REFORMY (264) Diskuse k dynastickému kapitálu

21. říjen 2015 | 08.32 |

K příspěvku N. Petrů Předávání znalostí jako cesta úspěšné nástupnické strategie v rodinných firmách (REFORMY (259) Petrů: Dynastický lidský kapitál) viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2809-reformy-259-petru-dynasticky-lidsky-kapital.html

uveřejněném v rámci přípravné diskuse k 18. ročníku konference Lidský kapitál a investice do vzdělání proběhla podnětná a užitečná výměna názorů (kéž by takových bylo více a vyskytovaly se častěji):

O. Černík:

Zajímavá reflexe v sektoru rodinných firem s důrazem na znalostní management. Jak je známo ve srovnání s ostatními evropskými (SRN, Francie cca 60%), ale i mimoevropskými zeměmi (USA 96%), zůstává rodinné podnikání v České republice nedoceněno. Bude zajímavé, jaká doporučení autorka na konferenci formuluje a předloží. Vlastnictví rodinného podniku je ve všech podobách spojeno s problémem odpovědnosti a iniciativy jak se tím zabýval ve svém magnum opus Rakušan Ludwig von Mises. Hlavním atributem podnikatele jakožto majitele rodinného podniku je jeho vysoký stupeň odpovědnosti, který je bezprostředně spojen s podstatou soukromého vlastnictví. Této odpovědnosti se majitel podniku nemůže zbavit tak jak je tomu například u manažerů podniku. Manažeři podniku se na rozdíl od majitelů podniku mohou zbavit odpovědnosti za ztráty, které podnik utrpí případným ztrátovým hospodařením ze strany manažerů. Manažer podniku tak může být hnán k odpovědnosti za relativně malou část celkových ztrát, protože se ztráta netýká jeho vlastního majetku atd. Plno důvodů proto tak v ČR zdravě nepodnikat.... Uvědomění si "vlastnictví" podniku s sebou nese určitá práva a odpovědnosti

N. Petrů:

Děkuji za komentář. Faktem je, že popsaných příkladů z podnikání rodinných firem v ČR je málo. Ke generační výměně dochází, lze dohledat různé články především v návaznosti na projekt AMSP Rodinné podnikání nebo soutěž Rodinná firma roku, něco se najde i na Youtube.... Pravdou je, že v praxi rodinných firem se \"maká\" a na nějaké psaní není čas. Našla jsem několik zajímavých inspirací - např.:

http://byznys.ihned.cz/c1-64727780-jak-vybudovat-nesmrtelny-rodinny-podnik-vzorem-muze-byt-japonska-firma-hoshi-existuje-od-roku-718

Vzory bude nutno hledat především v zahraničí.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář