Jakou hospodářskou politiku chceme?

29. únor 2016 | 09.10 |

Tento článek jsem napsal pro seriál o reformách. Uveřejním ho zítra. Zdá se mně však aktuální a důležitý i pro širší okruh uživatelů. Tak jej uveřejňuji i mimo seriál o reformách.

V neděli večer jsme s Ondřejem Černíkem diskutovali na téma: Hospodářská politika, jaká by měla být? Toto téma bude aktuální přibližně za rok, kdy jednotlivé strany začnou představovat svoje programy, s nimiž půjdou do voleb. Předběžně jsme se pokusili zformulovat zásady (tj. to, co by měla nutně obsahovat) takové hospodářské politiky, jaká by měla být, tj. to, co v ní musí být obsaženo, pokud má být důvěryhodná a realizovatelná:

1. Vize "odkud kam", vyhodnocení současné situace a realistické vymezení, kam by měla hospodářská politika vést, resp. k jakému stavu by měla společnost dovést. O jakou proměnu společnosti by se daná hospodářská politika měla zasloužit. Vize by měla být nejen realistická, ale i motivující.

2. Charakteristika strukturální proměny společnosti, tj. vymezení toho, které sektory budou expandovat v důsledku objektivních tendencí i konkrétních podmínek, ale i díky kvalifikované podpoře právě prostřednictvím nástrojů, které má hospodářská politika k dispozici. V návaznosti na to by měla obsahovat analýzu zájmového kontextu této strukturální proměny – kdo je jejím hybatelem, ale i anticipování těch, kteří se jí budou bránit, vymezení případných kompenzací apod.

3. Řešení problému začlenění každého do realizace i užívání výsledků hospodářské politiky. Hospodářská politika musí být prováděna tak, aby jak z její realizace, tak i využívání toho, co přinese, nebyl nikdo vyloučen. A nejen to. Musí podněcovat vertikální mobilitu společnosti, vytvořit podmínky pro co největší rovnost příležitostí pro společenský vzestup a konkurenci v oblasti společenského vzestupu využívat jako motor realizace změn.

4. Zabezpečení ochrany hospodářské politiky před zneužíváním moci těch, kteří mají v její realizaci klíčovou roli, zejména před zneužíváním pozic ve státní administrativě, silových a zpravodajských složkách společnosti, v oblasti práva, financí a bankovnictví, v oblasti státního zprostředkování mezinárodních vztahů. K tomu musí sloužit jak přitažlivost vize, se kterou pracuje, tak zapojení těch, co se na přípravě vize podíleli (a jsou tudíž motivování) do pozic, které umožní ohlídat realizaci hospodářské politiky před možnými pokusy o zneužívání příležitostí různého typu při její realizaci.

K tomu dodatek:

Jedním z kritérií toho, jak se to s hospodářskou politikou v jednotlivých programech, které nám budou předkládány, myslí vážně, bude dvojí:

- Za prvé to, zda v nich budou všechny výše uvedené body obsaženy.

- Za druhé to, zda se začne tím, co se nabízí jako první krok. Tím je zavedení plně zásluhového, plně uzavřeného průběžného penzijního systému s jednotnou základní dávkou placenou ze zdanění důchodů. Proč? Protože každý, kdo má na penzijní dávky nárok, každý měsíc dostane "svůj" podíl na ekonomickém výsledku země. Bude tak každý měsíc vědět, jak se hospodařilo (naučí se vnímat jak sezónní výkyvy, tak i chybné či naopak přínosné kroky vlády). A o to jde. K aktivní účasti na hospodářské politice je nutné motivovat každého, včetně toho, aby si hlídal a uhlídal, jak se realizuje.

Co vy na to?

Příloha (pokud máte zájem o aktivní účast):

V návaznosti na předcházejících šest dílů série "TITANIC vyplouvá" zvu každého zájemce (především toho, kdo se chce podílet na řešení zajímavého a aktuálního teoretického problému, který se dotýká nás všech) na náš

pravidelný teoretický seminář Ekonomie produktivní spotřeby

ve středu 2. března v17.30

v budově VŠFS (Estonská 500, vchod z Kodaňské)

v místnosti 230 E.

Uvítám vaši pomoc. Myslím, že už jsme poměrně blízko k sestavení funkčního modelu hry typu TITANIC (resp. modelů některých her tohoto typu).

Podrobně k tomu, o co jde a co od výsledku očekávám, je zde:

http://radimvalencik.pise.cz/3200-r2016-028-titanic-vyplouva-6.html

Prosím podívat se na to a zejména pak přečíst i promyslet čtyři díly s konkrétními otázkami. Zde uvádím odkazy na ty díly, o které jde:

http://radimvalencik.pise.cz/3184-r2016-023-titanic-vyplouva-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/3191-r2016-023-titanic-vyplouva-2.html

http://radimvalencik.pise.cz/3186-r2016-025-titanic-vyplouva-3.html

http://radimvalencik.pise.cz/3199-r2016-026-titanic-vyplouva-4.html

Seminář budeme věnovat pracovní diskusi k otázkám, které jsou zde uvedeny.

Pokud mi zašlete odpovědi na otázky s předstihem (některé jsem již dostal), budu rád a bude to přínosné i pro průběh diskuse.

Jakkoli řešíme odborný problém, jde zejména o pohledy a názory lidí, kteří se danou problematikou profesionálně nezajímají, takže každý je vítán. Pokud víte o někom, koho by to mohlo zajímat, pozvěte ho.

Pak zajdeme posedět do příjemného prostředí – Padovy, která změnila majitele a přejmenovala se na restauraci U kohouta. (Budeme zde po 19. hodině.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář