-00: Zajímá to ještě někoho - existuje Bůh?

21. říjen 2015 | 21.53 |

Úvodní poznámka: Původní název byl "Před půlnocí" + specifikace. Chtěl jsem tím říci, že je to shrnutí dne. Ale také to, že v době, kdy to píšu, jsem už něco požil. Mj. i z hlediska případného soudního sporu či omluvy gramatických chyb typu shody v psaní y a i. Jenže na svém blogu mám pro název velmi omezený počet písmenek. Takže jsem zkrátil na "Před 00",což je totéž, ale někteří si mysleli, že spěchám do určité místnosti (obsah následujícího vzhledem k parametrům současného vývoje by dával zapravdu spíše této interpretaci). A navíc, i tak to zabralo hodně písmenek. Tak teďpíšu "<00", což je také totéž a navíc ještě kratší. Tak je možné lépe avizovat portfolio obsahu. Ale vyžaduje si to toto dlouhé vysvětlení. Moje manželka, když jsem jí to přečetl, k tomu dodala "nula od nuly pojde"; nevím, co, nebo koho tím myslela.

Netušil jsem, že tak banální otázka, jako "Existuje Bůh?", může dnes ještě někoho tak vzrušit, jak se stalo. Vše začalo na "Pátečnících" – filosofické sekci Sisyfa. Mj. – velmi zajímavá, vzdělaná, korektní a příjemná pospolitost, viz:

https://www.facebook.com/groups/patecnici.sisyfos/?fref=ts

Schází se každý týden v pátek – a většinou je to příjemný zážitek, který obohatí. Minulý pátek (16.10.) přednášku na téma Ateistova příručka přežití přednesl Mgr.

Robin Kopecký z PřF KU. Na ní byla na blogu idnes zveřejněna dost kritická reakce, viz:

http://trinkewitz.blog.idnes.cz/c/480937/otevreny-dopis-rektorovi-karlovy-univerzity.html

Nelíbila se mně (ta kritická reakce). Proto jsem se k ní vyjádřil na FB takto: "Nepovažuji se za nedostatečně kritického a ani neznalého dané problematiky. Mně se páteční přednáška R. Kopeckého líbila. Měla řadu svěžích prvků a reagovala na komunikační prostředí, ve kterém se jako představitel své generace pohybuje. Proto si myslím, že kolega Z. Trinkiewicz trochu přehání a zbytečně dramatizuje."

Mezi tím se na tomto vlákně rozběhla neuvěřitelně bohatá, velmi korektní a velmi intenzivní diskuse k dané problematice, viz:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10206368599752019&set=a.10204697252129373.1073741837.1178375357&type=3&theater

Podnět k ní dala současná šéfka "Pátečníků" Lenka Příplatová. A dostalo se i na jednu z klíčových otázek, která zazněla v diskusi. Příslušnou otázku zmínil Pavel Kozák již při páteční diskusi, tzv. "důkaz Boží existence", který dal ve 13. století Tomáš Akvinský. Prý jej dosud nikdo nevyvrátil. P. Kozák uvedl odkaz na Wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Akvinsk%C3%BD#Cesty_k_d.C5.AFkazu_existence_Boha

Podle mého názoru, jak jsem i uvedl v dané diskusi, byl tento důkaz dávno (s nástupem ranného novověku) vyvrácen – a celkem přesvědčivě, jak jsem v diskusi uvedl:

"Důkaz boha – Akvinský:

- z pohybu (změny) lze usuzovat, že musí existovat prvotní impuls

- vše má svou příčinu, musí však existovat prvotní příčina

- věci existují nebo neexistují; to, že existují, způsobuje nějaká nutnost

- skutečnost je rozdělena dle stupňů dokonalosti, musí však existovat nejvyšší stupeň dokonalosti

- v uspořádání věcí je smysl, stejně jako ve směřování věcí, musí však existovat něco, co dané věci řídí

(citování dle Wikipedie)

K tomu Giordano Bruno:

Ano... toto všechno je sama příroda, která je příčinou sama sebe, obsahuje zdroj veškeré tvořivosti a vývoje, směřování k vyšší dokonalosti, je neomezená ve všech svých atribute. Vytvořila nás a naši schopnosti ji poznávat, včetně naší schopnosti vytvořit ideu či obraz Boha a naší schopnosti o této myšlence či představě diskutovat."

Diskuse ještě pokračovala:

P. Kozák – uvedl: "Vzhledem k tomu, že se - prozatím - nemůžeme podívat zvenku, z pozice hodináře, zbývá otázka, zda řád a krása mají nějakou ontickou jsoucnost, a když, zda jsou náhodou?"

Tímto informaci o kauze víry v Boha, jak se rozvinula na bázi přednášky u "Pátečníků" uzavírám s tím, že doporučuji se na ni podívat. Čítá ke stovce velmi kvalitních (a většinou i velmi korektních a slušných) poctivě vyjádřených stanovisek. V dnešní době zřídkavé. Jsem rád, že k ní došlo. Jsem rád, že toto téma i v tak složité době, jako je dnes, někohovzrušuje (ale nerozděluje). Jsem rád, že většina diskutujících používala rozum.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář