(71.5) Hra: Co přinesl 5.6.2013

9. červen 2013 | 08.00 |

Pátý den sledujeme dění u nás a ve světě prizmatem: Role struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, jádro vyjednávání vlivu uplatňovaného prostřednictvím pákových a synergických efektů, základní ideové paradigma tohoto jádra, jeho krize a proměny. Den 5.6.2013 přinesl řadu zpráv ze Sýrie a Turecka, které dokumentují jak působení současného základního ideového paradigmatu (založeného mj. na snaze prosazovat silová řešení, uplatňovat dvojí metr, vytvářet obraz nepřítele a vyrábět i nepřítele samotného) i krizi tohoto jádra.

Podle iDNES z 5. června 2013, viz

http://zpravy.idnes.cz/protesty-v-turecku-0o5-/zahranicni.aspx?c=A130605_071554_zahranicni_ert

se odehrává toto:

"V Turecku pokračovaly v noci na středu násilné protivládní demonstrace. Policie použila slzný plyn v Istanbulu a metropoli Ankaře. Při potyčkách v městě Hatay u hranic se Sýrií utrpělo zranění pět lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na místní sdělovací prostředky...Tisíce demonstrantů se shromáždily zejména na Taksimském náměstí v Istanbulu, které se stalo symbolem nejnovějších protestů proti vládě a jmenovitě proti premiérovi, které se rozšířily do desítek dalších tureckých měst... Agentura Anadolu informovala, že ve městě Izmiru na západě země policie zatkla 25 osob, protože údajně "podněcovaly lidi k nepřátelství a nenávisti", a to prostřednictvím Twitteru. Po dalších 13 "provinilcích" prý pátrá... Místní šéf opoziční Lidové republikánské strany Ali Agin po návštěvě na policii podle agentury DPA prohlásil, že zadržení jsou viněni z toho, že podporovali protestní hnutí a zasazovali se o svobodnou zemi. "Pokud tohle je porušení zákona, pak jsme se tohoto porušení dopustili všichni," zdůraznil."

Podle Exilových novin z 5. června 2013, viz

http://www.

exilovenoviny.cz/articles/2013/06/05/turecko-se-riti-do-obcanske-valky-mocni-dali-strilet-do-davu

je situace mnohem dramatičtější. Článek "Turecko se řítí do občanské války, mocní dali střílet do davu" přináší drastické fotografie a uvádí se v něm mj.:

"Donedávna demokratické Turecko se stává fašistickou zemí, kde občané nemají právo na názor. Dokladem toho jsou pokračující brutální zásahy policie proti demonstrantům. V Istanbulských nemocnicích lékaři sčítají tisíce zraněných a hlášeny jsou i první oběti na životech. - Od úterý 28. května protestovalo několik set lidí v centru Istanbulu proti stavbě supermarketu v parku Gezi. Policie tvrdě zakročila vodními děly a slzným plynem. V pátek 31. května odpoledne už byly protestujících tisíce a brutální zásahy policie pokračovaly. Nepokoje se rychle rozšířily do dalších měst. Lidé se dál svolávají pomocí Facebooku a Twitteru. - Několik demonstrantů už bylo fašisty v policejních uniformách brutálně zavražděno, mezi nimi dvaadvacetiletý Abdullah Comert. Ve svém posledním postu na facebooku si postěžoval, že už několik dní nespal a při smyslech ho drží jen energetické nápoje a prášky, ale že to musí vydržet, aby pomohl zachránit svou zemi. "Budeme umírat, když budeme muset," napsal. Jen pár hodin na to už kolovaly internetem fotografie jeho zakrvácené tváře i nábojnice, ze které vyletěla smrtící kulka. - Podle organizace Amnesty International jsou zásahy policie proti demonstrantům v Istanbulu, Izmiru, Adaně, Ankaře a dalších městech nepřiměřené, nepřijatelné a porušují mezinárodní lidskoprávní standardy. Hlásí, že několik jejich pozorovatelů bylo zbito obušky a zasaženo slzným plynem. Mezi obětmi brutálního policejního násilí je podle Al-Džazíry i několik desítek novinářů. - Turecká lékařská komora informovala, že počet zraněných může být až kolem 1500 jen v Istanbulu. Někteří lidé jsou zraněni velmi vážně. V Ankaře je zraněných nejméně čtyři sta, totéž platí o Izmiru. Většina zranění je způsobených vodními děly a slzným plynem. Mnoho lidí přišlo kvůli němu o zrak. - "Tři dny po začátku protestů a bezprecedentní vlně policejního násilí ukázaly státní složky jen minimum lítosti a žádnou vůli změnit taktiku svého postupu," upozornil John Dalhuisen, ředitel Amnesty pro Evropu a Střední Asii a dodal: "Turecké úřady musejí zastavit současné násilí a poučit se ze situace pro budoucnost. Je nezbytné, aby taky zveřejnily seznamy zraněných včetně rozsahu poškození zdraví a zaručily, že viníci se budou ze svých činů zodpovídat.""

Nakolik jsou tyto informace blízké pravdě nelze jednoznačně říci. Tomu, že příliš vzdálené nejsou, však napovídají nejen zveřejněné fotografie, ale i jiný materiál, který jsem dostal z důvěryhodného zdroje a který jsem na svém blogu uveřejnil též 5.6., viz:

http://radimvalencik.pise.cz/327-co-se-deje-v-turecku.html

Zde je:

"V Turecku se děje něco "krásného", právě teď!

