Zemanův projev v OSN (a zase ta ČT)

1. říjen 2015 | 11.23 |

Nejdříve plné znění Zemanova projevu v OSN:

Pane předsedo, dámy a pánové, pokud máte ve svém krátkém projevu mnoho témat, nemáte žádné, a pokud máte ve svém projevu mnoho priorit, nemáte také žádnou. Proto se zaměřím pouze na jedno téma a na jednu prioritu - na boj proti mezinárodnímu terorismu. Můžete se ptát, proč právě prezident malé středoevropské země mluví o terorismu. Jsou pro to dva důvody. Zaprvé terorismus je zločin namířený proti lidské civilizaci a současně hlavní nebezpečí pro lidskou civilizaci. Druhým důvodem je, že - jak víte - téměř všechny evropské země nyní čelí velké migrační vlně, kterou vyprovokovaly teroristické akce na Blízkém východě a v Africe.

Je skvělé kritizovat terorismus, je skvělé organizovat demonstrace a manifestace proti terorismu a je pěkné připravovat protestní deklarace proti terorismu. Jsem si jistý, že abú Bakr Bagdádí (vůdce Islámského státu - pozn. red.) si tyto deklarace pozorně přečte.

V souvislosti s terorismem v každém případě existují tři mylné představy. Tou první je, že terorismus vymizí, že je to jakýsi historický výkyv a že bez lidského úsilí či jen s místními prostředky jsme schopni eliminovat nebo omezit teroristické činy. Teroristické hnutí ale naopak roste jako rakovina. Šíří se. Zvyšuje se počet zhroucených států, přibývá atentátů, krutostí, vražd, ničení kulturních památek, jako tomu bylo v Palmýře, a podobně. Nemůžeme popřít tento rostoucí proces.

Druhou mylnou představou je, že teroristické organizace je možné zredukovat

pouze na Islámský stát. Existuje ale mnoho dalších teroristických organizací, například Al-Káida, Taliban, An-Nusra, Boko Haram a další. A dva význační politici z arabského světa mi řekli, že jejich zastřešující organizací je Muslimské bratrstvo. Je-li tomu tak, existuje teroristická síť, a tato síť nemůže být redukována pouze na Islámský stát.

Třetí mylná představa je pak založena na standardní formě války proti terorismu. Víte, že téměř všechny generály připravila předchozí válka. To, co navrhuji pro boj proti terorismu, nejsou tanky, pěchota, dělostřelectvo. Musíme hledat nové formy boje. A protože jednostranné akce jsou silně kritizovány, a navíc byly naprosto neúspěšné, jako v případě Iráku, nedoporučuji masivní okupaci žádného území. Navrhuji koordinovanou akci pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN má rozdílné zájmy, ale společného nepřítele. A nic nesjednocuje tolik jako právě společný nepřítel. Terorismus. Právě tady v New Yorku vzpomínáme na 11. září 2001, v Rusku vzpomínáme na Beslan či Volgograd, v Číně vzpomínáme Sin-ťiang, v Evropě vzpomínáme na Madrid, Londýn, Paříž, Kodaň, v Indii na Bombaj a tak dále.

Je zde jeden dobrý precedent, kterým je jednomyslně přijatá rezoluce Rady bezpečnosti týkající se námořních pirátů v Somálsku, včetně vojenských akcí proti pirátům. Opravdu si myslíte, že piráti jsou nebezpečnější než teroristé?

V Chartě OSN je mnoho článků týkajících se možnosti vojenských akcí a některé z nich nebyly nikdy aktivovány. Říká se jim spící struktury. Potřebujeme je aktivovat. Potřebujeme malé vojenské jednotky vybavené bezpilotními letouny i vrtulníky, které budou spolupracovat se zpravodajskými službami a které budou mít komanda, chcete-li rangers; jakési malé modré přilby, které zlikvidují vůdce teroristických organizací a jejich nervová centra a které nebudou okupovat území.

Pevně doufám, že některý ze stálých členů navrhne takovou rezoluci. A pokud ne, pak jako historický optimista mohu na závěr dodat, že každá myšlenka prochází třemi fázemi. V první fázi je považována za naprostý nesmysl. Ve druhé fázi je sporná a ve třetí fázi je nezpochybnitelná jako Země obíhající Slunce.

Takže hluboko v srdci věřím, že až přijdu příští rok, bude můj návrh sporný, a až přijdu v roce 2017, jsem si jistý, že tento návrh bude nezpochybnitelný. Děkuji vám za pozornost.

Je stažený ze stránek ČT 24:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1593343-zeman-v-osn-proti-terorismu-je-treba-hledat-nove-formy-boje

Nejsem si jist, zda tím, že jej ČT nedala celý v přímém přenosu (přestože je mnohem hutnější a poměrně krátký, ve srovnání s nudou, kterou předvedl Obama) se nedopustila dvou závažných prohřešků:

- Cenzurovat protiteroristicky zaměřený projev našeho prezidenta lze vyložit i jako podporu terorismu. Nevím, proč máme platit koncesionářské poplatky na podporu terorismu.

- Pokud by se jednalo o sportovní přenos, tak by asi velké pobouření vzbudilo, pokud by televize dala přednost americkému reprezentantovi před naším favoritem. Nevím, proč by v politickém klání měl být zásadní rozdíl.

Celý projev zazněl jen v málo sledovaném dopoledním pořadu Studio ČT 24 30.9.2015 (anglicky s českým překladem):

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/215411058060930

Od začátku 11. minuty pořadu.

Nejhorší ovšem je, že ČT nechala prezidentův projev "sklvaňovat" (od 22. minuty pořadu). Hlavní argument T. Klvani byl (s trochou zjednodušení) následující: Jsme malá země, takže máme držet hubu a vůbec se ke globálním otázkám či terorismu nemáme co vyjadřovat. To měl právo jen Havel. Nemáme právo na vlastní názor, na přednesení vlastní návrhů a prezident nám udělal ostudu, když to nechápe.

V Událostech, komentářích na ČT 24 30.9.2015 byla už diskuse k Zemanovu projevu korektnější i publikum více reprezentativní. Doporučuji shlédnout, stojí to zato:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/215411000370930/

Na stránkách Pražského hradu najdeme videozáznam Zemanova projevu v OSN v angličtině:

http://webtv.un.org/watch/czech-republic-general-debate-70th-session/4519086389001

Jinak - i pro ty, co se jen učí anglicky - nádherný základ pro poslech angličtiny.

Přesto však malá poznámka - mě ani tak nezajímá, že kancléř nemá nějakou cinknutou prověrku. Ale vadí mě, že tak významný projev ani nedokázali otitulkovat, když ho ČT v podstatě ze svého zpravodajství vyšachovala. Podle mě je to určitá NEPROFESIONALITA.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zemanův projev v OSN (a zase ta ČT) kimla 01. 10. 2015 - 12:55
RE: Zemanův projev v OSN (a zase ta ČT) jb 01. 10. 2015 - 18:44