R2016/049: TITANIC blízko cíle/6

20. březen 2016 | 07.00 |

Včera jsem uveřejnil několik parametrů, podle kterých můžeme vidět různé hry typu TITANIC. Jako první jsem uvedl to, jakou pravděpodobnost přisuzuji tomu, jsem účastníkem hry TITANIC (s možnostmi určitě - patrně ano - dost nepravděpodobné - určitě ne). Uvidíme, k jak zajímavému výsledku nás přivede modelování tohoto parametru. Podívejme se nejdříve na následující matici:

Případ, kdy vylučuji, že bych byl účastníkem hry TITANIC

Hráč B (ostatní osoby)

Záchrana při kooperaci

Záchrana při nekooperaci

Hráč A

(jedna osoba)

Kooperuje

10 : 10

0 : 0

Nekooperuje

0 : 0

0 : 0

Situace hodnocené s výplatou 0 prostě nemohou nastat. Vyplnění matice je zdánlivě velmi jednoduché.

Nyní přejděme od tohoto krajního hodnocení (kdy zcela vylučuji, že bych mol být účastníkem hry TITANIC) k případu, kdy považuji za velmi nepravděpodobné, že jsem účastníkem této hry, ale nemohu to zcela vyloučit. Hodnoty matice by se při minimálním zvýšení pravděpodobnosti z nuly a nějakou velmi malou veličinu neměly příliš změnit.

Ovšem pozor! Je zde jeden důležitý moment. Jak vyjádřit to, že pokud by se skutečně hrála (já o ní nemám informace, takže patrně nejsem mezi vyvolenými), tak moje pravděpodobnost přežití je velmi malá?

Tj. považuji za velmi málo pravděpodobné, že se účastním hry typu TITANIC, ale pokud by se tato hra hrála, tak:

1. V důsledku toho, že o ní nejsem informován, je moje šance na přežití minimální.

2. Protože nepovažuji existenci hry typu TITANIC za pravděpodobnou (spíše vylučuji, že se hraje), nemohu si svou aktivitou ani zlepšit svoji šanci na záchranu.

Vidíme tedy, že musíme striktně rozlišit pravděpodobnost, se kterou se hraje hra typu TITANIC, od pravděpodobnosti přežití v této hře.

Odsud vyplývá zásadní doporučení: To, že někdo nepovažuje za pravděpodobné, že by se určité hry typu TITANIC účastnil, vůbec neznamená, že by se neměl a danou problematiku zajímat, ale spíš či právě naopak – měl by se zajímat!

Měl by znát:

- Jaké jsou markanty her typu TITANIC.

- Jak se rozhodovat ve hře typu TITANIC.

- Jaké řešení má hra typu TITANIC.

(Pokračování příkladem řešení hry typu TITANIC)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář