REFORMY (359) Čím začít? - Diskuse/3

26. leden 2016 | 07.08 |

Hned následující den po našem stálém teoretickém semináři Ekonomie produktivní spotřeby probíhala ve Šlapanicích u Brna jedna z nejvýznamnějších ekonomických konferencí věnovaná problematice veřejného sektoru. Již dvacátý ročník. Pořádá ji ESF MU.

Měl jsem na ní referát s názvem Plně zásluhový a plně uzavřený průběžný penzijní systém s jednotnou základní dávkou. Diskutantem k mému příspěvku byl Martin Potůček, což jsem považoval za čest.

Podrobněji si o tomto systému můžete přečíst v řadě článků na mém blogu. Je zde i návrh Jaroslava Vostatka, který tyto parametry splňuje. Nejlépe je asi začít materiálem "Vládní penzijní schizma?" viz (kde jsou odkazy na další materiály):

http://radimvalencik.pise.cz/2295-reformy-93-vladni-penzijni-schizma.html

Základní myšlenky systému, který navrhujeme, jsou tyto:

1. To, co se během roku vybere, se také vyplatí v rámci průběžného systému.

2. Každý, kdo splňuje podmínky, dostane jednotnou základní dávku financovanou ze zdanění důchodů.

3. Každý dostane přesně tolik, kolik do systému dal, přičemž jeho celkový podíl podle pojistné matiky bude rozdělen na očekávaný počet let dožití.

4. Vhodně se nastaví respektování rozdílu mezi současnou a budoucí hodnotou peněz (např. formou reposazby).

A jak tato "fantazie" souvisí s otázkou toho, "Čím začít?" Na to jsem v diskusi na konferenci odpovídal. Tento systém lze nyní bez jakýchkoli rizik či vedlejších dopadů aplikovat na ty, kteří mají zájem pokračovat v produktivní činnosti i po splnění formální hranice odchodu do důchodu. Místo současných pravidel, která nepřiměřeně zvýhodňují ty, kteří pobírají souběh penze a příjmu ze zaměstnání. Systém, který navrhujeme, by byl více motivující z dlouhodobějšího hlediska. Ukázalo by se, že je reálný. (V penzijní "nadstavbě" by nebyla pochopitelně jednotná dávka a tudíž ani zdanění důchodů.)

Turbulence, které nás čekají, mohou být různé u hrůzné. Penzijní systém tohoto typu bude nejspolehlivější ochranou úspor. "Postgraduální nadstavbu" tohoto systému lze odstartovat prakticky okamžitě. Mělo by to mimo jiné obrovský dopad na změnu uvažování lidí a jejich přístup k životu. Začali by myslet už od raného věku v dlouhodobých perspektivách, což je právě nyní, v době, kdy vstupujeme do turbulencí, velmi důležité. Abychom viděli perspektivu, "neztráceli glanc", řešili problémy s nadhledem a vědomím perspektivy.

Je to i mimořádná příležitost, aby stát prokázal svou užitečnost. A tudíž i markant toho, zda se hraje či nehraje hra typu "Titanic".

Dokonce lze na tomto základě velmi efektivně řešit základní problém uprchlické krize – její financování a zapojení uprchlíků do standardních ekonomických aktivit. Jak? Zkuste přemýšlet. Uvedu v příštím pokračování.

(Příště – penzijní systém a uprchlíci)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář