Dienstbier a spol. zapomněli na trapas Roithové?

16. říjen 2015 | 22.22 |

Někdy nerozumím tomu, kam až může zajít hloupost. Zejména u těch lidí, kterých jsem si vážil. Když jsem na FB přečetl článek Odporně straší, bouří kritici o Zemanově útoku na běžence, žasnul jsem. Jako kdyby ti, co se vyjadřují, zapomněli na nedávný supertrapas Roithové. Zde je příslušný článek na Týdnu.cz:

Prezident Miloš Zeman svými výroky, že uprchlíci v Česku nebudou respektovat zákony a zavedou islámské právo, straší veřejnost. Hlava státu zná nálady lidí a snaží se udržet si popularitu. Vyplývá to z většiny reakcí politiků. Zástupci Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty označili Zemanova slova za xenofobní a populistická, podle nich prezident kompromituje Česko v cizině. Podle zástupců pražské muslimské obce hlava státu "šířením bludů" přiživuje strach.

"Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla," napsal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v textové zprávě.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za sociální demokracii je Syřan a právo šaría neprosazuje. "Pan senátor (Hassan) Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje," napsal Bělobrádek.

Podle Lenky Ahmad Balické z vedení pražské muslimské obce se prezident snaží zalíbit lidem, kteří věří mýtům o islámu. "Muslimové žijí v ČR už více než sto let a nikdy se tu nic, o čem pan prezident spekuluje, ani náznakem neobjevilo," uvedla Ahmad Balická. Situaci v Česku podle ní nezmění ani zamýšlené přijetí 1500 uprchlíků, kteří prchají ze Sýrie před válkou. Členka vedení pražské muslimské obce věří v to, že lidé v Česku dokážou "čirý populismus" rozpoznat. "Pokud se někdo vyjadřuje na adresu islámu, měl by ho aspoň trochu znát, a ne takto nezodpovědně přiživovat strach v lidech šířením bludů," dodala Ahmad Balická.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obav české veřejnosti. "Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí," řekl Laudát. "Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu," podotkl Laudát.

Proti zastrašování veřejnosti se ohradil také místopředseda ODS Martin Kupka. Občanští demokraté přitom sami často varují před bezpečnostními riziky, která může příchod muslimských uprchlíků vyvolat. "Tohle může jenom vyvolávat obavy ve veřejnosti," soudí Kupka o Zemanových slovech. Politici by podle něj neměli lidi strašit, ale nabízet řešení.

Prezidentovi dali za pravdu představitelé hnutí Úsvit - Národní koalice. Předseda hnutí Miroslav Lidinský uvedl, že muslimové vytvářejí zóny, kde uplatňují vlastní zákony. "Islám je agresivní a nechce se přizpůsobovat našim zvykům a právu. Naopak šíří právo šaría, které je pro evropskou kulturu neakceptovatelné," míní válečný veterán Lidinský. "Nebudou respektovat naše zákony. Budou prosazovat své zvyky a své zákony," dodal místopředseda hnutí Marek Černoch.

Podle Evy Dohnalové z konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům současný prezident "bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi" o uprchlické krizi. "Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje díky své funkci Českou republiku a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni," dodala Dohnalová.

Zeman při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku prohlásil, že islámští utečenci určitě nebudou respektovat naše zákony a zvyklosti. Nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce a "přijdeme o krásu žen, jelikož budou zahaleny", uvedla hlava státu.

Viz: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/zeman-zautocil-na-bezence-odporne-strasi-bouri-kritici_359213.html

Tak se mně zdá, že někteří mají hodně krátkou paměť a už zapomněli na velmi nedávný a hodně velký trapas Roithové (KDU-ČSL)? Nebo projev indolence a nepoučitelnosti? Viz:

http://www.abeceda.xyz/video/nenechte-se-strasit/

Jen se na to video podívejte. Dienstbier a spol. používají naprosto stejná slova jako Roithová.

Zeman pochopitelně nemá vždy pravdu. Nejsou všichni muslimové stejní. Mám mezi nimi skutečné přátele. Někdy se Zeman unáhlí, někdy přehání. Ale zapomínat na selhání Roithové? Nepoučit se?

Jinak – uvádím z článku, který jsem uveřejnil před několika málo dny:

"Jak už jsem uvedl dříve, zvláštní pozornost si zaslouží článek Začala válka s použitím migračních zbraní, který je starý již půl roku (z 24. dubna 2015) a průběžně zaznamenává vyšší počet přečtení každý měsíc. Sice zatím mezi 20 top za rok nedorostl, ale předpokládám, že doroste. Obsahuje mj. sken nejdůležitějších pasáží úvodů mé knížky vydané před více než 20 léty. Přesně popisuji, co se již tehdy připravovalo. Nehádám přitom z křišťálové koule, ale (jak to v příslušných pasážích i uvádím), vycházím z analýzy projevů V. Havla v Davosu a ve Filadelfii v roce 1992. Již do nich bylo vloženo zlo, ze kterého vychází současné dění. Tvrdím, že V. Havel se již tehdy nechal zneužít, opít pozicí "uznávaného světového politika" a propůjčil se tomu, aby přes něj probublalo to, čeho jsme dnes svědky (aniž by si to třeba sám dostatečně přesně uvědomoval)."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2804-cekam-200-000-navstevnika-analyza-4.html

V odkazu je i linka na citovaný článek. Po více než 20 létech si stojím za tím, co jsem tehdy napsal. (Na rozdíl od toho, jak Roithova svá slova odvolala.)

Jak jsem si právě ověřil, je článek "Začala válka s použitím migračních zbraní" již na 10. místě v přečtení za poslední rok (se 1491 přečteními).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.14 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář