(71.16) Hra: Co přinesl 16.6.2013 - Superaféra IV

20. červen 2013 | 08.00 |

Někteří budou považovat za nejvýznamnější událost dne 16.6.2013 týkající se existence a role struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, role jader vyjednávání vlivu těchto struktur, základního ideového paradigmatu a začínající proměně tohoto paradigmatu pád P. Nečase v pozdních večerních novinách. Ale o tom bylo rozhodnuto, resp. on sám o svém pádu rozhodl již 14.6. svým vystoupením v Poslanecké sněmovně. Zde totiž zcela přesvědčivě demonstroval, jak z něj hry, do kterých byl vtažen, udělaly pouhou figurku neschopnou reflektovat to, co se kolem děje. Potlesk části Poslanecké sněmovny, který za své vystoupení sklidil, pak jen dokumentoval, že v tom není sám.

K tomu jen drobnost: Během 16.6. mě překvapilo, že se nikdo nezajímal o to, jak probíhá návštěva P. Nečase v Polsku, alespoň ani v televizi, ani v rozhlase, dokonce ani následující den v tisku jsem k tomu nezaznamenal žádný komentář. Přitom právě z reakcí ostatních účastníků summitu si P. Nečas patrně uvědomil, že skončil. Svým způsobem je to ilustrace kvality našeho zpravodajství.

Den 16.6. ukázal, že podobnou psychickou deformací ("zapouzdřením", neschopností vnímat reálné dění v důsledku toho, že se považuje za normální to, co normální není) trpí i M. Kalousek. Že ani on není hráčem nad věcí, který rozdává karty, ale byl do hry vtažen a stal se též pouhou figurkou. Mj. právě v důsledku toho i TOP dostala do velmi nepříznivé situace a bude nyní muset složitě manévrovat. Zaznamená však dost těžké ztráty v řadách svých příznivců. Patrně i "střídání stráží" v důsledku toho proběhne o něco dramatičtěji a ve větším rozsahu.

Z hlediska teorie je nejzajímavější to, jak probíhá proces přeměny toho, kdo je vtažen do určité hry, v pouhou figurku. K článku "Obávám se o duševní zdraví premiéra Nečase", viz

http://radimvalencik.pise.cz/348-komentare.html

kde jsem se o tom zmínil, jsem dostal následující dva komentáře s odkazy na internetové zdroje od "jezevec-mrzout":

Informace k lepšímu pochopení pohnutek vládních činitelů a poslanců:

http://elyna.wz.cz/index.htm

Hadi v oblecích          http://vimeo.com/40997949             Heslo fhmovie.

Koukolík, Vzpoura deprivantů           http://www.youtube.com/watch?v=vZSjJ4QKjls

Portrét psychopata     http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/radkin-honzak.php

Podle mě nejde jen o psychickou záležitost. Zde jde o to, že v rámci struktur založených na vzájemném krytí dochází k tomu, že někdo je vybrán přirozeným fungováním jader vyjednávání vlivu pro určitou roli, domnívá se, že hraje určitou hru (má představu o ostatních hráčích, strategiích, výplatní matici), ve skutečnosti se však s ním hraje úplně jiná hra. Tím, že mu hra, která se s ním hraje, zůstává skryta, mění se jeho vidění reality, preference a postupně se stále více stává pouhým nástrojem (figurkou) ve hře, kterou sám není schopen vidět. Bylo by dobré popsat proces této přeměny vhodným modelem či alespoň konceptem hry. Třeba proto, aby bylo možné odpovědět na následující otázku: Je v těch hrách, do kterých byl někdo vybrán a vtažen jako určitá figurka, vždy někdo, kdo je "nad věcí" a ví, o co jde, nebo může dojít k tomu, že i v tom, co bylo hlavní hrou, již ani největší šíbři a nejvíce protřelí nejsou nad věcí a celá hra se nakonec mění v iracionální frašku? Možná, že k odpovědi na tuto otázku přinese leccos zajímavého další vývoj.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.16) Hra: Co přinesl 16.6.2013 - Superaféra IV ondrey 20. 06. 2013 - 13:09