V Rusku (Samara)/8: V klášteře sv. Bohorodičky

26. červen 2016 | 05.24 |

Po dlouhé době jsem na kratším pobytu v Rusku. Na Volze. Tady jsem ještě nikdy nebyl. Docela mě zajímá, s čím vším se zde potkám, jak tu lidé žijí a jak to vidí.

Připlavali jsme do mužského kláštera svaté Bohorodičky ve Vinnovce, necelých 50 km po proudu od Samary. Měl pohnutou historii. Obnoven byl poměrně nedávno po osobním jednání patriarchy s Putinem.

Foto 1: Chrám,, který se zázrakem dochoval, kopec, na který se těším, a pohled na části vesnice Vinnovka. Prý tu mniši skutečně pěstovali a vyráběli víno.

Foto 2: Na nádvoří nedávno obnoveného kláštera. Fotit uvnitř se nesmí. Tak to nebudu ani zkoušet, protože se k nám zde chovají velmi přátelsky.

Foto 3: Kdo uhodne, co to je? Malí jeseteři. Jsou v mnoha velkých kádích chováni ve sklepích kláštera. Jeden ze zdrojů obživy, tj. zdrojů příjmu. Mniši dříve pěstovali a vyráběli víno, opracovávali alabastr (dnes jsem úplně náhodou našel asi půlkilový kus tohoto vzácného kamene), měli včely a vůbec dělali spoustu užitečného. Dnes mají i právo rybařit. Brzy budou mít dost velké stádo krav, aby pro sebe měli jeden z hlavních zdrojů obživy - mléko.

(Jinak - z těchto maličkých jeseterů se dospělosti dožije každý 100.

Foto 4: Pohled z klášterní věže na Volhu.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář