17. listopad rok poté: Pro, nebo proti Zemanovi?

7. listopad 2015 | 09.28 |

Loni v tuto dobu jsem napsal článek "17. listopad 2014: Pro, nebo proti Zemanovi?", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1828-17-listopad-2014-pro-nebo-proti-zemanovi.html

Zaznamenal druhý největší počet přečtení za uplynulý rok. Stojí zato si jej připomenout, protože je cenným svědectvím toho, jak to tehdy bylo (co se očekávalo a jak to proběhlo).

V článku jsem podrobně informoval o všech shromážděních, která se na tento den připravovala. Kladl jsem otázku, kdo bude v demonstrování "hlasu ulice" úspěšnější. Na závěr jsem uvedl:

"Máme se tedy na co těšit. Průběh připomenutí výročí 17. listopadu 2014 dost napoví o tom, jak jsou u nás rozloženy síly na naší politické scéně. Nejsou vyloučena ani různá překvapení či provokace. Zdá se však, že to, co se odehraje, nebude zdaleka jen pod taktovkou těch, kteří se k nám pokoušejí importovat pozdní Majdan (včetně jeho praktik - placení za účast na demonstraci ve stylu oligarchů). Třeba i proto, že u nás Listopad proběhl hodně jinak, že jsme nečekali pomoc zvenčí, ale dokázali jsme změnu a transformaci minulého režimu provést na základě spoléhání na naše vlastní síly, že se dokázala sjednotit velká většina národa, že jsme tehdy (přes všechny problémy) dokázali zabránit oligarchizaci společnosti. A tu si nenecháme vnutit ani nyní."

Boj o ulici tehdy vyhráli Zemanovi odpůrci. Pochopitelně k tomu přispěla podpora sdělovacích prostředků. Fakt ovšem je, že se tehdy jeho příznivců na Klárově pod heslem "Stojíme za svým prezidentem - braňme našeho demokraticky zvoleného prezidenta proti mediální agresi" sešlo málo, což povzbudilo další veřejná protizemanovská vystoupení.

17. listopad 2014 proběhl ve znamení protizemanovských vajíček na Albertově, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1008985-albertov-2014-dav-zemana-vypiskal-a-vzduchem-letala-vajicka

a protizemanovských červených karet na Národní třídě, viz:

http://zpravy.idnes.cz/cervena-karta-pro-milose-zemana-d35-/domaci.aspx?c=A141117_115629_domaci_cen

Letos, poměrně překvapivě, se za účasti M. Zemana připravuje tato akce (ve které patrně budou dominovat jeho příznivci):

"Při oslavách státního svátku 17. listopadu se bude demonstrovat pro migraci i proti uprchlíkům. Mělo by se konat i shromáždění proti prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident si půjde připomenout události ze 17. listopadu let 1939 i 1989 na pražský Albertov, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle iniciativy Proti projevům nenávisti se prý Zeman domluvil na společné akci k výročí 17. listopadu s Blokem proti islámu, který aktivně vystupuje proti uprchlické vlně. Blok proti islámu pořádá demonstraci "na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám" ve 14.00 na Albertově.

Na svém facebookovém profilu skupina uvedla, že se Zeman rozhodl jejich demonstraci navštívit. Původní akce se měla konat na Hradčanském náměstí. Kvůli Zemanovi, který slíbil se vrátit na Albertov, kde se loni střetl s několika sty demonstranty, se ale demonstrace přemístila. "Rozhodli jsme se jít za svým prezidentem. Vyjádřit mu podporu ústy našich řečníků Martina Konvičky, Marka Černocha a dalších přímo na Albertově," uvedl Blok proti islámu."

Uvidíme, jak tato akce dopadne a jak proběhnou akce odpůrců Zemana. Zajímavé bude srovnání s loňským rokem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 17. listopad rok poté: Pro, nebo proti Zemanovi? plattenberg 08. 11. 2015 - 18:30