4. průmyslová revoluce? Davoský TITANIC

25. leden 2016 | 17.37 |

Přijetí za hlavní tezi 46. ekonomického fóra v Davosu to, že tzv. Čtvrtá průmyslová revoluce bude transformovat celé systémy produkce, distribuce, konzumu a pravděpodobně i podstatu lidského bytí, považuji za velmi nebezpečné. O to nebezpečnější, že jak naše socdem, tak i naše odbory koncept tzv. Čtvrté průmyslové revoluce nekriticky přejímají, aniž by si uvědomovali (či chtěli uvědomit), jaké cíle se s ním sledují.

Jak jsem již vícekrát napsal, je koncept tzv. Čtvrté průmyslové revoluceprojevem setrvačného myšlení v přelomové době. Ve svých důsledcích počítá s tím, že 40 % a krátce na to až 60 % lidí bude zbytečných. A jakmile se začnou projevovat ekonomické a sociální důsledky toho, že současný ekonomický systém ztrácí efektivnost, není schopen otevřít nový růstový prostor, může být koncept tzv. Čtvrté průmyslové revoluce zneužit k rozehrání hry typu TITANIC. Nejdříve mezi zasvěcenci davoského typu (k dodání odhodlání) – a pak se to naservíruje veřejně: "Sami jste si tím vini."

O tomto nebezpečí jsem psal již 3.-7. srpna na svém blogu, viz:

REFORMY (186) 4. průmyslová revoluce? Omyl/1.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2583-reformy-186-4-prumyslova-revoluce-omyl-1.html

a další čtyři pokračování.

Proto jsme také do monografie-ročenky Perspektivy a financování odvětví produktivních služeb – 2015 zařadili obsáhlé pasáže, viz:

http://www.vsfs.cz/?id=1685-pracovni-materialy

s. 22 – 30.

V závěru příslušné kapitoly na s. 31. jsme pak prozíravě na příští rok vytýčili tento úkol:

"V roce 2016 bude důležité zmapovat teoretickou literaturu věnovanou koncepci tzv. čtvrté průmyslové revoluce a její vliv na politickou oblast u nás i ve světě, návazně pak ještě lépe ukázat, v čem se tato koncepce mýlí a kudy vede skutečná cesta řešení problémů."

Na s. 98-101 přílohy k monografii máme pak uvedeno několik obsáhlejších citací z Marxových Rukopisů "Grundrisse". Ilustrují, co k uvedenému problému řekl velký myslitel již před téměř 150 léty, jak daleko viděl.

K tomu ještě doporučuji přečíst velmi dobrý článek Jana Campbella na toto téma:

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/ekonomika/davos-2016-4-prumyslova-revoluce

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 4. průmyslová revoluce? Davoský TITANIC ondrey 26. 01. 2016 - 12:42