Ještě se necháme manipulovat? (K tzv. výzkumům VM)

9. duben 2016 | 17.44 |

Někdy se divím, že je stále ještě tolik naivků, kteří si myslí, že tzv. "výzkumy veřejného mínění" se snaží informovat o tom, jak se vyvíjí veřejné mínění. Dávno ne! Ony se jen snaží zneužít iluze veřejnosti o tom, že informují o stavu veřejného mínění, k tomu, aby s veřejným míněním manipulovaly. K tomu nejdříve něco z teorie (vynikající články mého kolegy o nedávných slovenských a německých volbách, kde je vše jasně ilustrováno):

Slovenské volby:

http://radimvalencik.pise.cz/3292-r2016-061-kosicka-analyza-voleb-slovensko-1.html

K tomu pro ilustraci z článku:

"Jak už bývá obvyklé, strana, kterou podporují mainstreamová media, byla v průzkumech přeceňována téměř dvojnásobně. Sieť měla být druhou v pořadí s výsledkem výrazně přes 10 %, teď aby byla ráda, že je vůbec v parlamentu. Výsledek průzkum SDKÚ z 18.1 se ani nedá komentovat – skoro to vypadá, že tato (dříve vládní) strana dokázala za pouhé dva měsíce ztratit 95 % svých voličů. Na opačné straně je Kotlebova LS, kterou všechny agentury několikanásobně podcenily a která proti předpokládaným 2,6 % získala reálných 8 %."
http://radimvalencik.pise.cz/3293-r2016-062-kosicka-analyza-voleb-slovensko-2.html

K tomu pro ilustraci z článku:

"Z toho mi plyne jeden závěr – média a agentury pro VVM se nesnaží realitu popisovat, ale vytvářet a přetvářet. Fakta, která se nehodí do jejich vidění světa (nebo výsledků) v lepším případě zesměšňují, v horším zamlčují nebo přímo překrucují.

Potom z toho pramení takové školácké chyby, jako umístění komentátora Palaty do štábu Sietě v očekávání bujarých oslav výborného volebního výsledku."

Německé volby:
http://radimvalencik.pise.cz/3291-r2016-060-kosicka-analyza-voleb-v-nemecku-2016.html

Teorie manipulace:

A k tomu trochu teorie. Tady je dobře a zasvěceně popsáno, jak se manipuluje:

http://radimvalencik.pise.cz/2703-reformy-225-jak-se-manipuluje-i.html

http://radimvalencik.pise.cz/2704-reformy-226-jak-se-manipuluje-ii.html

http://radimvalencik.pise.cz/2705-reformy-227-jak-se-manipuluje-iii.html

http://radimvalencik.pise.cz/2706-reformy-228-jak-se-manipuluje-vi.html

Tak ze sebe nenechejte dělat blbce. Ten, kdo se nechá se sebou manipulovat, nese stejnou odpovědnost, jako ten, kdo účelově manipuluje. Komunikujte mezi sebou, ověřujte si své názory v prostředí lidí, se kterými souhlasíte, ale i těmi, se kterými nesouhlasíte. A hlavně - používejte rozum.

K tomu ještě jeden krátký článeček, kteří mnozí z vás znají. Je o podstatě současné moci. Napsal jsem ho k loňskému výročí republiky. Potěšil mě velký počet přečtení i to, že doposud je stále čten. 815 přečtení za minulý měsíc. S takovým odstupem od zveřejnění to není tak málo. Zde je:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář