bezprostředně osobní odpovědnost jako ústavní činitel?) a bylo to v jeho kompetenci takovouto věc schválit?

9. Je akce na výročí kolem 21. srpna a v období parlamentních prázdnin i nepřítomnosti většího množství ústavních činitelů na našem území v té době načasována, nebo je to jen náhoda, že se koná v této době?

10. Jsem paranoidní, když si kladu tyto otázky, nebo by si je měl položit každý aspoň trochu přemýšlivý a zodpovědný člověk?

Poznámka: Uvítám upřesnění a zvláště pak vyvrácení mých obav. Nejsem odborník na tuto oblast a rád si vyslechnu kvalifikované objasnění, které mě zbaví pochybností o tom, že se připravuje velká lumpárna.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší