Alkoholické zázraky a proletariát (jako v Oděse)

24. říjen 2015 | 16.42 |

"V ruské obci se převrhl kamion s vodkou. Nehodu slaví místní už týden, vyslaní policisté se nevrací. Většina lahví prý havárii přežila, ale přivolaní dopravní policisté už v okolí nehody nenašli žádnou. Obec Maloje Perekopnoje ticíc kilometrů jihovýchodně od Moskvy má 600 obyvatel, kteří by "s nasazením života" byli schopni zkonzumovat celý náklad přibližně do Vánoc, napsal ruský server. Nehodu a zmizení lahví vodky sice začala vyšetřovat policie, ale vyslaní kriminalisté se prý do své centrály v nedalekém Saratově navzdory urgencím zatím nevrátili."

http://zpravy.aktualne.cz/v-ruske-obci-se-prevrhl-kamion-s-vodkou-nehodu-slavi-mistni/r 7727fabc7a1111e599c80025900fea04/

To je tak krásné, že si zaslouží vzpomínku. V roce 1972-1977 jsem studoval v Oděse. Platy místních byly velmi malé a tak vedení firem tolerovalo, když si někdo něco vzal domů. Nesměl to přehánět. Například v Likerovodočnom zavodě (továrně na výrobu likérů a vodky) to byla jedna láhev vodky. Tu si mohl pracující bez následků pronést každý den vrátnicí.

A najednou se stalo něco, co v místních poměrech vypadalo jako zázrak. Vodka se přestala vynášet z fabriky. Vznikly neuvěřitelné teorie, jak zázrak vysvětlit. Včetně konspiračních, jako např., že někdo chce udělat razii, aby mohl odvolat vedení – a dělníci se to prý dozvěděli dřív, než vedení.

Nic takového. Vysvětlení bylo prosté. Vynalézavost dělnické třídy, avantgardy dějin. Někoho napadlo vyvést trubku přímo z hlavní cisterny pod zemí za plot, kterým byla firma "neprodyšně" oddělena od ostatního všehomíra. A pak už stačilo jen stáčet do kanystru.

Každý zázrak lze vysvětlit racionálně...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář