Korán pálit, nebo studovat?

9. červenec 2016 | 17.58 |

"Za pálení stránek Koránu během úterní akce, kterou pořádali odpůrci islámu kolem Martina Konvičky, padlo trestní oznámení. Podal ho brněnský politik Svatopluk Bartík z hnutí Žít Brno. Účastníci akce podle něj překročili meze. Pálením posvátné knihy se zabývá i radnice městské části Brno-Střed."

Viz: http://zpravy.idnes.cz/konvicka-paleni-koran-trestni-oznameni-fc1-/domaci.aspx?c=A160708_152714_domaci_rych

Pochybuji, že takové trestní oznámení má smysl. V zemi, kde se může ukrást prezidentská standarta, rozstříhat na přesně takový počet kusů, jakým je symbolizována operace Barbarossa, v zemi, kde se v místech největšího turistického ruchu umísťují sochy močící na mapu České republiky, by bylo asi hodně divné, kdyby toto trestní oznámení bral někdo vážně. My – jako Češi, jako český národ – to přežijeme. Jsme na podobná svinstva zvyklí. Pochybuji, že by pálení Koránu poškodilo muslimy.

Na druhé straně považuji Konvičkovu akci s pálením Koránu za blbost, za hňupství, za velké selhání, pokud jde o roli, do níž se situoval, kterou bych od něj nečekal.

Korán je standardní text, jaký stojí v základu jiných velkých náboženství.

Je trochu mladší než Nový zákon, poučil se z něj. Má řadu velmi progresivních prvků (pojetí Boha jako transcendentní entity, vynikající řešení vztahu věřitel-dlužník) a taky je v něm spoustu nesmyslů i výzev ke krutostem. To je i v Bibli. Kdyby si dal někdo práci a vybral z Bible všechny výzvy k podlým a nechutným vraždám (výzvy ve jménu boha, nikoli popis toho, co se událo), museli bychom se (ti, co se hlásí k odkazu kultury, jedním z jejíchž základů Bible je) trochu začervenat. Nejsem věřící, k civilizaci, která vychází i z křesťanství jako jednoho z významných pramenů, se hlásím, když jsem na to při čtení Bible narazil, polilo mě horko studem.

Ale o tom to přece není. I v Talmudu, i v Bibli, i v Koránu, i v Avestě a dalších zdrojích zoroastrismu atd. atd. je mnoho vznešeného, étosu, ale také řada blbostí a krutostí.

Proč tedy pálit Korán? Uvedu několik názorů, které se v diskusi k informaci o stíhání Konvičky objevily:

* "Pálení je to jediné rozumné, co se s tím svinstvem dá dělat."

* "Myslím, že ty vlnovkami počmárané listy by se nedaly použít ani pro účely osobní hygieny jako prý kdysi Rudé právo."

* "Podpoříme Konvu a spalme každý Korán na svém náměstí a trubte na poplach."

* "Svinstvo je potřeba pálit."

* "Seru na Korán! Do civilizované Evropy nepatří!"

Na otázku, zda někdo z autorů těchto a dalších podobných výroků Korán četl, se neobjevila žádná pozitivní odpověď, většinou další reakce typu, že takové věci se nečtou.

Reagoval jsem na to ve včerejší diskusi takto:

"Kdo chce pálit a nečetl, je hňup - a na tom nemám co měnit. (Pálení je osobní věc, neměla by být a asi ani nebude trestná, pokud však má symbolizovat "nečtení", tak je to prostě hňupství, bez ohledu na to, zda to dělal Koniáš nebo SA na parádemarších.)"

Ale ono je to ještě jinak. Tak jako existují různě nebezpečné mutace virových i bakteriálních onemocnění, tak jsou různě agresivní a různě nebezpečné různé formy memplexů typu výkladu určitého náboženství. Faktem je, že se dnes šíří velmi nebezpečné a agresivní formy islámu. Nejsem v této oblasti odborník, ale tak trochu znám wahhábismus. Velmi podporovaný Saudskou Arábií. Vím, jaké škody páchá v Kazachstánu a jak se tam místní muslimové bojí jeho šíření. Totéž v Sandžaku... Saudská Arábie tam staví mešity a univerzity, aby vytlačila místní umírněné formy islámu.

Pálením Koránu se militantní formy islámu podporují víc, než si kdo dovede představit. Děláme tím tu nejlepší službu pro jejich šíření.

Mnohem významnější by bylo Korán číst, dobře číst. A ukázat některým muslimům, že se Koránu zpronevěřují, když sednou na lep jednostrannému a zaslepenému výkladu Koránu. Ono to bude na hodně dlouho, bude to chtít hodně trpělivosti a kvalifikovanosti. Ale jednoduché cesty řešení současných problémů neexistují. A kdo chce bodovat na slibování toho, že jednoduché cesty existují, dělá – vědomě či nevědomě, ze snahy bránit se či z pokusu o vlastní úspěch – víc škody než užitku.

A snad ještě něco: Konvičkovo pálení Koránu se odehrálo 5. července v předvečer výročí upálení Mistra Jana Husa. Upálili jeho i jeho spisy. Možná měl Konvička pro výběr tohoto data významné důvody. 5. července v roce 2016 končí Ranadán. Ale i tak mně to nepřipadá příliš vkusné.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář