(59.1) Hra: Naštvání není řešení

17. květen 2013 | 07.36 |

"Nech toho plácáni kolem toho Ratha! Je to gauner, který patří do basy ve velkém. Ano, jsou tady ještě vetší ryby, a patří do basy také, ale to Ratha ani neomlouvá, ani neodgrázluje! A tyto tvoje zavádějící příspěvky jenom podporuji, tvými slovy, porušování určitého typu obecně uznávaných zásad! Přispíváš k mateni lidi! Lepší jeden darebák v base než žádný. Někdo musí začít - a že to je on a demonstrativně, tak co má být. Důležité je, aby byli další... a jsou (A. Novák). Je dobře, že je aspoň jeden darebák ve vězení. Výsledkem totiž bude, že i oni "nadlidi" začnou přemýšlet, že taky mohou skončit. A tom to je. Aspoň pro začátek.

Problém je v tom, že tvoje komentáře jsou zdlouhavé, zavádějící, matoucí, "vědecky převědované" a dají se těžko číst. Nějaké asijské či čínské přísloví říká: Do plného poháru nového čaje nenaleješ.

V roce 1993-1994 jsem křičel ze všech sil jako právník, že velká privatizace je podvod, ODS a pol. krade. Žádné teorie jsem nepotřeboval. Zrovna tak, když v roce 1995 nás prostřednictvím státem garantovaného Státního centra papírů okradli o majetek. Majetek není chráněn právem, soudy nesoudí a nefungují. Žádné teorie jsem k tomu nepotřeboval. Pak Zeman-Klaus uzavřeli satanův pak o neútočení a dali zelenou i oranžovým krádežím a beztrestnost všem. Abych to pochopil, rovněž jsem žádné teorie nepotřeboval... Tak přestaň s teoriemi a začni čistit třeba na stranické schůzi oranžovou stranu od podvodníků, jsou jich tam mraky.

Já jsem do bahna kmotrů vstoupil zabránil megakrádežím určitého kmotra a dostal do pasu: "Osoba nežádoucí, deportační výměr do 60 dnů"."

Toto (mírně upravené a zkrácené, mj. vzhledem k tomu, že autor se vyjadřuje více jadrně) jsem vybral z pera KK z diskuse k následujícímu příspěvku:

http://www.rathdavid.cz/komentare/1/utahovani-sroubu/

Odkaz na Rathův komentář jsem na Facebooku uvedl citací z příspěvku, ve kterém popisuji, jak funguje současný systém: "Demonstrativní použití dvojího metru: Vytvoří se podmínky, že ti, co jsou dosazováni či připouštěni do určitých pozic, jsou vedeni k tomu, že porušování určitého typu obecně uznávaných zásad je "úplně normální".

A když se chtějí z vlivu struktur vymanit, jsou demonstrativně trestáni a denunciováni (na základě obvinění z porušování lidských práv, korupce apod.). To je aplikováno od diktátorských postupů některých vlád až po zneužívání pravomocí v tuzemském rozhodování o veřejných zakázkách. (U nás můžeme takřka v "přímém přenosu" sledovat, jak se vyvíjí případ "Rath" – a setkáme se zde ještě s hodně poučnými jevy.)", podrobněji viz: http://radimvalencik.pise.cz/236-57-2-hra-o-smyslu-jistote-a-kontextu-kontextu.html"

Chápu zoufalství či dokonce nas/štvání některý lidí, kterým osud naší země (ale ono se to netýká jen nás) není lhostejný. Ale bez toho, abychom se naučili vnímat a chápat, co je "černé na bílém", se nic k lepšímu změnit nepodaří. Souhlasím, že někdy píšu těžkopádně. Vždy, když se formuluje nové, chvíli trvá, než se to vyladí tak, aby se to lehko četlo. A některé věci připomínám znovu a znovu - a asi to budu muset dělat dál. Ale problém je jinde.

KK se mýlí (a to podstatným způsobem) dvakrát (přičemž jeden z typů omylu souvisí s tím druhým). Připomeňme si, co píše:

"Nech toho plácáni kolem toho Ratha! Je to gauner, který patří do basy ve velkém. Ano, jsou tady ještě vetší ryby, a patří do basy také, ale to Ratha ani neomlouvá, ani neodgrázluje!...Lepší jeden darebák v base než žádný. Někdo musí začít - a že to je on a demonstrativně, tak co má být. Důležité je, aby byli další... a jsou (A. Novák). Je dobře, že je aspoň jeden darebák ve vězení. Výsledkem totiž bude, že i oni "nadlidi" začnou přemýšlet, že taky mohou skončit. A tom to je. Aspoň pro začátek."

Toto je první velký omyl. Považuje hru typu "zabetonování" za hru typu "lavina". Hra typu "lavina" nastává v případě, kdy první precedens (v tomto případě zavření Ratha) uvolní lavinu vymetení korupce a podobných jevů ze společnosti. Je to hezká představa, ale dost naivní. (Mj. poměrně dost lidí tuto iluzi mělo, když Ratha zavřeli, divím se, že ji někteří sdílejí dodnes.) A pak je zde hra typu "zabetonování" prostřednictvím demonstrativního použití dvojího metru.

K té je potřeba říci něco v širším kontextu. Náš institucionální systém podstatným způsobem ovládly struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Tj. "nadlidí" (použiji-li slova KK), kteří na sebe něco vědí a vzájemné se vydírají, kryjí a protěžují v rámci institucionálního systému. "Běžný chod" těchto struktur se udržuje dvojím:

- Tím, že někdo je někam dosazen jen v případě, že se na něho něco ví (to je podmínkou, aby mohla jeho kariéra odstartovat, protože "K čemu je nám ten, na koho nic nevíme?").

- Tím, že se v okruhu těchto "nadlidí" postupně vytváří povědomí, že "normální" je to, co normální není. Že určitý typ porušování obecně přijatých zásad (např. formou vytahování peněž z kapes daňových poplatníků do své přes pozici v určité instituci) je úplně normální ("dělají to všichni").

No a v případě, když je ohrožena stabilita systému založená na vzájemném krytí tím, že se někdo z "nadlidí" cítí být lepším (k čemuž někdy otevírá cestu právě to, že on sám považuje za "normální", to co normální není), dá se mu to vychutnat. Tak působí mechanismus "zabetonování" na základě použití dvojího metru ke komukoli, kdo se dostal do institucionální struktury kontaminované působením struktur založených na vzájemném krytí.

Přesně tento mechanismus (tento typ hry) "zabetonování" byl použit v případě D. Ratha. Místo "uvolnění kamínku a celé laviny" došlo k "semknutí řad" oněch "nadlidí", pružina dále napnuta, ale řešení problémů korupce oddáleno. (O to přece šlo, ne?)

K tomu mj. následující blog M. Fenrycha: "Proč nesedí velcí bossové a Rath ano?", viz:

http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=776878

To je ovšem jen první omyl (tj. špatné zatřídění reálné hry v důsledku neznalosti jejího teoretického konceptu), kterého se KK dopustil. Ten druhý omyl je významnější.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře