Ustojí to Kalousek?

16. červen 2013 | 12.56 |

Po vystoupení P. Nečase v Poslanecké sněmovně 14.6. bylo zřejmé, že jak on, tak i jeho ODS se naprosto znemožnili a jsou mimo. Bylo jasné, že P. Nečas již bude dělat chybu za chybou a zamotávat se stále do sítě lží a nepochopení toho, o co jde. Hlavní otázkou se tak staly postoje TOP a zejména protřelého (to myslím jako lichotku, nikoli pejorativně) M. Kalouska. Je hráčem, který hraje hru, nebo jen figurkou ve hrách?"

Následující den přinesl z toho hlediska řadu událostí, z nich do popředí vystupuje fakt uvalení vazby na šest ze sedmi obviněných a zejména neuvalení vazby na šéfa vojenského zpravodajství generála M. Kovandu z důvodu jeho "postojů", "morálního kreditu" a "dohody na spolupráci". Někteří z těch, co sledují můj seriál a současné dění, mě upozornili na to, že se zachoval přesně v duchu hry typu Vězňovo dilema. Částečně ano. Viděl bych v tom však ještě další dva kontextuální motivy:

1. Došlo mu, že to se (v určitých krizích) považovalo za normální, normální není (prostě byl schopen, tváří v tvář faktům sebereflexe). Patrně dostatečně efektivní. (Otázka, co je a co není normální, co je a co není porušením obecně přijatých zásad, bez dodržování kterých dochází k rozpadu a devastaci společnosti, je v tomto případě zcela zásadní.)

2. Z hlediska svého subjektivního odhadu považuje (alespoň částečné) omezení vlivu struktur založených na vzájemném krytí a odstranění jejich reprezentace (dosazených figurek) za reálné.

(Jedno souvisí s druhým – pokud by odhadoval, že vše zůstane po starém, dokázal by možná sám sebe přesvědčit, že jednal správně a bezchybně; zde se ukazuje, jak spolu souvisejí racionalita a moralita, jak skutečná moralita se neobejde bez racionality a jak k uchování racionality je potřebná moralita.)

Svým způsobem je zajímavé, že ani TOP a ani sám M. Kalousek si nedokázali tuto závažnou skutečnost dostatečně vyhodnotit a vydalo následující stanovisko:

"TOP 09 preferuje akceschopnost exekutivy, vládní pomoc po povodních a naplňování programu rozpočtové odpovědnosti až do řádných voleb. Žádá též jednání koalice, a to nejpozději zítra. Po jednání předsednictva strany to řekl její místopředseda Miroslav Kalousek. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k tomu dodal, že jeho strana v době, kdy spoluvytvářela tuto vládu, na sebe brala jisté závazky a měla by tudíž svou práci dokončit. "Já jsem pro to, aby vláda pokračovala," řekl na tiskové konferenci."

Za povšimnutí stojí, že přítomen čtení tohoto stanoviska je K. Schwarzenberg v (již novém) volebním tričku a čte jej M. Kalousek. Stanovisko (byť ne úplně jednoznačně) stále ještě vyjadřuje podporu P. Nečase (byť podmíněnou, s výhradami, s možností "vyklouznout", pokud se najde jiná velká strana ochotná podpořit politiku "rozpočtové odpovědnosti"). Nicméně je zřejmé, že M. Kalousek hraje (jako vždy) o všechno, snaží se rozkrytí části struktur založených na vzájemném krytí zabránit, že je sám jejich součástí a ani on již není schopen plně reflektovat, co se děje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.56 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře