Slavný a pozoruhodný kostel v Senetářově/1

18. červenec 2016 | 07.00 |

Na cestě ze Slovinska jsem se stavil na Moravě. Musel jsem něco vyřídit. Protože mně zbylo ještě trochu času na přírodu, vyrazil jsem na jedno ze svých nejoblíbenějších míst. Malá obec v Moravském krasu s jedním z nejslavnějších kostelů u nás a snad i na světě. Na jeho výzdobě se podílel i jeden z nejvýznamnějších moderních umělců u nás. Pokud budete v Moravském krasu, rozhodně byste měli kostel navštívit.

Jedná se o kostel sv. Josefa v Senetářově, malý kousek do Jedovnic.

Otázka do příště: Kdo z předních poválečných českých umělců se kromě architekta kostela podílel na jeho výzdobě?

Kostel má pohnutou historii. Jeho postavení slíbili občané města v případě, že během protektorátu nedojde k přeměně obce ve výcvikový tábor německé armády (podobně jako dopadlo Sedlčansko). Již v roce 1945 vznikl spolek pro stavbu kostelíku. Ten byl po roce 1948 rozehnán a jeho majetek zkonfiskován. V roce 1969 byla jeho stavba povolena a lidovou sbírkou získány prostředky v neuvěřitelně krátkém čase. A v neuvěřitelně krátkém čase byl postaven. Už v roce 1971. Vysvěcen byl za poměrně dramatických, ale heroických okolností už v době normalizace jako jediný kostel za minulého režimu u nás. Je symbolem statečnosti, obětavosti a vytrvalosti velkého množství lidí, ale i jejich tolerance a porozumění.

Kostel je uzavřen, ale když máte trochu štěstí a požádáte pána, který bydlí v domku vpravo od kostela, otevře vám jej. Můžete si zde též koupit za symbolickou cenu knížečku popisující historii kostela. Je to napínavější čtení než detektivka. O statečnosti jedněch, ale i zbytečné lidské hlouposti druhých.

Foto 1: Detail horní části kostele architekta Ludvíka Kolka symbolizující loď. Obrovskou zásluhu na zvládnutí betonové konstrukce měl tesař Karel Skoták z nedaleké obce. Celou práci jako novopečený důchodce vykonal zdarma. Podobných obětavců, díky nimž kostel vznikl, bylo víc.

Foto 2: První část oltářního obrazu, jehož autorem je architekt kostela Ludvík Kolek. Nádherné ztvárnění velkého třesku a následné evoluce našeho vesmíru.

Foto 3: Dílo člověka.

Foto 4: Na závěr jsem si nechal jeden z obrazů z křížové cesty. Poznáte, který slavný poválečný moderní umělec je jeho autorem?


Odpověď příště.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Slavný a pozoruhodný kostel v Senetářově/1 ondrey 18. 07. 2016 - 08:28
RE: Slavný a pozoruhodný kostel v Senetářově/1 b.trnkocy 18. 07. 2016 - 08:30