Vzniká skutečný Viszegrád? – Je nejvyšší čas

10. leden 2016 | 12.04 |

Po sbližování Maďarska a Polska se k razantnímu přístupu k ochraně schengenské hranice přidal i slovenský premiér Fico:

"Chci požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska a předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera, aby zvážili urychlení rozhodnutí o sestavení evropské pohraniční a pobřežní stráže. Domnívám se, že k tomuto účelu bude potřebné svolat také mimořádný summit," uvedl Fico v pátek na tiskové konferenci v Bratislavě. "Měli bychom změnit časový harmonogram, který jsme před časem schválili, protože ve světle událostí, které se staly, nemůžeme čekat až do podzimu," dodal. Česká televize s odkazem na Tuskova mluvčího uvedla, že předseda Evropské rady mimořádný summit kvůli událostem v Německu svolávat nehodlá... Podle Fica je nutné přesvědčit země, které mají problém se zřízením evropské pohraniční a pobřežní stráže z důvodu suverenity členských zemí. "Musí pochopit, že pokud sami nezvládají ochranu schengenské hranice, musí dojít k mezinárodní ochraně schengenské hranice. Do mezinárodních jednotek je Slovenská republika připravena poskytnout všechny síly, které máme k dispozici vzhledem k našemu rozpočtu, počtu obyvatel a velikosti naši země," zdůraznil. "Schengenská hranice je i naše hranice a teoretizování o suverenitě nemůže mít přednost a umožňovat příliv migrantů pouze proto, že někdo tvrdí, že na jeho území nemůže přijít jiná členská země strážit schengenskou hranici," dodal. Fico připomněl, že v rámci pomoci Maďarsku a Slovinsku ukázalo Slovensko, že to je možné. "Teď dokonce jdeme chránit schengenskou hranici zvenčí, z Makedonie," upozornil... Slovenský premiér opět připomněl, že podle Organizace spojených národů mohou letos do Evropy dorazit až tři milióny migrantů. Fico také znovu uvedl, že slovenský prezident Andrej Kiska a slovenská opozice úmyslně bagatelizují bezpečnostní rizika spojená s neregulovanou a nezvládnutou migrací. "Nemůžeme dovolit, aby na Slovensko přišlo několik tisíc migrantů najednou. V takovém případě je není možné přirozeně integrovat, což se ukázalo v jiných státech Evropské unie," dodal Fico.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/391314-fico-chce-kvuli-migrantum-mimoradny-summit-eu-a-nasazeni-mezinarodnich-sil.html

Návazně i "politik možného", český premíér Sobotka použil poměrně a nezvykle tvrdá vyjádření:

"Poslední události v německých městech ukazují, jak důležitý je bezpečnostní a integrační aspekt řešení migrační krize," uvedl Sobotka. "Je nutno nadále trvat na rychlém posílení ochrany vnější hranice EU a také na tom, aby uprchlíci dodržovali zákony a pravidla v zemích, kde žádají o azyl. Ti, kdo si neváží nabídnuté pomoci, pravidla porušují či dokonce páchají trestné činy, by měli byt z EU automaticky vyhoštění," poznamenal. Pro deportaci odsouzených běženců se v pátek vyslovil i německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Ten mluvil o tom, že by lidé, kteří jsou odsouzeni za trestný čin, měli být odvezeni do země původu. V těch ale často probíhá válka. Německé spolkové ministerstvo vnitra dnes potvrdilo, že mezi 29 cizinci, které kolínští policisté o silvestrovské noci kontrolovali kvůli podezření z účasti na sexuálních útocích, bylo i 18 žadatelů o azyl. V pátek byl postaven mimo službu šéf kolínské policie.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/391319-uprchlici-pachajici-trestne-ciny-by-meli-byt-z-eu-vyhosteni-rekl-sobotka.html

Oproti tomu poprvé (!) po dlouhé době byl v Německu zcela zjevně a bezostyšně použit dvojí metr nadomácí půdě. Vůči sexuálnímu řádění části imigrantů (většinou právě těch nedávných, resp. nedávno připravených a vyslaných) policie nezasáhla, zatímco protest proti nečinnosti vlády zmasakrovala s použitím vodních děl:

Německá policie v sobotu zasahovala proti demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Policisté použili k rozehnání demonstrantů i vodní děla. Demonstrace byla svolána v reakci na silvestrovské útoky vůči ženám, k nimž ve městě došlo a do nichž byli zapojeni zejména přistěhovalci. Policie v této souvislosti eviduje již 379 trestních oznámení.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/391354-nemecka-policie-rozehnala-v-koline-nad-rynem-pochod-hnuti-pegida-vodnimi-dely.html?source=FBS

Co z těchto událostí posledních dní, resp. hodin vyplývá?:

1. To, co se odehrává, vykazuje všechny znaky toho, že entralizovaně organizovaná je nejen logistika přesunu uprchlíků, ale i mediální krytí této akce a role předních osobností EU, které se v této akci angažují (protože jsou vydírány a nic jiného jim nezbývá). Na otázku, "Kdo za tím stojí?", jsem odpověděl již dřív, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

2. Dochází k výraznému prohlubování spolupráce mezi zeměmi Viszegrádu, a to bez ohledu na to, zda je u vlády spíše levice či pravice. Toto prohlubování má dvojí hnací motor:

- Tyto země se setkávají se stejným typem diskriminace a ignorace ze strany zejména Německa (která se před tím, než kancléřka Merkelová začala hrát svoji smutnou roli, neprojevovala).

- Tyto země spojuje historická zkušenost z boje proti nedemokratickým režimům manipulované (a někdy i násilně ovládané z velmocenských pozic) domácí kolaborující reprezentace. Velmi citlivě vnímají pokusy o nový chomout, protože proti tomu starému se dokázaly spojit síly "protistranické" i "vnitrostranické" (pokud jde o strany s tzv. vedoucí úlohou) a prosadit změnu, přitom ve všech těchto zemích.

Není vyloučené, že intenzita viszedrádské integrace může vést k prohloubení spolupráce v rámci bývalého rakousko-uherskéhoprostoru, který má dlouhodobé historické zkušenosti s tím, že čelil podobným vlivům. A je otázkou, jaký bude mít vliv na integritu (shodnost postojů) jednotlivých spolkových zemí v Německu, zejména pokud jde o ty, které jsou na hranicích se zeměmi Viszegrádu či které mají rovněž zkušenost z boje proti nedemokratickému režimu.

Moje prognóza? Situace se bude vyvíjet natolik dynamicky, že kancléřka Merkelová bude muset ještě před volbami oznámit, že osobně již v dalších volbách kandidovat nebude, což vyvolá reakci, která vývoj směrem k nápravě stavu urychlí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.08 (12x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vzniká skutečný Viszegrád? – Je nejvyšší čas toňýček 10. 01. 2016 - 12:25