(71.9) Hra: Co přinesl 9.6.2013

13. červen 2013 | 08.00 |

Dne 9.6.2013 přinesl mj. článek ""Bez rozmíšek." Severní a Jižní Korea po letech jednaly" (těsně po půlnoci byl aktualizován), viz:

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=782055

V článku se mj. říká:

Zástupci Severní a Jižní Koreje se na nedělní pracovní schůzce v pohraniční vesnici Pchanmundžom shodli na podrobnostech rozhovorů mezi oběma zeměmi na ministerské úrovni, které se uskuteční ve středu a ve čtvrtek v Soulu. Informoval o tom portál orf.at s odvoláním na jihokorejskou tiskovou agenturu Jonhap.

Jednání, které mělo připravit půdu pro středeční rozhovory mezi oběma zeměmi na ministerské úrovni, trvalo 18 hodin. Agentura AP poznamenala, že bylo vůbec první tohoto druhu po více než dvou letech.

Rozhovory podle agentury Reuters otevřely cestu ke schůzce na ministerské úrovni, která bude prvním podobným setkáním zástupců Severu a Jihu za posledních šest let.

Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení novinářům řekl, že na pořadu dnešního jednání byly technické otázky ministerské schůzky včetně sjednání místa rozhovorů a rozsahu delegací.

"Dohodli jsme se, že jednání bude pokračovat," řekl jihokorejský mluvčí a dodal, že rozhovory proběhly hladce a "bez rozmíšek". Odpoledne místního času (v noci SELČ) mají pokračovat.

Předpokládá se, že na pořadu odpolední schůzky by měla být především obnova pozastavených bilaterálních obchodních styků, včetně znovuotevření společného průmyslového komplexu Kesong. V Kesongu jihokorejské firmy zaměstnávaly 53 tisíc severokorejských dělníků, než KLDR v dubnu průmyslovou zónu uzavřela.

Severní Korea po období prudkého zhoršení vztahů se svým jižním sousedem ve čtvrtek navrhla zahájení dialogu o obnovení provozu Kesongu a obnovení přeshraničních zájezdů turistů do severokorejského letoviska Kumgang v oblasti Diamantových hor.

Podle analytiků je jakýkoli dialog známkou zlepšení vzájemných vztahů, které byly v posledních letech poznamenány třemi severokorejskými jadernými testy, odpaly raket KLDR dlouhého doletu, dvěma útoky z roku 2010, při kterých zahynulo 50 Jihokorejců a z nichž Soul viní Pchjongjang, a agresivní rétorikou KLDR uplynulých měsíců.

Oficiální představitelé obou zemí se naposledy sešli k rozhovorům v únoru 2011.

V této souvislosti je připomenu, že 9.4 (tedy přesně před dvěma měsíci) jsem na svém blogu uveřejnil článek "(50.3) Hra: Severní Korea versus svět", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/191-50-3-hra-severni-korea-versus-svet.html

Mimo jiné v něm uvádím:

Prvoplánové hry

Hry na vystupňování a postupné uvolnění napětí se na Korejském poloostrově hrají již po tři generace Kimů. A z mraků, které se nad poloostrovem stahovaly, nikdy nezapršelo. Hry totiž vyhovovaly oběma "znepřáteleným" stranám. Vůdcové Severní Koreje a jejich armáda vždy využívali  vystupňování napětí ke hře před domácím publikem k utužování nedemokratického dynastického režimu. Podobným způsobem byla tato hra prospěšná i pro některé kruhy v USA. Jednak proto, že když existuje strašák, lépe se na domácí půdě vládne a lépe procházejí všechna omezení možnosti občanů být informován a podílet se na věcech veřejných. Jednak proto, že si tím více a více připoutávají Jižní Koreu, které připomínají, co by jí hrozilo, pokud by neměla mocného ochránce. Šlo v podstatě o hry oboustranně přínosné pro ty, kteří je hráli. To souvisí i s důvody, proč jsem jim nevěnoval pozornost. Navíc si je třeba uvědomit, že vydávání Severní Koreje za hrozbu bylo vždy nadsazené. Její reálná možnost získat nějakým způsobem vojenský úspěch prakticky neexistuje.

O co jde nyní

Zdá se, že současná etapa vývoje má určité nové prvky. Současné stupňování, vystupňování a další stupňování napětí trhá všechny rekordy a přesahuje výše popsanou hru. Co je zatím? Možností je několik:

1. Kim Čong-un shlédl film "Myš, která řvala" a nechal se jím inspirovat. - Tak to by sice vysvětlovalo iracionalitu dané situace, ale jako variantu můžeme zvažovat spíše žertem. Ovšem analogie se skutečnou hrozbou, kterou představuje Severní Korea vůči USA je patrně namístě.

2. V předhánění ideologie ortodoxního nepřátelství vůči USA soutěží různé skupiny napojené na armádu a korejského vůdce, tato soutěž se jim vymkla z pod kontroly a dochází k nezastavitelnému stupňování napětí, které nemůže skončit dobře. - To by vysvětlovalo to, proč se nám současný vývoj jeví jako iracionální. Ale je skutečně tak iracionální?

3. Kim Čong-un se rozhodl vyhrotit situaci do krajnosti a najít vhodnou záminku k následnému obratu o 180°, tj. přejít k politice uvolňování napětí a postupnému usmiřování s USA včetně různých vstřícných kroků. Záminkou by mohlo být, že něco vykáže jako své vítězství (tady mně bohužel chybí informace o tom, jak on sám zdůvodňuje vyhrocování situace doma, ze kterého nepochybně obviňuje USA). Bude pak mít velký prostor pro zlepšování vztahů s USA, aniž by musel dělat velké ústupky. - To se zdá nejpravděpodobnější.

4. USA hrají ještě chytřejší hru - podsunuli Kim Čong-unovi myšlenku, že může hrát výše (v bodě 3.) uvedenou hru, aby mu mohli nějakým vhodným způsobem s chirurgickou přesností uštědřit účinný úder a demonstrovat před světem svou sílu. Přitom tak, aby se nenechali vmanévrovat do asymetrické pozemní války. v níž by bylo hodně drahé i vítězství. - Je to možné, ale považuji za nepravděpodobné, protože je to příliš komplikované. Tímto směrem se ovšem může předcházející hra vyvinout.

5. Pod kouřovou clonou fatálního vyhrocování situace probíhá vyjednávání různých vlivových skupin Severní Koreje a USA o posílení své pozice s využitím vzájemně důvěrných vztahů. - Tento prvek bude v určité míře v dané hře nepochybně zastoupen. Jde o to, zda byl spouštěcím mechanismem (což je málo pravděpodobné), nebo vzniká jako vedlejší (indukovaný) výsledek původní hry.

Připomeňme to nejdůležitější:

- Především je nutné zjistit, jaká hra se vlastně hraje, resp. s jakou hierarchií her máme co do činění.

- Zde nám znalost různých modelů sama o sobě nepomůže, ale jako opora při upřesňování představy o tom, jak spolu jednotlivé hry souvisejí, je velmi užitečná.

- Dobré je respektovat skutečnost, že ti, co vstupují do různých her, mají mnohdy nejen odlišné (konfliktní zájmy), ale jsou vybaveni výrazně odlišnými informacemi.

- Lépe informovaní (a lépe kombinující) hráči mohou některé hráče v některých hrách využívat k tomu, aby tito hráči hráli jejich hru (aby byli v pozic i figurek).

- Čím je realita konfliktnější, tím více je pravděpodobné, původní hra (tak, jak se jevila, i tak, jak byla zamýšlena) přeroste v řadu navazujících her, které už nelze vysvětlit v logice původního záměru.

Dobrá teorie je dobrá teorie.


14.6. bude uveřejněn článek o jedné zajímavé diplomce obhájené 10.6.

15.6. bude uveřejněn článek o 100 dnech M. Zemana

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře