K diskusi o Mariánském sloupu

28. květen 2013 | 19.56 |

Na mém profilu na FB od 27.5. probíhá docela zajímavá diskuse k Mariánskému sloupu v Praze. Uveřejňuji bez úpravy a komentáře část, kterou považuji za zajímavou (přes můj profil do ní může vstoupit kdokoli):

Jura Šalina Myslím si, že Češi jako národ jsou ateisté, proč tedy morový sloup jako nějaký symbol usmíření v dnešní době a s kým se jako máme usmiřovat? Bral bych morový sloup jako poděkování za ukončení pravicové vlády.

Jan Beneš Tak stát to neplatí, jde jen o to, zda se postavení toho pomníku vyplatí. Jinak nejsou žádné podklady pro tvrzení, že by Češi jako národ byli ateisté, spíše naopak.

Jura Šalina Já jsem myslel součastný stav společnosti a ten je určtě ateistický. Jinak pane Beneš nic proti vám.

Jan Beneš Určitě? Já bych si tak jistý nebyl. Můžete mít takový pocit, ale nejsou pro něj solidní podklady a průzkumy hovoří spíše o opaku.

Ludvík Filip které průzkumy hovoří o opaku, já znám spíše studie, které o nás hovoří jako o neiateističtějším státě v Evropě. A víra nemá nic společného s žádnou církví, to jsou dva rozdílné pojmy!

Jan Beneš Tak to bych rád viděl ty studie. Jak jsem již dříve psal, relevatní důkazy nejsou. Nejblíže k nim má poslední sčítání lidu, kde se valná většina obyvatel nepřihlásila k ateismu, právě naopak. Mnozí si to pletou s tím, že nevyplnili žádnou konkrétní církev, což ale neznamená, že v nic jako Bůh nevěří. Nehledě na to, že spousta lidí tu kolonku odmítla vyplnit principielně (státu prý do toho nic není), mezi nimi bylo i nemálo farářů. Já takový postoj nesdílím, ale v té době byl poměrně rozšířený. Demagogové to pak vydávají za pokles věřících a ignorují kupříkladu fakt, že kdyby ta čísla seděla, byla by u nás krom jiného několik tisíc stoupenců "církve" Jedi. Má-li se sčítání lidu brát alespoň orientačně, tak většina obyvatel ČR jsou tak zvaní "něcisté", tedy věří v blíže nedefinovanou představu Boha nevázanou na věrouku žádné konkrétní církve či áboženství. To má ale hodně daleko k ateismu. Tvrzení, že Češi jsou ateistický národ, je jeden z účelově šířených mýtů dnešní doby (šířený zejména ateisty), pro něž však neexistují žádné důkazy ani podklady.

Radim Valenčík Věřit v Boha a důvěřovat nějaké církvi jsou úplně odlišné věci. Každá církev jako instituce si s sebou nese i to, čím se kdy v dějinách pošpinila, a proto některým z nich z principu lidé nevěří, ačkoli si žádnou církví víru v Boha ukrást nenechají. A Mariánský sloup je symbolem církve jako nikoli víry v Boha, ale instituce, a to ještě instituce v té době dost profláknuté. Pálení knih i lidí není to, čím se chlubit a Mariánský sloup toto jako nástroj uplatňování moci adoroval.

asi před minutou · To se mi líbí

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře