Listopad nedokázali sluníčkáři "vydejchat"

19. listopad 2015 | 15.40 |

Co vlastně na Albertově řekl M. Zeman? Připomeňme si:

"My všichni, kteří jsme se tady sešli, se snažíme myslet samostatně... Domnívám se, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, že každý má právo ve svobodné společnosti tento názor vyjádřit, ale také že opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami, jako je: "extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté". Nálepka či nadávka není argument a prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují. Stejně tak argumentem není řev, a právě řev je projevem fašistů, právě řev je projevem stáda..."

Viz: http://zpravy.idnes.cz/projev-prezident-milos-zeman-albertov-17-listopadu-fw6-/domaci.aspx?c=A151117_165701_domaci_skr

Rozeberme si:

1. Snažíme se (a snažme) se myslet samostatně.

2. Je nutná tolerance k opačným názorům.

3. Každý má právo vyjádřit svůj názor, tj. i odlišný od většinového.

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"">4. Proti odlišnému názoru mohou být použity jen argumenty.

5. Je nepřípustné vůči odlišnému názoru používat nálepkování bez argumentace, umlčování bez argumentace apod.

Uvedené zásady jsem vždy považoval za hodnoty, které musí BEZVÝHRADNĚ HÁJIT PŘEDEVŠÍM AKADEMICKÁ OBEC (alespoň tak, jak pojem "akademická obec" chápu).

A takto vidí výzvu k samostatnému myšlení, racionalitě, apelu na věcnou argumentaci sluníčkaři a jejich blízcí:

Jiří Dienstbier:

""Já jsem si nikdy neuměl představit, že hlava tohoto státu bude podporovat extremistické pozice, bude takovýmto způsobem rozdělovat, rozeštvávat společnost a především strašit lidi... Já si neumím představit, že v jakékoli civilizované zemi by hlava státu tímto způsobem vystoupila, podpořila takovéto nenávistné skupiny ve společnosti a že by si to společnost nechala líbit, že by to bylo tolerovatelné...Miloš Zeman dnes překročil veškeré meze. Stoupl si na pódium vedle výkvětu současné extrémistické scény a sdělil "svému" národu, že fašismus nemá nazývat fašismem, islamofobii islamofobií, rasismus rasismem a xenofobii xenofobií."

http://www.novinky.cz/domaci/386688-dienstbier-zeman-pomaha-vytvaret-podhoubi-pro-fasizaci-ceska-prekrocil-vsechny-meze.html

Miroslava Němcová:

"Kolem této kim-ir-senovské dekorace se shromáždili stoupenci prezidenta. Nestrašili tam žádní živlové, poklidné setkání se neslo v duchu bratrského spříznění duší, v duchu morálního apelu na společnost, jejíž část je stále v rukou prozápadních revanšistů a neštítí se zrazovat čisté zemanovsko - konvičkovské ideály... Prezident republiky krátce po nástupu do funkce vrazil velké části naší společnosti nůž do srdce. Místo, aby pracoval na zahojení rány, což je jeho úkolem, při každé příležitosti tou kudlou v ráně sadisticky a zvráceně otáčí. Jeho letošní turné po tribunách započaté na Rudém náměstí v Moskvě a pokračující krtečkovskou etudou v Pekingu bylo tragicky završeno na Albertově. "

Viz: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/67508/miroslava-nemcova-kde-domov-muj-milos-konvicka-zeman-symbol-upadku-zeme.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copy

Dalibor Špok (uveřejněno na Aktuálně.cz):

"Včera Miloš Zeman dokázal to, co se nepovedlo ani nejskvělejším protagonistům zážitkové pedagogiky, kteří v pondělí sehráli se svými žáky "pionýrský den", aby jim přiblížili, jak vypadala totalita. Oproti Zemanově performanci se jeví jako těžcí amatéři."

Viz: http://blog.aktualne.cz/blogy/dalibor-spok.php?itemid=26323

Usilovně jsem hledal (nejen v těchto projevech), zda někde objevím nějaký věcný kritický argument vztahující se k vystoupení M. Zemana. Nenašel jsem ho, přestože osobně bych k jeho projevu některé připomínky měl. Pokud mně někdo na nějaký kritický argument vůči Zemanovu projevu upozorní, uvítám to. Takový argument, který by byl hodný akademické obce.

17. listopad 2015 se sluníčkářům nevyvedl a nedokázali jej "vydýchat". Pokazily jim ho svou xenofobií i Spojené státy:

"Sedm amerických států (Alabama, Michigan, Texas, Arkansas, Indiana, Louisiana a Mississippi) se v reakci na páteční útoky v Paříži rozhodlo nepřijímat žádné syrské uprchlíky. Oznámili to republikánští guvernéři těchto států.

"Po důkladném prozkoumání teroristických útoků proti nevinným obyvatelům Paříže... se nebudu podílet na politice, která by ohrozila bezpečnost obyvatel Alabamy," prohlásil podle agentury AFP její guvernér Robert Bentley. V podobném duchu se vyjádřil i zbytek guvernérů.

"Ani vy, ani žádný federální úředník nemůže zaručit, že syrští uprchlíci nebudou součástí nějaké teroristické aktivity," napsal v otevřeném dopise prezidentu Baracku Obamovi texaský guvernér Greg Abbott."

Viz: www.novinky.cz/zahranicni/amerika/386583-staty-usa-odmitaji-prijmout-syrske-bezence.html

A tak se pokusí o reparát. Jsou to studenti, tak proč ne:

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/386727-studenti-svolavaji-na-albertov-skutecnou-oslavu-17-listopadu.html

Ale asi by bylo lépe, kdyby se snažili trochu přemýšlet.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.23 (22x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář