R2016/172: Diskuse LK: Řezanka: Systém v rozkladu

24. červenec 2016 | 07.00 |

Uveřejňuji další příspěvek v rámci diskuse před 19. ročníkem mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Autorem je Marek Řezanka, odborný pracovník ve státních službách a básník. Zde je příapěvek:


Systém v rozkladu

Marek Řezanka

Tento text je inspirován Jiřím Šnajdarem a jeho příspěvkem, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3616-r2016-162-diskuse-lk-snajdar-velky-rozklad.html

Proč přestává být EU funkční a smysluplná? Proč není možno identifikovat se s jejími hodnotami? Nebo tyto hodnoty zůstávají na papíře:

1) Sociální smír (Je neslučitelný s politikou fiskálního paktu či dokonce s ratifikací TTIP).

2) Zajištění míru (Je v příkrém rozporu se zájmy zbrojní lobby a spolitikou NATO).

3) Posílení demokracie (Není možné, když média slouží lokálním oligarchům či nadnárodním korporacím a finančním institucím. Stejně tak je nerealizovatelné, stává-li se referendum - tedy hlas každého z nás - něčím nebezpečným).

4) Apel na humanismus (Není kompatibilní s logikou kapitalismu, s důrazem kladeným na maximalizaci zisku, kdy stále menší počet lidí vlastní čím dál větší podíl zdrojů, tedy téměř sto procent těchto zdrojů).

5) Vzdělaná společnost s pluralitou názorů (Není kompatibilní s potřebou politických a ekonomických elit, které si uzurpují moc a potřebují nikoli lidi vzdělané, ale manipulovatelné, neznalé své historie a historických souvislostí).

Je otázkou, kolik času systému, jenž nedokáže skloubit technický rozvoj s rozvojem sociálním, potřeby většiny se zájmy mocenských elit, právo na život nás všech s touhou jedinců ovládat a dobývat, zbývá. Osobně se domnívám, že se dostal do závěrečné křeče, z níž se mu již nepodaří vymanit. Zbývá jediné - najít k němu smysluplnou a pro většinu z nás přínosnou alternativu.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář