R2016/0020 Dění 6.2. a jeho (ne)vyšetřování/3

20. únor 2016 | 07.00 |

(3. pokračování série)

Po uveřejnění článků týkajících se vyšetřování událostí 6.2. mě jeden známý odkázal na článek Petra Hájka v Protiproudu s tím, že jsem naivní. Z toho, co napsal, jsem pochopil, že se s tím, co jsem napsal, seznámil jen velmi povrchně. Škoda. Dva články, k nimž přibyl ještě další, dávají názorně pochopit, jak funguje současná moc. Proto je s následujícím komentářem zařazuji do letošního seriálu o reformách.

Toto je společný komentář:

Pochopení toho, o co jde, a návazně pak toho, jak zabránit nejhoršímu i otevřít cestu k nápravě, dosáhneme jen trpělivým odhalováním reálně fungujících mechanismů moci.

Jakkoli podnětný je článek Petra Hájka, zde:

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/2248-pripad-rizenych-policejnich-provokaci-ma-hlubsi-pozadi-za-vsim-hledej-americkou-ambasadu-proc-selhala-zemanova-velezrada-babis-se-vyhnul-pasti-nejsme-jen-kompars.htm

je spíše inspirující, plný postřehů, ale i dohadů a fabulací, než přesnou analýzou dění. K tomu pár poznámek:

- Reálná moc pochází z propojení struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad se strukturami založenými na pozičním investování.

- Tyto struktury se propojily i s enklávami zpravodajských služeb, které ztratily svoji integritu.

- Snahy o koordinaci jejich působení jsou úspěšné jen částečně, v současné době dochází ke krizi dosavadního fungování této moci.

K tomu podrobněji "Podstata současné moci", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Smrtící kokteil uvedených vztahů působí na společenský organismus jako rakovina a AIDS současně. Naivní je ten, kdo si myslí, že stačí ukázat na nějakého nepřítele a je vše hned jasné, včetně cesty řešení problému. Bohužel je to mnohem horší. Nemoc společenského organismu i její léčení.

Přece jen bych doporučoval přečíst naše dvě navazující monografie-ročenky, kde jsou popsány struktura, fungování současného typu moci i předpověď jejího vývoje. Odkazy najdeš zde (včetně komentáře):

http://radimvalencik.pise.cz/3089-reformy-351-monografie-uz-dostupna-online.html

Příslušné pasáže se najdou snadno. Velmi přehledně a stručně je vše formulování již v úvodních tezích.

Toto je třetí článek k událostem 6.2. a jejich (ne)vyšetřování:

TRENÝRKY NA HRAD S NÁPISEM "ZATLOUKAT, ZATLOUKAT, ZATLOUKAT – A KDYŽ SE NĚCO PROFLÁKNE, TAK ZATLOUKAT" MÍSTO STANDARTY S NÁPISEM "PRAVDA VÍTĚZÍ" - TAKTO BY SE DALY SYMBOLICKY VYJÁDŘIT UDÁLOSTI TOHOTO TÝDNE.

Všimněte si, jak rychle vyšuměl případ útoku na "Kliniku". Jak byl mediálně, ale i politickými stranami překryt údajnými "skandály" ministra obrany Stropnického a prezidenta Zemana. Typické pro současnou dobu.

Odchod Stropnického požadovala ODS za to, že v náznaku pojmenoval souvislost mezi propuštěním pětice Čechů a případem Alího Fajáda, jehož vydání žádaly USA. Zemana zase propírali za to, že nepřímo potvrdil výši výkupného, které poskytl český stát za dívky unesené v Pakistánu.

Tak trochu se mně zdá, že se ODS mění ve stranu pro sklerotiky. Vyslovuje obavy o pověst tajných služeb, přitom poměrně nedávno za jejího premiérování byla právě vojenská rozvědka zneužita k rodinnému špiclování za účelem rozvrácení premiérovy rodiny.

Osobně nevidím nic špatného, když politici říkají pravdu. Zatím nad Hradem visí standarta s nápisem "Pravda vítězí" a ne trenýrky s nápisem "Zatloukat, zatloukat, zatloukat – a když se něco proflákne, tak zatloukat".

Vyšetřování událostí 6.2. zatím probíhá více než váhavě a v mediálním stínu, přesto, že se dějí zajímavé věci. Kusou informaci přinesly Novinky:

"Vítek tvrdil, že útok organizoval policista v civilu, který je vidět na záběrech z akce. Policie to odmítla. Tvrdí, že muž je policista v civilu, naopak ale snažil střetu obou skupin zabránit. Maskovaní útočníci pak podle policie byli fotbaloví hooligans.

"Celá kauza je provázena nestandardními postupy a pochybeními, která mě utvrzují v mém stálém a neměnném názoru na tuto věc," uvedl (předseda Unie bezpečnostních složek Vítek) v pátek. Dodal, že se chce aktivně podílet na objasnění celé kauzy a zjistit pravdu. "Abych svými postoji neohrožoval své kolegy a kolegyně případným blokováním důležitých jednání, která probíhají především s ministerstvem vnitra, rozhodl jsem se rezignovat na předsedu Unie bezpečnostních složek," dodal Vítek. Postup policie při demonstracích nyní prochází interní kontrolou, jejíž výsledky by měly být známy nejpozději po příštím týdnu. Interní kontrolu postupů si vyžádal ministr vnitra Milan Chovanec. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého policie svou roli zvládla. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ale policii kritizoval za to, že nezakročila proti maskovaným a ozbrojeným výtržníkům. Policie podle něho selhala."

Viz: http://www.novinky.cz/krimi/394673-sef-unie-bezpecnostnich-sboru-kvuli-objasnovani-sobotnich-akci-rezignoval.html

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář