Turecko, EU, Pehe a Peroutka

5. březen 2016 | 08.59 |

O dnešní době nejlépe vypovídají dvě zprávy a jeden komentář uveřejněné krátce po sobě na Novinkách a následně v Právu.

První 4. března v 17:46:

Turecko pokročilo na cestě k bezvízovému režimu s EU

Evropská komise v pátek ocenila větší úsilí Turecka vůči syrským uprchlíkům na svém území. Turecko tím podle zprávy komise pokročilo na cestě k uvolnění vízového režimu s EU.

"Oceňuji úsilí, jež Turecko vynakládá v souvislosti s přílivem syrských uprchlíků, jemuž je bezprostředně vystaveno,” prohlásil eurokomisař pro migraci Dmitris Avramopulos, podle něhož jsou turecké úřady od podzimního summitu EU-Turecko angažovanější a rozhodnější.

Zpráva komise oceňuje zejména to, že Turecko umožnilo více než 2,5 miliónu uprchlíků ze Sýrie na svém území získat práci a usnadnilo přístup k veřejným službám včetně školní docházky. Současně zpřísnilo vízový režim a kontroly nově příchozích.

Komise uvedla, že Turecko tak pokročilo k cíli uvolnění vízového režimu s EU, čehož by mohlo být dosaženo letos na podzim.

K tomu je ale podle komise ještě třeba, aby ubyl počet nevyřízených azylových řízení a Turecko lépe spolupracovalo se sousedními zeměmi, hlavně při přebírání osob.

Také se má více zaměřit proti korupci a organizovanému zločinu.

Komise zprávu zveřejnila krátce po přijetí předsedy Evropské rady Donalda Tuska tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a tři dny před novým summitem EU-Turecko. Tusk zopakoval požadavek, aby Turecko významně omezilo příliv běženců do Evropy a od června začalo plně uplatňovat dohodu o zpětném přijímání uprchlíků. Unie také Turecku loni na podzim slíbila tři miliardy eur pomoci pro uprchlíky v příštích dvou letech.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/396756-turecko-pokrocilo-na-ceste-k-bezvizovemu-rezimu-s-eu.html

Druhá o půl dne později, 5. března v 6:41:

Turecko ovládlo hlavní deník opozice, policie proti demonstrantům nasadila slzný plyn

Turecké úřady v pátek převzaly kontrolu nad hlavním opozičním deníkem Zaman, který je spojován s ideovým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Před sídlem redakce v Istanbulu se v pátek pozdě večer, několik hodin po vydání příslušného soudního příkazu, sešlo několik stovek protestujících. Skandovali hesla jako "svobodný tisk nemůže být umlčen”. Policie rozehnala demonstranty slzným plynem a vodními děly a poté vnikla do budovy, informovala agentura Reuters.

Podle Reuters je tento krok součástí stále silnějších represí vůči příznivcům duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Erdogan ho obviňuje, že se s pomocí svých stoupenců v Turecku pokouší jej svrhnout, což Gülen odmítá.

"Za poslední tři, čtyři roky už se stalo zvykem, že kdokoli, kdo oponuje vládní politice, je buď stíhán, nebo ve vězení, nebo se dostane pod takovouto kontrolu vlády," řekl šéfredaktor listu Abdülhamit Bilici. "Je to temné období pro naši zemi, pro naši demokracii," dodal.

Živý záznam vysílaný na webu Zamanu ukazoval příznivce listu, jak stojí před sídlem redakce v dešti a mávají tureckými vlajkami a transparenty. Po zásahu pořádkové policie vnikli vládní úředníci a policisté do redakce, kde došlo k několika potyčkám.

Novinářům hrozí doživotí

"Skupina Zaman Media je v Turecku umlčována. Potírání svobody tisku bohužel pokračuje," uvedla na twitteru europoslankyně a zpravodajka Evropského parlamentu pro Turecko Kati Piriová.

Evropská unie je obviňována, že zavírá oči nad porušováním lidských práv v Turecku, včetně smrti stovek civilistů během bezpečnostních operací proti kurdským bojovníkům, protože potřebuje pomoc Ankary pro zvládnutí uprchlické krize.

Dva prominentní novináři z opozičního listu Cumhuriyet stanou zanedlouho před soudem za ohrožení turecké národní bezpečnosti, protože zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům. Dvojice sice byla ve středu propuštěna z vazby, stále jí ale hrozí doživotí.

Úřady už v minulosti nechaly zavřít jiná opoziční média spojovaná s duchovním Gülenem.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/396780-turecko-ovladlo-hlavni-denik-opozice-policie-proti-demonstrantum-nasadila-slzny-plyn.html

Do první zprávy byla vložena upoutávka na tento komentář J. Pehe uveřejněný 4. března:

O Peroutku vůbec nejde - Jiří Pehe

Soud první instance nepravomocně rozhodl, že se prezidentská kancelář má omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman tvrdil, že slavný novinář napsal kdysi pro časopis Přítomnost text pod názvem "Hitler je gentleman". Hrad nebyl schopen existenci článku doložit, odborníci se shodují, že neexistuje.

Celý případ není u konce, proběhnou řízení před odvolacími soudy. Hrad míní, že vše nakonec skončí až u Ústavního soudu. Omlouvat se nehodlá. A mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dál trvá na tom, že i kdyby se zmíněný článek nenašel, jiné texty ukazují, že Peroutka tváří v tvář nacismu selhal.

Pokud jde o Peroutku, je úplně jedno, zda se prezident omluví a co si o něm myslí pan Ovčáček. Svoje místo v historii má pevné, a těžko ho někdo zpochybní politicky motivovaným házením špíny na něj mnoho let po jeho smrti.

V celém sporu jde spíše o souboj Zemana s pověstnou Kavárnou. Peroutku si prezident možná instinktivně vybral jako objekt svého mudrování na téma, jak mnozí intelektuálové selhali tváří v tvář totalitě proto, že Peroutka byl vedle Čapka vrcholným představitelem právě onoho milieu, o němž dnes Zeman mluví pohrdlivě jako o pražské Kavárně. Kdyby dnes žil, byl by nepochybně téměř modelovým mluvčím oponentů Zemana.

Pan Ovčáček konstruuje složité teorie o tom, že Kavárna je už jaksi z podstaty věci prolezlá fašizujícími tendencemi, zatímco prezident Zeman reprezentuje zdravou část národa. Peroutka, aniž se sám může bránit, se tak coby Kavárnou uctívaný intelektuál stal součástí veskrze současného politického boje.

Možná to tak nebylo míněno, když prezident na Peroutku zaútočil.  Teď už ale jde hlavně to, aby Peroutka byl vnímán jako jakýsi fašista tou částí národa, kterou reprezentuje Zeman. Jelikož Peroutku obhajují především pražští intelektuálové, tedy Kavárna, jeho zneuctění je jedním z nástrojů, jak si vyřídit si účty s táborem Zemanových nejznámějších oponentů a ukázat, jak i oni intelektuálně a lidsky selhávají.

I proto nelze doufat, že by se prezident omluvil. Nejde přeci o Peroutku jako člověka, ani o pravdu, ale o politikum, které Peroutka nyní představuje. Stal se součástí permanentní volební kampaně, kterou Zeman vede ve svém úsilí být znovu zvolen. A v té, jak se ukazuje, není žádná nejapnost důvodem ke studu, pokud plní mobilizační funkci v řadách Zemanových potenciálních voličů.

Viz: http://www.novinky.cz/komentare/396651-komentar-o-peroutku-vubec-nejde-jiri-pehe.html

Místo komentáře cituji z toho, co jsem napsal 4. března já:

"Položil jsem si otázku, proč zastánci Peroutky kauzu "Peroutka – Zeman" tak rozmazávají. Nic na tom nevydělají. Obraz F. Peroutky tím nevylepší, M. Zeman získá další body, lidé se stanou více odolní proti mediálním manipulacím, pověst soudů nadále utrpí. Tak proč to dělají?

Pak mně to došlo. Oni si tím patrně dělají alibi na své vlastní selhání. Na to, že podobně jako tehdy F. Peroutka (na rozdíl od K. Čapka a dalších), tak oni v současné době nedokážou rozpoznat nebezpečí nástupu zla na Ukrajině, v Turecku a v současné době i v samotné EU. Nedokážou toto zlo rozpoznat, přestože ho někteří z nich cítí, protože ho nechtějí rozpoznat, protože před ním ustupují a mají z toho výhody, protože je lepší nevidět a vytvářet si falešné iluze. Tak na jejich adresu říkám: Ve svém vlastním zájmu berte odkaz F. Peroutky se vším všudy. Tím památku tohoto velkého muže uctíte a uchráníte nejlépe."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3227-jeste-ke-kauze-peroutka-zeman.html

Jinak – o pochybení F. Peroutky není pochyb, když říká mj. toto:

"MEIN KAMPF JE VHODNOU METODOU PRO VELKÝ NÁROD"

(v článku doloženo).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář