Slavný a pozoruhodný kostel. Kde?

17. červenec 2016 | 07.00 |

Na cestě ze Slovinska jsem se stavil na Moravě. Musel jsem něco vyřídit. Protože mně zbylo ještě trochu času na přírodu, vyrazil jsem na jedno ze svých nejoblíbenějších míst. Malá obec v Moravském krasu s jedním z nejslavnějších kostelů u nás a snad i na světě. Na jeho výzdobě se podílel i jeden z nejvýznamnějších moderních umělců u nás.

Víte, jak se obec jmenuje a komu je kostel zasvěcen?

Kostel má pohnutou historii. Jeho postavení slíbili občané města v případě, že během protektorátu nedojde k přeměně obce ve výcvikový tábor německé armády (podobně jako dopadlo Sedlčansko). Již v roce 1945 vznikl spolek pro stavbu kostelíku. Ten byl po roce 1948 rozehnán a jeho majetek zkonfiskován. V roce 1969 byla jeho stavba povolena a lidovou sbírkou získány prostředky v neuvěřitelně krátkém čase. A v neuvěřitelně krátkém čase byl postaven. Už v roce 1971. Vysvěcen byl za poměrně dramatických, ale heroických okolností už v době normalizace jako jediný kostel za minulého režimu u nás. Je symbolem statečnosti, obětavosti a vytrvalosti velkého množství lidí, ale i jejich tolerance a porozumění.

Foto 1: Jedním z hrdinů je architekt kostela Ludvík Kolek. Nesmírně odvážný projekt corbusierovského typu symbolizující loď, která nás vede k dobru.

Foto 2: Netradiční podoba kostela i jeho vnitřní výzdoba byla místním lidem pochopena. Vysvěcení se zúčastnilo 15 tisíc občanů. A to se tehdejší moc snažila nátlakem i různými administrativními zásahy účast minimalizovat. Přitom i místní funkcionáři se za kostel postavili. 

Foto 3: Měl jsem obrovské štěstí. Podařilo se mně dostat se dovnitř. V kostele je fascinující oltář. Jeho autorem je sám architekt kostela. Z chaosu vzniká řád, vývojem vzniká život a člověk. Druhá část představuje vykoupení. Třetí o naší úloze ve světě, o díle, které není nikdy skončeno, o lásce, která je nutná k tomu, aby člověk nezklamal. (Ještě se k jednotlivým částem oltářního obrazu vrátím podrobněji.)

Foto 4: Kraj, kde kostel vznikl, byl natolik chudý, že si zde lidé museli přivydělávat na živobytí výrobou perleťových knoflíků. Hned naproti kostela je muzeum-skanzen, kde je tehdejší výroba knoflíků zdokumentována. O tom v příštím pokračování.

Tak, kdo uhodl, jak se jmenuje vesnice, jak se jmenuje kostel a kdo se – kromě již zmíněného architekta – podílel na jeho výzdobě?

Odpověď příště. A také doporučení, jak se legálně podívat dovnitř kostele.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Slavný a pozoruhodný kostel. Kde? ondrey 17. 07. 2016 - 08:45