Kde jsem udělal chybu?

11. leden 2013 | 08.21 |

Kde jsem udělal chybu?

Moc se obávám směřování nejen naší země, ale i globálního vývoje ke stále větší konfrontaci s nepředvídatelnými důsledky. K této obavě mě vede jak to, co mohu empiricky sledovat z roku na rok, tak to, co vím (nebo se alespoň domnívám, že vím) teoreticky. K tomu druhému viz zejména:

http://radimvalencik.pise.cz/188865-ceka-nas-revoluce-pokud-ano-tak-jaka.html

http://radimvalencik.pise.cz/188650-anatomie-puvodu-lumparen.html

Lokální i globální polarizace, která má v současnosti nejen podobu ideovou, ale bohužel i reálnou, souvisí se stávajícím základním ideovým paradigmatem, které se vytvořilo v celé hierarchii jader vyjednávání vlivu uplatňovaného prostřednictvím struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (podrobněji viz druhý z uvedených odkazů). Toto základní ideové paradigma je v současné době v krizi a existují náznaky jeho možné proměny. U nás (teď myslím naši zemi) se zatím děje vše pro to, abychom svým vnitřním vývojem ke globálnímu vyhrocování co nejvíce přispívali. A někteří v tom hrají roli vpravdě nešťastnou.

Těsně před prvními přímými volbami nového prezidenta (jak už tak realita bývá zlomyslná) jsme mohli zaznamenat 100. výročí narození G.

Husáka. To bylo možné přejít bez povšimnutí, připomenout ho adekvátní (pokud možno odborně fundovanou formou, protože toho, co si jako poučení vzít z dějin není nikdy dost). Anebo toho zneužít ke stupňování nálad, které se okamžitě probouzí na obou stranách (akce vyvolává reakci). To se "podařilo", viz: "Gustáv Husák by se dožil stovky, komunisté se sešli u jeho hrobu"

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/289880-gustav-husak-by-se-dozil-stovky-komuniste-se-sesli-u-jeho-hrobu.html

(Uvedený článek byl napsán poměrně korektně.)

Nemám nic proti pietě, zvláště pokud jde o starší občany, ale zde se jednalo též o demonstrování postojů typu "máme pravdu a vždycky jsme měli pravdu" - což já považuji za "zablokovaný postoj", jehož demonstrování škodí společnosti, a to moc.

Pokusil jsem se na danou situaci (abych zmírnil očekávané "hrocení") reagovat připomenutím jednoho momentu, který si ve vztahu k dané době a jejímu srovnání se současností - podle mého názoru - zasluhuje pozornost. A který se týká právě zodpovědnosti politických elit u nás v jakékoli době a jakýchkoli vazbách za to, abychom odolali nejrůznějším tlakům a nepřispívali ke směřování světa k narůstající míře konfrontace jako východisku z neschopnosti řešit reálné problémy. (Ty mají podle mého názoru původ právě v bujení a "přebujení" struktur založených na vzájemném krytí lumpáren a tím zablokovaným nezbytným proměnám ke vzdělanostní společnosti založené mj. na vyšší míře rovnosti šancí.)

Patrně jsem to udělal nešťastně, resp. někde jsem se dopustil chyby (ironicky bych poznamenal v intencích známého filmu, "kde soudruh udělal chybu?"). Ostatně tady je autentická diskuse na FB, která si zaslouží pozornost z řady aspektů:

Radim Valenčík (úvodní poznámka k článku Gustáv Husák by se dožil stovky, komunisté se sešli u jeho hrobu):"Neměl jsem ho moc rád a po celou dobu jeho prezidentování jsem měl připravenu láhev šampusu - až padne. Ale byl jedním z mála českých, slovenských či společných prezidentů, za kterého jsme nepoužili naši armádu proti jinému státu."

Jindřich Šídlo:"Hrdina! Akorát, že ho sem dovezla jiná armáda a v roce 81 už seděli branci v tancích na polský hranici."

Dušan Vyhlídal:"Jsi mimo, Radime, a co 81., a polské události! Byli tam i naši! (v rámci spojeneckého cvičení Varšavské smlouvy, že, jak jinak)."

Miroslav Ducháček Losenický: "Jestli vono to nebude tím, že naší armádě veleli jinde a použít jí prostě nedovolili. A protože jsem měl tu čest v té armádě sloužit, tak zcela zodpovědně říkám: "Buďme rádi!""

Radim Valenčík:"Naše jednotky nepřekročily polské hranice. Jinak - Jindra má pravdu. Ale nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Prvek hrozby síly tam zastoupen byl."

Radim Valenčík:"A jde o to, zda se dnes nenecháme k použití naší armády v jiné zemi přimět až moc snadno. A zda k tomu někdy třeba i nevyzýváme."

Dušan Vyhlídal:"Radime, pak mi vysvětli, co jsem ve speciálně vytvořené paradesantní jednotce z Prostějova (složené v drtivé většině ze záklaďáků po přijímači, asi 50 absíků a 3 nebo 4 lampionů z povolání), kteří byli ze všeho pos...ní a na stráži stříleli jak o božím těle) - tam jsem dělal já. A co tam dělal jiný můj kamarád, také aktuálně absolvent (spolužák), který velel, už nevím zda rotě či četě, tomu menšímu) protiatomových houfnic Dana!

Kde vůbec bereš ty tak podivné informace? dodnes si pamatuju, jak jsem s plnou polní ublinkával plíce při obíhání prostějovského letiště!!!"

Jindřich Šídlo: "To byla internacionální pomoc, žádný použití armády."

Miroslav Ducháček Losenický: "Ten "výjimečný stav" v Polsku si pamatuji. Taky jsem jako záklaďák měl obavu, že "půjdem do akce". Dneska už to vidím jinak. Ta doba už nebyla zralá na to, zopakovat ´68 v Československu!"

Miroslav Ducháček Losenický: "Teď jsem Vás nepochopil? Internacionální pomoc čemu?"

Jindřich Šídlo:"Lidovému Polsku přece."

Radim Valenčík:"Ale Jindro. Husáka sem okupační armáda nepřivezla. To bylo o hodně složitější. (Ona spíš někoho odvezla...) Ale fakt je, že naše armáda nebyla použita proti jiné zemi na jejím území v době jeho prezidentování. Já nic víc nechtěl říct a ani neřekl."

Dušan Vyhlídal: "Jen je to blbě, speciální jednotky v té době byly nasazeny jako pomocníci komunistických režimů třeba v jižní Americe, plácáš oficiální komunistické správy!"

Radim Valenčík:"Na hovadiny opravdu nereaguji. Asi to máš z Majora Zemana - Bela Vista nebo jak se ten díl jmenoval."

Miroslav Ducháček Losenický: "To, Radime, souhlasím! Díky tomu, že ČSLA měla velení v SSSR tak nebyla nikdy použita! Jinak nevím co je Lidové Polsko? To jsou ti, co fandili Jaruzelskimu nebo Walesovy?

Dušan Vyhlídal:"Jde asi vždy o to, který "lid" vlastně myslíš!"

Radim Valenčík:"Sovětské velení tehdy mělo zájem na tom, abychom se účastnili agrese vůči Afganistánu. U nás to bylo vnitřně neprůchodné a ani vedení státu k tomu žádnou chuť nemělo."

Miroslav Ducháček Losenický:"A v podstatě nás k tomu ani nenutili!"

Miroslav Ducháček Losenický:"Ad Dušan Vyhlídal: Tenkrát to byl ten lid, co stál za Walesou! - Dneska mám obavu, jestli ti samí nevzpomínají na Jaruzelskiho!"

Radim Valenčík:"Tlak byl hodně silný. Ale to si každý musí vypořádat sám se sebou. Znovu říkám, že mi byl Husák nesympatický. Ale Jindra Šídlo řekne jen tak "hrdina" s úsměškem. On si ani nedovede představit, jak nelidským způsobem byl mučen v Kolodějích a jak tím, že se nepřiznal k tomu, co neudělal (na rozdíl od jiných), svým způsobem pozitivně ovlivnil exodus z politických procesů. Oslavovat jej je blbost. Ale serioznímu rozboru jeho doby jsme leccos dlužni."   

Ondřej Gros:"To je tedy klad...... Poláci si to "naštěstí" potlačili sami."

Ondřej Gros:"Vždycky se divím, že seriózně nerozebíráme třeba Emanuela Moravce."

Radim Valenčík:"Poláci našli způsob, jak postupně omezovat sovětskou nadvládu. A přiznejme si, že nás předběhli v uvedeném směru."

Ondřej Gros:"On se spíš východní blok "trochu" obával, že Poláci by se bránili."

Radim Valenčík:"V seriozním rozboru Emila Háchy jsme už udělali hodně. Chybí snad ještě pohled na léta, kdy byl mladý, plný elánu a jak vnitřně bohatou osobností byl. Pokud jde o Emanuela Moravce, myslím, že zde se nabízí přirovnání k jiným osobám minulého režimu. A možná některým i z režimu současného."

Miroslav Ducháček Losenický:"Mučení a třískaní byli i jiní! Kteří nikdy nebyli v KSČ. Procesy, kdy si "soudruzi" vyřizovali účty mezi sebou mě nedojímají. Zrovna nedávno jsem si "ukradl" z Ulož to.cz. film Doznání, přečetl jsem i od Londona tu knížku. Nemám co dodat. Snad jen to Brežněvovo: Eto vaše dělo!"

Miroslav Ducháček Losenický:"Jinak nejsem proti tomu rozebírat seriozně i Emanuela Moravce!"

Kowak Kovakovsky:"Radime, asi bys mel na nej jeste napsat oslavne ody, ze je skvely, ze nekrade tuzky, a pak uz chybi jenom kanonizace a pojmenovavani letist a namesti .... For the trees doesn't see the forrest. Uff."

Dušan Vyhlídal:"To nemám, Radime, ale mám pocit, že jsi mimo daleko víc, než si vůbec dokážeš jakkoli připustit. napsal jsem ti tu zcela jasná fakta."

Miroslav Ducháček Losenický:"Ad Dušan Vyhlídal: Můžeš mi říct, které speciální jednotky a kdy byly nasazeny jako pomocníci komunistických režimů v Jižní Americe?"

Dušan Vyhlídal:"Miroslave, nejen v jižní Americe, byly to malé jednotky, bojující na straně partyzánů proti tamním legálním režimům. Potkal jsem se před několika lety s člověkem, který u nich sloužil (a jeho informace až podivně přesně seděly k tomu, co jsem si kdovíkde našel). Podobně i otec jedné mé kamarádky. Ten se však odtamtud kam byl vyslán, už nikdy nevrátil. Jak bylo ovšem jejich postavení ošetřeno právně, a kdo odtud je vysílal, to nevím."

Miroslav Ducháček Losenický:"To mě docela zajímá! Znám příběhy lidí, kteří byli v 50. a 60. letech v Cizinecké legii. S jedním z nich jsem kdysi pracoval v Ostravě na dole Šverma. Ale to už je čtvrt století zpátky. Byli to potom svým způsobem štvanci. Ale fotky a jeho vzpomínky mě docela "zarazily". Ale to je Legia Patria Nostra. Pokud víš něco o jednotkách ČSLA v boji za "osvobození" jižní Ameriky, budu rád za jakoukoliv informaci!"

Dušan Vyhlídal:"Moc ne, pokud něco zjistím, pošlu, ale teď ne, nějakej soudružskej idiot mi zas zablokoval na měsíc na FB žádosti o přátelství a s nimi i odesílání zpráv těm, které v přátelích nemám."

Dušan Vyhlídal:"Ti štvanci, to platilo i o těch pozdějších."

Miroslav Ducháček: "Losenický Dobráááá!"

Zde diskuse (či spíše ping-pong názorů?) ustala, alespoň v době zpracování tohoto článku, tj. 11.1.2013 cca v 8.00. Většinou probíhala velmi dynamicky, takže, jak čtenář i zjistil, reakce na různé podněty se překrývají. Dost mě mrzí, že v sobě nosíme bloky a nejsme schopni se více vzájemně vnímat i vzájemně poučit. Třeba někdo lépe než já ví, jak na to.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře