Před 24.00: Zeman, či Kiska? ODS vítá Barbarossu?

20. červen 2016 | 20.16 |

Budoucí volba prezidenta? Zeman římská jedna versus Kiska římská dvě (Voráček to trefil úplně přesně)

Michal Horáček:Kiska je skvělý. Prezident ať mluví dobře několika jazyky, ať se dobře obléká, nepotácí se a zastupuje ČR zcela čitelně

"Dle mého soudu je pan Kiska vynikající prezident, daleko nejlepší, co Slováci zatím měli. I jeho projevy jsou výborně strukturované, i stylisticky. Ale zejména stavbou, která vede k jasné myšlence, k jasně vyjádřenému názoru, prýští z toho sebevědomí, touha posadit Slováky s ostatními národy k jednomu stolu. O to se efektivně zasazuje, přitom není populista. Neřekl bych, že je mým vzorem, ale sleduji ho a respektuji."

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Michal-Horacek-Kiska-je-skvely-Prezident-at-mluvi-dobre-nekolika-jazyky-at-se-dobre-obleka-nepotaci-se-a-zastupuje-CR-zcela-citelne-441215

K tomu:

0pt;font-family:"Times New Roman","serif";mso-fareast-font-family: "Times New Roman";mso-fareast-language:CS"> Jo. Šaty dělaj člověka:

https://www.youtube.com/watch?v=21qVl1EHMpA&list=RD21qVl1EHMpA#t=8

Ale hlavně: Přesně tak. Chceme Kisku II, nebo Zemana I? - O tomto, a o ničem jiném volby nebudou.

Barbarossa a kam patříme?

""Patříme na Západ, ne na Východ!" Tento slogan zjednodušeně demonstruje dlouhodobou zahraničněpolitickou orientaci ODS a je také jedním ze čtyř aktuálních hesel. Kdy jindy představit naše postoje v zahraniční a bezpečnostní politice, než v den 25. výročí odsunu okupačních vojsk z Československa? V den tohoto výročí v úterý 21. června 2016 bychom Vás rádi pozvali nejen na tiskovou konferenci, ale také na symbolické připomenutí odchodu sovětských vojsk. Vzpomínkovou akci zakončí koncert legendy českého undergroundu, skupiny The Plastic People of the Universe."

Viz: https://www.facebook.com/events/1637429686576010/

K tomu: Dobře načasováno! K uctění výročí Barbarossy a v období, kdy vrcholí snahy o vyvolání vojenského konfliktu EU s Ruskem? Blahopřeju. (Odsun skončil 25. června.)

Spor o českou gramatiku

Jakub Janda se obul do Jaroslava Foldyny, že uprostřed věty použil slovo "Česká vlajka" s velkým "Č". Prý neumí gramatiku, viz:

https://www.facebook.com/radim.valencik/posts/10204965449416475?comment_id=10204972369669477

Neměl tak docela pravdu, a proto jsem si dovolil připojit tento názor:

"Pro někoho s malým, pro někoho s velkým... (Tj. striktně, podle českých pravidel, s malým, chceme-li však dát důraz na slovo "český" v příslušném kontextu, můžeme to zvýraznit i velkým písmenem a není to proti pravidlům. To by měl Analytik vědět (s velkým), zvlášť když chce rozdávat rozumy."

(Tamtéž)

Překvapila mě tato reakce od inteligentního člověka:

"Takhle čeština ale nefunguje. V některých jazycích se skutečně zdůraznění dá zařídit velkým písmenem, ale v češtině tomu tak není, a tohle je jednoznačná chyba. Nejste-li si jistý, doporučuji vždy konzultovat Ústav pro jazyk český. Např. zde:

Velká písmena lze v češtině zvolit i pro vyjádření úcty (např. Vy, Váš v korespondenci, Bůh v náboženských textech). Pro češtinu, na rozdíl třeba od angličtiny, však není charakteristické, aby se velká písmena psala na začátku výrazů, které chceme zdůraznit. Pokud pisatel považuje za účelné určitá slova, např. základní pojmy v zákonu, ve vyhlášce, v předpisu, v reklamních textech, v dopisech pro zákazníky atp., zvýraznit, měl by užít jiný řez písma: kurzivu, tučné písmo, popř. celý výraz napsat verzálkami nebo podtrhnout. Rozhodně není správné psát: *V této vyhlášce je Celní prostor definován..., *můžete si Účet založit v nejbližší Pobočce, *přípravek proti Lupénce a Ekzémům, *v Žádosti uveďte Jméno, Příjmení a Adresu."

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=180

K tomu: Tak si to příručku prostudujme, např. (jak jsem v odpovědi napsal):

""Při rozhodování, zda napsat u daného slova nebo slovního spojení velké, nebo malé písmeno, se v češtině bohužel často neobejdeme bez věcných znalostí.... Velká písmena lze v češtině zvolit i pro vyjádření úcty (např. Vy, Váš v korespondenci, Bůh v náboženských textech)." – citováno z uvedeného odkazu... Atd. Směrem k oponentovi - snaž se taky přemýšlet. Ta relativizace (v tomto případě opodstatněná) je oprávněná. Aby autor mohl dát akcenty. - A hlavně nevím proč se zastávat arogantního a závistivého udavače."

Oponent (chce hru dohrát, budiž), takže: "Česká vlajka je součást náboženského textu? Ne, fakt ne, fakt to takhle nefunguje. Právě proto, že přemejšlím (a protože jsem chvíli studovala bohemistiku a učím češtinu pro cizince a překládám... a vůbec.)"

Takže na závěr ode mě (další reakce si můžete stáhnout):

1/ Má podle tebe náboženství nějaká privilegia, např. proti úctě k vlastní zemi?! (A o tom mají rozhodovat pravidla Českého pravopisu - co je víc, zda náboženství či úcta a láska k vlastní zemi?! - To už chce obklad.) 2/ Foldyna je tady doma a nikdy masově, podle a s falešnými fabulacemi neudával tak jako Janda. Doporučuji zajet do archívu v Pardubicích. I u těch, kteří byli tvrdě vydíráni k donašečství, se něco tak nízkého nenajde. Tak snad u některých svazaček 50. let.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář