Olšanský hřbitov dušičkový 3/ Velikáni kultury

2. listopad 2015 | 06.34 |

31. října 1821 se narodil Karel Havlíček Borovský. Spisovatel, publicista, politik, ale také velmi dobrý teoretický ekonom. Tak jsem si při příležitosti jeho výročí udělal výlet na Olšanský hřbitov. Mojím cílem byl ještě jeden hrob. Také velkého myslitele. Filozofa a světově uznávaného matematika. Bernard Bolzana. Jeden z významných matematických teorémů nese jeho název. Leží kousek od Karla Havlíčka Borovského.

Je to zajímavé. Dva z několika málo největších českých myslitelů a nejsou pochováni na Slavíně. Tam žádného, který by byl jejich úrovně nenajdeme. Největším myslitelem na Slavíně je snad Zdeněk Nejedlý a samozřejmě oba bratří Čapkové.

Ale vraťme se na Olšany. Nakonec jsem našel několik hrobů významných osobností. Je zde totiž naučná stezka, která u každého bloku hřbitova popisuje významné osobnosti, které jsou zde pochovány. Trochu však vázne číslování hrobů, takže hroby slavných se hledají obtížně. V době dušičkové má však Olšanský hřbitov neopakovatelnou krásu. Najdeme zde opravdou Wilderness (divočinu, jak má být) a hororově rozpadlé či jinak zdevastované hroby. S trochou mlhy neopakovatelný zážitek. Tak se pojďme podívat.

Foto 1: Netradičně umístěná deska Karolíny Světlé, jedna z místních rarit.

Foto 2: Václav Matěj Kramérius. Pěkný hrob.

Foto 3: František Ladislav Čelakovský. Hned za hrobkou Fričů (jeden z nich založil astronomickou observatoř v Ondřejově).

Foto 4: Na závěr další příklad krásně obarvené divočiny přímo v areálu Olšanského hřbitova.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář