Slavný a pozoruhodný kostel v Senetářově/2

19. červenec 2016 | 07.00 |

Malá obec Senetářov v Moravském krasu má jeden z nejslavnějších kostelů u nás a snad i na světě. Na jeho výzdobě se podílel i jeden z nejvýznamnějších moderních umělců u nás - Mikuláš Medek.

Pokud budete v Moravském krasu, rozhodně byste měli kostel navštívit. Rovněž tak zajít i do skanzenu hned naproti kostela. Je v něm kromě jiného expozice tradiční výroby knoflíků z perleti, kterou si lidé v této chudé oblasti přivydělávali na živobytí.

Kostel má pohnutou historii. Jeho postavení slíbili občané města v případě, že během protektorátu nedojde k přeměně obce ve výcvikový tábor německé armády (podobně jako dopadlo Sedlčansko). Již v roce 1945 vznikl spolek pro stavbu kostelíku. Ten byl po roce 1948 rozehnán a jeho majetek zkonfiskován. V roce 1969 byla jeho stavba povolena a lidovou sbírkou získány prostředky v neuvěřitelně krátkém čase. A v neuvěřitelně krátkém čase byl postaven. Už v roce 1971. Vysvěcen byl za poměrně dramatických, ale heroických okolností už v době normalizace jako jediný kostel za minulého režimu u nás. Je symbolem statečnosti, obětavosti a vytrvalosti velkého množství lidí, ale i jejich tolerance a porozumění.

Kostel je uzavřen, ale když máte trochu štěstí a požádáte pána, který bydlí v domku vpravo od kostela, otevře vám jej. Můžete si zde též koupit za symbolickou cenu knížečku popisující historii kostela. Je to napínavější čtení než detektivka. O statečnosti jedněch, ale i zbytečné lidské hlouposti druhých.

Foto 1: Soustruh na vrtání dírek.

Foto 2: Z takovýchto škeblí se knoflíky vyráběly.

Foto 3: První krok ve zpracování knoflíků. Pak se vrtají dírky, knoflíky čistí a barví opalováním.

Foto 4: A toto již jsou hotové výrobky. Dodnes se občas najdou v krabicích se šitím.Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář