Olšanský hřbitov dušičkový 1/ Havlíček Borovský

31. říjen 2015 | 07.00 |

Právě dnes, ovšem před 196 léty, 31. října 1821, se narodil Karel Havlíček Borovský. Spisovatel, publicista, politik, ale také velmi dobrý teoretický ekonom. Tak jsem si při příležitosti jeho výročí udělal výlet na Olšanský hřbitov. Mojím cílem byl ještě jeden hrob. Také velkého myslitele. Filozofa a světově uznávaného matematika. Jeden z významných matematických teorémů nese jeho název. Kdo to je? - Počkejte do zítřka. Ukážu fotky i s jeho hrobem. Leží kousek od Karla Havlíčka Borovského.

Je to zajímavé. Dva z několika málo největších českých myslitelů a nejsou pochováni na Slavíně. Tam žádného, který by byl jejich úrovně nenajdeme. Největším myslitelem na Slavíně je snad Zdeněk Nejedlý a samozřejmě oba bratří Čapkové.

Ale vraťme se na Olšany. Nakonec jsem našel několik hrobů významných osobností. Je zde totiž naučná stezka, která u každého bloku hřbitova popisuje významné osobnosti, které jsou zde pochovány. Trochu však vázne číslování hrobů, takže hroby slavných se hledají obtížně. V době dušičkové má však Olšanský hřbitov neopakovatelnou krásu. Najdeme zde opravdou Wilderness (divočinu, jak má být) a hororově rozpadlé či jinak zdevastované hroby. S trochou mlhy neopakovatelný zážitek. Tak se pojďme podívat.

Foto 1: V pozadí hrob Karla Havlíčka Borovského. Cesta k němu je pozlacena obarveným listím javoru. Hrob je pěkně opraven a je o něj pečováno. Mladý muž tam právě dává svíčky, aby uctil výročí jeho narození, které téměř splývá s dnem dušičkovým.

Foto 2: Havlíčkův hrob zblízka.

Foto 3: Opravdová divočina. Strašidelně krásná.

Foto 4: Pohled na bezprostřední okolí Havlíčova hrobu.

(Pokračování zítra - dozvíme se mj., kdo je tím významným českým filozofem a matematikem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Olšanský hřbitov dušičkový 1/ Havlíček Borovský katmer 31. 10. 2015 - 09:11