Tisíce lidí se spojily proti utlačování a fašistickému "umírněnému liberálně- islámskému "režimu. Lidé se probouzejí a reagují všemi možnými způsoby. Jsme hrdí na každého, kdo vyšel do ulic v Turecku! Cítíme spřízněnost a souznění s nimi, i když jsme daleko!

Ti, kteří nyní dělají hluk, mluví i za ti tiché, kteří zůstali doma, kteří se bojí o svou budoucnost a o budoucnost svých děti , kteří jsou sehnutí před mocí. Přesto ale i oni ve svých srdcích cítí souznění s těmi na ulicích.

Nyní nastal čas, aby všechny hlasy souzněly: pro svobodu projevu a solidaritu! Turci, ať už na ulicích nebo ve svých oknech, se snaží o jedno: "Aby jejich hlas byl slyšet!"

Je to "krásný"! A cesta ke kráse může být velmi bolestivá! Ale síla solidarity, vzdor a naděje je to, co vytváří krásu! Turecko se konečně zachvělo! A to rozhodně mnoho rozkmitá.

Prosím, informujte všechny, a zůstaňte informováni, sledujte dění v Turecku!

Tímto bychom Vás rádi požádali o vyjádření k událostem v Turecku.

"Po sérii pokojných demonstrací za zachování rekreačního areálu v centru města Istanbul, který má být zdemolován kvůli výstavbě nákupního centra, turecká policie násilně zaútočila na protestující slzným plynem a vodním dělem, zaměřila se přímo na jejich tváře a těla. Desítky demonstrantů jsou hospitalizováni a přístup do parku je protiprávně blokován. Turecká média jsou přímo ovládané vládou nebo mají obchodní a politické vazby s ní, a odmítají se s incidenty zabývat. Tiskové agentury také blokují tok informací."

Prosím, podělte se o tuto zprávu se světem, aby se vědělo o policejním státu vytvořeném stranou AKP a Recep Tayyip Erdoganem, který je často považován za model pro ostatní země Středního východu. Turecká demokracie očekává Vaší pomoc. Děkuji Vám!

Berrak Yedek"

Mnohem menší rozsah demonstrací stačil k tomu, aby se rozjela z "naší" strany kampaň proti Sýrii a podporou opozice se v této zemi vyvolala občanská válka. Turecká vláda nedávno dokonce požadovala vojenský zásah NATO proti Sýrii. Nyní jsme svědky toho, že události v Turecku jsou "naší" propagandou zlehčovány, utajuje se jejich skutečný rozsah. Zajímavé v této souvislosti je dění v Sýrii a kolem této země.

V Aktuálně.cz 5.6., viz:

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=781734

v článku "Syrský Kusajr padl, Paříž kvůli sarinu mluví o zásahu" se píše:

"Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada se po týdnech bojů zmocnily jedné z bašt opozice - Kusajru nedaleko hranic s Libanonem... Zpráva o pádu Kusajru přišla jen pár hodin poté, co Francie oznámila, že má důkazy o chemických zbraních... Ministr zahraničí Laurent Fabius prohlásil, že vzorky, které měly laboratoře k dispozici, jednoznačně potvrdily použití jedovatého plynu sarinu... Část vzorků krve a moči propašovali v půli dubna ze země reportéři Le Monde, u nich ale podle Fabia nelze určit, kdo chemikálie použil... "Ve druhém případě ale není pochybností o tom, že to byl režim a jeho společnosti," řekl v televizi. Nejmenovaný diplomatický zdroj posléze doplnil, že ministr hovořil o vzorcích Syřanů ze Sarakíbu v provincii Idlíb. Odebrány byly poté, co město 29. dubna ostřelovala vládní helikoptéra... O použití chemických zbraní hovoří i v úterý zveřejněná zpráva vyšetřovatelů OSN. Podle ní došlo k nejméně čtyřem případům, ovšem nelze přesně říci, zda na straně Asadových jednotek, či povstalců... Fabius vyzval Západ ke zvýšení diplomatického tlaku na Bašára Asada. Sám upozornil, že francouzská vláda nyní zvažuje, jak s nastalou situací naložit. Ve hře je podle něj i vojenský zásah."

O tom, jak to asi se sarinem je, kdo a proč jej použil, však vypovídá následující zpráva (převzatá z Hlasu Ruska, Interfax, 31.5., uveřejněná u nás v interním zpravodajství též 5.6.):

"Moskva očekává od Turecka výsledky vyšetřování zadržených syrských ozbrojenců, vybavených nervově paralytickým plynem sarinem. Příslušníci syrské opozice připravovali útoky na vojenské základně Incirlik a v provincii Gaziantep poblíž syrských hranic. Sarin, který byl nalezen u zadržených, byl přepraven letecky z Libye. Příslušníci islamistické organizace Fronta an-Nusra napojené na al-Kaidu, byli sledováni v souvislosti s teroristickým útokem v tureckém pohraničním městě Reyhanli. Ze všech útoků je nejdříve obviňován režim Bašara Asada, na tomto základě jsou vůči němu zesilovány sankce a zdůvodňována větší podpora Západem vydržovaných povstalců. Ruský MZV Sergej Lavrov vyjádřil vážné znepokojení, že se kvůli politickým hrám nedaří vyšetřit skutečné původce užití chemických zbraní."

Patrně není třeba zvlášť rozvádět, kam tato politika realizovaná v intencích stávajícího základního ideového paradigmatu vede a proč je toto paradigma již neudržitelné. Další vývoj nepochybně přinese hodně zajímavého a budeme se do této části světa naším "čtecím prizmatem" toho, co se děje, vrátit.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře