V čem je BREXIT užitečný?

1. červenec 2016 | 07.00 |

Motto: ""Elity nie sú problémom, obyvateľstvo je v súčasnosti problémom," povedal Gauck s tým, že ľudia všetko potrebujú iba lepšie vysvetliť."

Viz: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Nemecky-prezident-odkazuje-Elity-nie-su-problemom-obyvatelstvo-je-problemom-271560

Dění kolem BREXITU je a ještě nějakou dobu bude dramatické. I když lze očekávat, že bude občas překrýváno jinými dramatickými událostmi (takový je už současný svět), bude se znovu a znovu dostávat do popředí zájmu. (Mj. platí to i opačně – BREXIT překryl jiné dramatické událost, např. náš "Šlachtagate", kdy zastínil i naprosto bezprecedentní odmítnutí žádosti Šlachty a spol., aby mohli být vyslechnuti na uzavřeném jednání Bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, viz odkaz 1 za článkem).

Čeho všeho již jsme byli svědky? – Nátlaku, demagogie, vraždy a jejího politického i mediálního zneužití k ovlivnění vývoje veřejného mínění, výkyvů na finančních trzích (z nichž příznačný je např. prudký vzestup libry bezprostředně po vraždě poslankyně, ještě před tím, než došlo k politickému a mediálnímu zneužití této vraždy), bizarních výroků politiků, ultimativních požadavků, politických pádů atd. A to je teprve začátek.

V celém dění, které se již odehrálo a které bude ještě pokračovat, by nám nemělo uniknout to vůbec nejdůležitější, osudové. To, co bude rozhodovat o tom, kdy a zda vůbec se dostaneme ze současného společenského marasmu, kdy a zda vůbec se podaří zastavit úpadek společnosti.

Co je tedy tím nejdůležitějším? To, zda a jak rychle bude lidem nejen u nás, ale v celé EU docházet, o co jde:

- Jaké jsou příčiny současného dění?

- Jakým historickým excesem a jakou historickou proměnou (která může mít jak fatální konce, tak i pozitivní řešení v podobě ubránění i obnovy našich základních civilizačních hodnot, následně pak otevření cesty pro další vzestupný vývoj) procházíme?

- Odkud pochází moc, která generuje tolik zla a civilizačních rizik, která je příčinou současného úpadku?

- Co dělat a čím začít?

Největší hodnotou a tím jediným, na co lze spoléhat, je zkrátka to, jak lidem dochází, o co jde. Každá událost typu BREXITU (ale i v souvislosti s ním v úvodu zmíněného "Šlachtagate") je příležitostí k nahlédnutí "pod pokličku" toho, jak se vaří současnost.

Bude velmi důležité, zda se lidé v naší zemi a v dalších zemích EU nechají opít rohlíkem, zmanipulovat médii, vlákat do sítí populistických lídrů, nebo zda (byť i mnohokráte podvedeni a zklamáni) vytrvají ve své snaze pochopit, o co jde, přestat si dělat iluze o "vyvolených" a vytvořit tak poptávku po vzniku kvalifikovaných politických sil (jedno zda uvnitř stávajících stran, nebo mimo ně).

Proto je tak důležité na jedné straně analyzovat současné dění, návazně pak propracovávat komplexní řešení současných problémů, na druhé straně sledovat, jak se různé politické síly vyrovnávají s tím, co veřejnosti nabídnout.

Jsem hluboce přesvědčen o následujícím:

- Veřejné vědomí zraje k pochopení toho, o co jde; u nás i v dalších zemích EU.

- Lidem zkrátka začíná docházet, o co jde.

- Roste poptávka po kvalifikované politické síle, která by byla alternativou současné degenerující moci a jejím slouhům.

- Lidé nepodléhají nabídce jednoduchých řešení. 

V důsledku toho dříve nebo později (ale nemusí to tak dlouho trvat) dojde k tomu, co nazývám otevření okna pro prokomunikování komplexu nezbytných reforem.

Právě v tomto kontextu chápu význam odborné diskuse, kterou jsme zahájili v souvislosti s přípravou 19. ročníku mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Čím vyšší úroveň bude mít, tím více přispěje k pozitivnímu zrání veřejného mínění.

V závěru se ještě vrátím k motto svého příspěvku do diskuse o reformách: Doufám, že obyvatelstvo, tj. přesněji lidé budou stále větším a větším problémem pro současné "elity" reprezentující degenerující moc, že tímto problém budou právě proto, že budou stále přesněji chápat, o co jde.

Odkaz 1:

"Odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta, policista Jiří Komárek a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny nevystoupí. Poslanci se dvě hodiny dohadovali o programu, až ho nakonec neschválili a jednání výboru skončilo."

https://www.novinky.cz/domaci/407383-bezpecnostni-vybor-dve-hodiny-resil-program-pak-jednani-rozpustil.html


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář