Babiš, nebo Chovanec/Sobotka, aneb co dělat?

17. červen 2016 | 11.21 |

Po té, co jsem napsal článek o tom, že politika přestala být koncentrovanou politikou a stala se koncentrovanou kriminalitou, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3534-lepsi-lenina-politika-koncentrovana-kriminalita.html

jsem dostal spoustu dotazů, jejichž společným jmenovatelem bylo:

1. Za koho se postavit, za Babiše, nebo Chovance/Sobotku.

2. Co v této situaci dělat, jak dosáhnout nápravy?

Reagoval jsem na ně tím, že jakmile budu mít trochu času a vše si promyslím, napíšu obsáhlejší odpověď, protože jednoduchá prostě neexistuje. K té složitější se dostávám nyní.

Co doporučuji (v bodech):

1. Přečíst si článek, na který odkazuji – je tam kromě jiného důkaz toho, jak prohnilý je současný institucionální systém, a dříve napsaný slovníček pojmů, který zviditelňuje to, co zůstává skryto. (Příslušná Kmentova formulace, ze které v článku vycházím je prostě skvělá; jen připomínám, že se na Kmentův článek jako přínosný k pochopení toho, co se odehrává, odvolává sám Chovanec.)

2. Nedělat si iluze ani o Babišovi ani o Chovancovi/Sobotkovi. Ti prostě hrají a musí dohrát svou hru. Obě strany jsou v pasti vydírání a mají minimální manévrovací prostor pro rozhodování.

Rozhodně zde platí staré "Nechoď Vašku s pány na led..." přetavené do Havlíčkova epigramu. Těžko též posuzovat, kdo je lepší. V ruštině pro to existuje krásný výraz, který nelze tak snadno přeložit do češtiny: "Éto odnochujstvenno." Hlavně si musíme hlídat to, aby se žádná vlivová skupina u nás (z nichž každá je pod cizím vlivem) nenechala vtáhnout do hry na rozpoutání války s Ruskem pod záminkou obrany před ruskou hrozbou, protože tato válka při přerostla v jadernou devastaci EU. To je dnes největší nebezpečí. S tím, že bude pokračovat a možná nabyde ještě větších rozměrů, ale i čitelnější podoby rozkrádání společnosti shora a ve velkém, s tím musíme počítat. Rozehrál a hraje se komplex her TITANIC. A ten nepůjde tak snadno zastavit.

3. Co dělat aktuálně (hned, každodenně a vytrvale)? Tady odkazuji na dvojici monografií, které zpracoval náš tým a které jsou on-line ke stažení dostupné na:

http://www.vsfs.cz/lidskykapital/?id=2479-monografie

První z nich "PERSPEKTIVY A FINANCOVÁNĺ ODVĚTVĺ PRODUKTIVNĺCH SLUŽEB" vyšla v roce 2014, druhá "ČTVRTÁ PRŮMYSLOVÁ REVOLUCE, NEBO EKONOMIKA PRODUKTIVNĺCH SLUŽEB?" o rok později. V současné době připravujeme další. V nich je snaha dát na otázku "Co dělat?" co nejkomplexnější a nejkvalifikovanější odpověď. A to včetně otázky "Čím začít?" (konkrétně v paragrafu 6.5 druhé monografie nazvaném "Deset příkladů toho, čím začít, tj. co kdo může udělat již dnes").

4. Pro náš tým je poměrně jasné, co dělat. Pokračovat v rozpracování toho, o co dnes jde. Co nejkvalifikovaněji, podle uznávaných mezinárodních standardů vědecké práce, se znalostí dějin vývoje lidského myšlení v jednotlivých teoretických oblastech, komplexně s důrazem i na teoretické uchopení problematiky vztahu teorie a praxe. A tuto práci co nejvíce propojit s realitou: Komunikovat s odbornou i laickou veřejností, účastnit se veřejných diskusí i veřejných projektů, využít podněty každého, kdo je ochoten se na práci podílet. (Osobně si myslím, že ještě není čas pro nějaké "hurá akce", že nyní jde hlavně o to, aby co nejvíce lidí pochopilo, o co jde a jak lze věci měnit, abychom se nenechali zaskočit turbulencemi, které přijdou, resp. již přicházejí.)

5. Budu ještě konkrétnější. Každý rok na podzim pořádá naše univerzita odborné akce v rámci seriálu vědeckých konferencí na téma Lidský kapitál a investice do vzdělání. Proběhlo již 18 ročníků, letos bude 19. Poslední čtyři ročníky, tedy ročník 17, 18, 19 a 20 jsou pojaty tak, aby vyústily v jasný a stručný program toho, jak provést nezbytné reformy opřené o příslušný teoretický fundament. Tak, aby to, co navrhujeme, bylo možné porovnat v programy či v některých případech jen "kvaziprogramy" (tj. líbivými, ale nefunkčními kýči), se kterými přicházejí politické strany.  Konference bude 24. – 25. listopadu. Proběhne podle mezinárodních standardů, viz:

http://www.vsfs.cz/lidskykapital/?id=2043-hlavni-stranka

Proběhne v době, kdy v rámci pracovní části budeme moci vyhodnotit výsledky krajských voleb a připravit program práce na další rok, tj. orientovat 20. ročník na veřejnou prezentaci toho, jak současné problémy řešit. S takovým načasováním, aby to mělo co největší efekt před volbami. Uvidíme, co se podaří ovlivnit.

6. Protože nic se nemá odkládat, pokusím se během prázdnin, kdy se lze na řadu problémů podívat z nadhledu, organizovat na našich stránkách věnovaných komplexu nezbytných reforem, viz:

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/

prezentaci námětů na to, jak současné problémy řešit v kontextu jednotlivých reforem v rámci jejich komplexu a v souvislosti s přípravou na podzimní konferenci. Podrobněji zítra. Uvítám účast každého, kdo se do této práce zapojí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář