Juncker, Biľak a Fojtíkova finta

29. červen 2016 | 10.37 |

Zdálo by se, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker to má spočítané. Je považován za symbol selhání EU, a to nejen v případě BREXITU. K tomu viz např.:

"Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je zodpovědný za brexit a měl by odstoupit, shodli se v neděli v České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a europoslanec Jan Zahradil. Podle šéfa české diplomacie by Velká Británie měla nyní postupovat co nejrychleji."

Viz: http://zpravy.idnes.cz/brexit-lubomir-zaoralek-juncker-rezignace-fjv-/domaci.aspx?c=A160626_131422_domaci_fer

"Britské noviny citují slova českého ministra zahraničí Zaorálka, který se v Otázkách Václava Moravce "obul" do prezidenta Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Podle mého názoru není člověkem na svém místě. Musíme se ptát, kdo je za ten výsledek referenda v Británii zodpovědný," prohlásil Zaorálek. Podobného názoru se evidentně přidržují i Britové."

Viz: http://www.parlamentnilisty.

cz/arena/monitor/Lubomira-Zaoralka-cituje-cela-Evropa-A-predseda-Juncker-ho-mozna-zacal-nenavidet-442284

"Pro reformu Evropské unie je třeba dobře vedené Evropské komise, takovou ale nynější komise v současném složení není. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Od předsedy komise Jeana-Clauda Junckera podle něj nelze očekávat ani politickou odvahu, natož vůli k posunům, které by EU učinily pro lidi přijatelnější."

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stropnicky-nekompromisne-Od-Junckera-nelze-cekat-politickou-odvahu-442489

K image Junckera nepřispěla ani následující historka, která se odehrála včera (28. června) a která je široce sdílena na internetu:

Dnes se v evropském parlamentu setkali Juncker a Farage.

Juncker se Farage zeptal: ,,Proč jste vlastně tady, když chcete odejít?"

Farage mu odpověděl: ,,Byl jsem do své funkce zvolen lidmi. Co tu děláte Vy?"        

Juncker vadí i Merkelové, která by ráda nechala vlnu vzrušení kolem BREXITU opadnout, aby se mohlo pokračovat v zákulisních manipulacích, zatímco Juncker tlačí na pilu a vypouští jeden neuvážený výrok za druhým.

Juncker se tak dostal do velmi obdobné pozice, jako kdysi Biľak u nás. Ten byl také považován za příčinu všeho zla a překážku reforem či nápravy stavu. Jenže tehdy Biľak vydržel až do hořkého konce. Vůbec bych se nedivil, kdyby současné vedení EU potkaly stejné konce. Eurosoudruzi se budou obávat provést jakoukoli personální změnu, a to až do doby, kdy už jim žádná personální změna nepomůže a nic nevyřeší.

Poučná je historka o tom, jak se Biľakovy podařilo vydržet až do konce. Dovolím si ji připomenout:

Fojtíkova finta

V Sovětském svazu probíhala Gorbačovova perestrojka. U nás se volalo po změnách. Husák konzervoval stav. Hlídal si hlavně to, aby se mu soudruzi z vedení strany nescházeli za jeho zády. Návštěva Gorbačova v Praze sice nic nového nepřinesla, ale během procházky po pěší zóně si osvícenější část členů našeho politbyra mohla přece jen vyměnit názory a dohodnout se na nezbytnosti odvolání Biľaka. Aby se veřejnosti vyslal alespoň nějaký pozitivní signál. Na nejbližším zasedání předsednictva ÚV KSČ přednesl jménem "vzbouřenců" návrh na odvolání Biľaka tehdy mladý (ve srovnání s ostatními) a ambiciózní Štěpán. Přidali se i další, zvlášť odvážně vystoupil Jakeš. Pochválení, vyznamenání a vyhození Biľaka se všemi poctami a doživotním zajištěním podpořil např. i Hoffmann, se kterým "vzbouřenci" nepočítali. Nadpoloviční většina hlasů tak byla pojištěna. Husák na sobě nedával nic znát. Biľak se tvářil, jako když se projednává něco, co ho absolutně nezajímá. O slovo se přihlásil Fojtík, jak se čekalo, jediný spojenec, který Biľakovi zůstal. Povzbuzen alkoholem, pod jehož vlivem se na podobná jednání poslední dobou dostavoval, řekl doslova: "Biľak do háje? Samozřejmě. Včera bylo pozdě. Co včera, před rokem či dvěma..." Překvapil tím všechny. Tak přece jen Biľaka, kterému byl za svůj politický vzestup vděčný, nakonec podrazil. Ale Fojtík pokračoval: "To ovšem není ta nejdůležitější věc, kterou dnes musíme vyřešit!" Co může být důležitější, než politický převrat, za který Biľakovo odvolání "vzbouřenci" považovali? Na nevyslovenou otázku Fojtík odpověděl: "No přece musíme dát ten seznam!" Jaký seznam? - objevila se v očích přítomných další nevyslovená otázka. "Musíme dát ten seznam, kde na prvním místě bude Biľak, na druhém, třetím, čtvrtém atd. místě další našinci. A ten seznam pak odhlasujeme. Vždyť je to tak prosté!" Pro zúčastněné šok. Nikdo už se k tématu odvolání Biľaka nevyjádřil, o ničem se nehlasovalo. Po chvíli trapného mlčení se přešlo k jinému bodu programu.

Poznámky:

- Tuto historku za mé přítomnosti vyprávěl sám Mirek Štěpán. Dokonce víc než vyprávěl. S hereckým talentem a dokonalou pamětí ji celou zahrál, včetně imitování jednotlivých aktérů. Nedokázal pochopit, proč jsem smíchem spadl pod stůl. Prožíval to jako tragédii zmaření šance na reformu.

- Doba je jiná. Ale patrně platí Marxovo "Historie se opakuje dvakrát, říkával rád Hegel, zapomněl ovšem dodat, že poprvé jako tragédie a podruhé jako fraška." Tak jen doufejme, že to bude spíš fraška na druhou, než návrat k tragédii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.64 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Juncker, Biľak a Fojtíkova finta ondrey 29. 06. 2016 - 15:39