O jedné nepodepsané profesuře: Chyba

26. květen 2013 | 16.45 |

Nedá mně to, abych při příležitosti diskuse o tom, jak a za jakých podmínek se (ne)podepisuje profesura, nevzpomněl jeden případ z 80. let. Jeho hrdinou je Tonda Chyba. Poznal jsem ho jako zástupce ředitele Ekonomického ústavu ČSAV. Solidní odborně, lidsky vynikající. Zůstalo po něm též několik půvabných historek, ve kterých figuruje. I Tomáš Ježek v "Budování kapitalismu v Čechách" na něj vzpomíná v hezkém, přesto, že Toník v komunismus skutečně věřil.

Toník Chyba kdysi začínal jako učitel na gymnáziu v Poděbradech. Zde učil spolu s pozdějším ministrem školství Milanem Vondruškou. Ten se na gymnáziu moc neosvědčil (jako ostatně nikde), takže Toník Chyba spolu s dalšími jej prosadili na post ředitele okresní knihovny, kde si polepšil finančně a nenapáchal tolik škod. Odtud se Vondrušky "po česku" zbavili tím, že jej povýšili na okresního inspektora, krajského inspektora a po úspěšné kariéře, kde se ho vždy zbavili povyšováním, skončil až jako ministr resortu, který je zasvěcen Komenskému, kde vydržel 12 let. (U nás jsme měli vždy na ministry tohoto resortu "štěstí"; Vondruška nebyl výjimkou, někteří však říkají, že jej měli rádi, protože se s ním dobře pilo.)

Toník Chyba dostal oficiální pozvání na jmenování profesorem, přišel tedy do Karolina. Četlo se jména za jménem, ale jeho nepadlo. Po skončení slavnostního předávání dekretů za ním přišel ceremoniář se slovy: "Pane Chyba, nezlobte se. Snad napřesrok. Pan ministr vám dekret nepodepsal. Prý vás zná z dřívějšího působení."

Toník byl vždy frajer a tak na to s úsměvem zareagoval: "To jste mně nemohli říci už včera?! Já zbytečně propil s kamarády 16 tisíc korun." (To byly hodně velké peníze, ale Toník je uměl vydělávat a dělit se o ně s ostatními uvedenou formou.)

(Rád na něj vzpomínám, měl jsem ho moc rád, jeho foto jsem na internetu nenašel.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře