R2016/118: TITANIC - zhroucení hry na "vyvolené"

29. květen 2016 | 07.00 |

Včera jsem uveřejnil prognózu toho, co se bude odehrávat. A některé body toho, co jsem uvedl, se již začaly potvrzovat. Dříve než jsem čekal a zřetelněji než jsem čekal. Připomenu, proč jsem si touto prognózou jist.

V realitě se vždy hraje komplex vzájemně souvisejících her, které na sebe různým způsobem navazují (jedny spouštějí druhé, vytvářejí podmínky, v nichž druhé probíhají apod.).

Klíčem ke stabilitě (či naopak nestabilitě) jakéhokoli systému zaručují mechanismy, které umožňují hrát hru typu "Tragédie společného", která se v daném systému rozehraje, kooperativním způsobem. Tak, jak to dokážou různé komunity (u nás například rybářské či myslivecké spolky, ale mohou to být i různé mafiánské struktury). Jak k tomu dochází, velmi dobře popsala E. Ostrom, která za to dostala Nobelovu cenu za ekonomii, viz:

wikipedia.org/wiki/Elinor_Ostrom">https://cs.wikipedia.org/wiki/Elinor_Ostrom

Připomeňme si hru typu "Tragédie společného" na příkladu farmářů, kteří mají společnou zásobu vody v době sucha a uzavřou dohodu o jejím využívání:

Všichni ostatní farmáři

Nekrade

(kooperativní strategie)

Krade

(nekooperativní strategie)

Jeden

farmář

Nekrade (kooperativní strategie)

5 : 5

1 : 2

Krade (nekooperativní strategie)

10 : 5

2 : 2

Kde:

- Když budou všichni dodržovat pravidla (nebudou krást vodu), vydělají (každý jeden) nejvíce (např. 5 jednotek).

- Když bude jeden porušovat pravidla a ostatní ne, zvýší si výdělek na (např. na10 jednotek), aniž by to druzí poznali.

- Pokud ovšem budou porušovat pravidla všichni, vydělá každý mnohem méně (např. jen 2 jednotky).

- Nejhůře dopadne farmář, který jako jediný bude dodržovat pravidla, zatímco všichni ostatní je budou porušovat.

V realitě se vždy rozehraje velké množství her a to, co má v delším časovém horizontu fungovat, musí zpravidla mít stabilizující základ, který lze vyjádřit jako určitou modifikaci hry typu "Tragédie společného".

Takovýto stabilizující základ si například vytváří mafie, které jsou sice založeny na porušování obecně přijatých zásad (což je živí), určitý typ pravidel, který umožňuje koexistenci více mafií v určitém prostoru, je však důsledně dodržován.

V případě komplexu her "Titanic" vzniklo herní dilema obdobné "Tragédii společného" v případě hráčů, kteří se porušováním pravidel snažili získat velké majetky, aby mohli patřit k "voleným", tj. těm, kteří zvýší svou šanci na záchranu tím, že většině ostatních šanci na záchranu nedají.

Toto dilema mělo podobu:

- Když začneme dodržovat určitá pravidla, snížíme sice naši šanci dostat se mezi "vyvolené" (i když tato šance zůstane poměrně vysoká), ale nezvýšíme riziko toho, že se hra na záchranu prostřednictvím "vyvolených" nevydaří.

- Když nebudeme dodržovat určitá pravidla (budeme se snažit dostat se mezi vyvolené za každou cenu), můžeme sice zvýšit svoji individuální šanci dostat se mezi vyvolené, ale podstatně více vzroste riziko, že se hra na záchranu prostřednictvím "vyvolených" nevydaří.

Z řady důvodů se centru globální moci nepodařilo zajistit stabilizaci systému prostřednictvím vynucení dodržování pravidel toho, aby se hra na záchranu prostřednictvím "vyvolených" nezvrhla. Zvrhla se a systém již nelze stabilizovat.

Stojí za povšimnutí:

Většina těch, co mají nejvyšší platy z veřejných prostředků, si své příjmy nejvíce zvyšují porušováním obecně přijatých zásad (rozkrádáním společnosti shora a ve velkém). Čím více ztrácejí zábrany, tím úspěšnější je jejich společenský vzestup.

Proto budeme svědky stále větších absurdit. Nyní se již hraje úplně jiný typ her. Hry, jejichž společným jmenovatelem je, jak a komu z jeho pozice dojde, že – obrazně řečeno – neexistuje žádný "plán B", ale probíhá prostá autodestrukce systému.

(Pokračování – o absurditách, jejichž generování bylo spuštěno zhroucením hry na záchranu prostřednictvím "vyvolených")

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář