R2016/166: Diskuse LK: Klán: Globální kapitalismus

16. červenec 2016 | 07.00 |

Uveřejňuji další příspěvek v rámci diskuse před 19. ročníkem mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Autorem je poslanec Poslanecké sněmovny Jan Klán:

Jak zkrotit globální kapitalismus?

Jan Klán

Globální kapitalismus. Terminus technikus dnešní zrychlené doby. Jeho rozmach v posledním desetiletí vede k tomu, že máme čím dál více zničenou planetu. Jeho zákonitost, která je postavena na spotřebě a neustálé těžbě neobnovitelných zdrojů, zasahuje do života nás všech. Kapitalismus tohoto typu vede k samotné destrukci sám sebe, kdy dříve nebo později dojdou neobnovitelné zdroje, a systém se začne hroutit. Neustálý nárůst obyvatel planety vede k další zástavbě a úbytku orné půdy. Lidé přeci někde musí bydlet, ale zároveň musí mít co jíst a pít. Na to všem je postaven současný globální kapitalismus. Tento stav věcí se ale musí změnit, pokud má právě on přežít svůj dosavadní úspěch nebo pokud má být nahrazen systémem novým. V neposlední řadě se nesmí zapomínat i na samotnou roli národních států a možnosti státních zásahů (regulací)již natolik volného globálního trhu. Světová nerovnost v rovině příjmové i majetkové je obrovská. Svět se tím pádem dělí na bohatý Sever a chudý Jih. Nerovnost je rovněž nutné snížit, a to zejména progresivním zdaněním kapitálových výnosů. To lze vyložit například tak, že společnost, která produkuje zisk na konkrétním území daného státu, bude povinně odvádět do místního státního rozpočtu část svého zisku. To vše na základě zákona, který k tomu bude připraven. Rovněž obří fúze společností za biliony dolarů musí být zdaněny na území, kde k fúzi dojde. Omezení vlivu nadnárodních korporací je další z možností, jak přitáhnout uzdu globálnímu kapitalismus. Poté v úvahu přichází i samotné progresívní zdanění jednotlivých osob. Ten, kdo má například příjem ročně nad 10 milionů, odvede do rozpočtu státu více. Regulace nadnárodních firem musí přijít jak na národní úrovni jednotlivých států, tak je nutné do toho vložit i např. Evropskou unii atd.

Pokud se alespoň některé výše uvedené věci podaří prosadit a vymáhat, tak bude ušetřena naše planeta destrukce, lidstvo pravděpodobnému vymření nebo globální válce. Přeci jen se budoucí války budou týkat zejména dvou oblastí. První bude boj o stále se tenčící zásoby nerostných surovin. Druhou bude boj o základní složku života – sladkou vodu. Obojího nám díky rozmáhajícímu se neregulovanému kapitalismu volného trhu rychle dochází. Voda je stále více znečištěná nebo ji ohrožuje sucho. Budoucí socialismus se musí vrátit k podstatě problémů, jak zachránit planetu – začít regulovat globální trh, částečně vytvářet plán spotřeby a být ekologický. Musí tedy zrudnout a zezelenat.

(Pokračování příspěvkem dalšího autora)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář