R2016/078: Klaus o migraci a rozumu

18. duben 2016 | 06.40 |

V logice věci patří do seriálu o reformách. Zejména z hlediska hledání cesty k prokomunikování reforem.

Ať se to komu líbí nebo ne, ve čtvrtek 14. dubna se V. Klausovi vystoupení na Vysoké škole finanční a správní pod názvem "Přežije Evropa současnou migrační vlnu?"vydařilo. Patrně i proto, že se na něj velmi pečlivě připravil. Celé vystoupení včetně diskuse si lze stáhnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=YurtrZIPGOk

Doporučuji a a je to opravdu intelektuální zážitek. Dozvíte se zde i to, jak se V. Klaus dívá na organizovanost migračních vln, roli Turecka a další citlivé otázky, které nejsou v písemném záznamu.

Prakticky současně jeho přednáška vyšla i textově, zde si ji lze stáhnout:

http://www.klaus.cz/clanky/3909

Doporučuji nejen přečíst, ale i prostudovat a promyslet. Protože lze přešíst v plném znění, nebudu komentovat obsah, pouze upozorním na některé důležité momenty:

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";mso-font-kerning:18.0pt;mso-bidi-font-weight: bold">1. Precizní, původní a přesné rozlišení individuální migrace a masové migrace.

2. Přesvědčivá kritika doktríny lidských práv (doktríny, nikoli lidských práv jako takových).

3. Kritika kulturní revoluce šedesátých let, kulturního marxismu (který doznívá v podobě, která je odlišná i od toho, jak to viděl K. Marx). (S kritikou současných "neomarxistů" bych souhlasil, opomenutí významu Marxova pojetí společenského vývoje jako přírodně historického procesu považuji za určitou vadu v pohledu na společnost, zde "misesovsko-hayekovský" koncept není dostatečně metodologicky výživný.)

4. Pojmenování viniků, cituji: "Rozbuškou, která i v minulosti existující individuální migraci přeměnila v migrační vlnu, bylo naivní a nezodpovědné vítací heslo kancléřky Merkelové".

5. Apel na "kohezi, koherenci a nezbytnou homogenitu společnosti".

A ještě uveřejním závěr Klausova vystoupení:

"Můj pohled je pohledem systémovým. Lidská společnost není – misesovsko-hayekovsky řečeno – produktem jakéhosi human design, jakéhosi předpřipraveného plánu, ale je výsledkem human action, lidského konání. Vždy jde o evoluční proces. Měli bychom říci naštěstí, bude to jistou dobu trvat, ale moc času nemáme. Zvrat může být rychlejší než si většina dnešních Evropanů, přece jenom v loňském roce částečně probuzených z půlstoletí trvající nirvány klidu a bezpečí, myslí. Velkým mementem je antiutopická, ale prognosticky velmi realistická kniha francouzského spisovatele Michela Houellebecqa Podvolení (Summision), jejíž autor orwellovsko-huxleyovským způsobem píše o tom, co se stane ve Francii po prezidentských volbách v roce 2022. Měla by být pro každého v Evropě povinnou literaturou."

K tomu mohu ještě dodat. Sál byl spíše přeplněn, než naplněn. Diskuse výživná, vtipná, věcná. V. Klaus si hned na začátku trochu rýpnul do M. Zemana (odmítl přirovnání svých aktivit k jeho aktivitám s tím, že M. Zeman na rozdíl od něj nic nepublikuje). To je svým způsobem pravda. Klausovy publikace mají racionální náboj, jsou původní a poctivé. Když už jsem u toho, tak doporučuji nejnovější:

Klaus, V., Weigl, J., Stěhování národů s. r. o. – Stručný manuál k pochopení současné migrační krize, Olympia, Praha, 2015.

Bylo zmíněno to, že se musíme vymanit z iluze o možnosti y-gassetovské "vzpoury davů". To mě inspirovalo k dotazu, který jsem položil: "Když není řešením ´vzpoura davů´, tak jak může dojít ke změně? K výměně současné nic nechápající euroreprezentace, k od ´nárové´k ´výkonové´společnosti?"

V. Klaus odpověděl, že nevidí jinou cestu, než změnu prostřednictvím voleb. Trochu mě tím zklamal. Při jeho úctě k racionálnímu myšlení (kterému je loajální více než kdo jiný) bych čekal větší důraz na ofenzivní osvětu, resp. to, co nazývám prokomunikování ucelené koncepce obrany a nápravy, tj. komplexně připravených reforem.

Přihřeji si ještě svoji polívčičku. Pokud má dojít ke změně, musíme velmi přesně pochopit mechanismy fungování současné degenerativní globální moci. Zde jsem se je snažil popsat:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

(Mj. jsem rád, že tento článek, který jsem uveřejnil loni k výročí republiky, stále udržuje měsíční čtennost nad 1000.)

 (Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář