Před 00: Zblbnutí eurolídrů = též důvod restartu

30. srpen 2015 | 20.33 |

Stále častěji slyšíme a budeme slyšet, že východoevrospké země se chovají nezodpovědně, nesouhlasí s kvótami pro přerozdělení uprchlíků. Jak každý, kde delší dobu sleduje, co píšu, může potvrdit – nedělám si o intelektuálních a morálních kvalitách současných eurolídrů iluze. Ale takovou míru zblbnutí bych nečekal. K tomu pár poznámek, kterým každý normální člověk snadno porozumí:

1. Kam uprchlíci míří? – Odpověď: Hlavně do Německa či do Británie.

2. Proč tam míří? – Odpověď: Protože tam je vyšší HDP na hlavu, tudíž vyšší životní úroveň, na které může participovat i uprchlík.

3. Co je podmínkou, aby se směřování uprchlíků proporcionálně vyrovnalo? – Odpověď: Nejdříve nutno přerozdělit úroveň životních podmínek a pak mohou být přerozděleni i uprchlíci.

Osobně si vůbec nedovedu představit, co se pod přerozdělením uprchlíků či uplatnění jakýchsi kvót myslí. To, že se někde v Bruselu či Berlíně rozhodně a uprchlíci půjdou místo do Německa do Čech? No, pokud má někdo takové "myšlení" (lze-li to tímto slovem vůbec nazvat), došlo to s ním hodně daleko. Pokud nedojde co nejdříve k restartu EU včetně výměny těch, co jsou schopni takovýchto úvah, může to dopadnou hodně špatně.

K tomu jen pro ilustraci pohled francouzského ministra zahraničí:

Šéf francouzské diplomacie Fabius v nedělním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1, televizí RTL a listem Le Monde prohlásil, že Budapešť nerespektuje evropské hodnoty. Také řekl, že je šokován, když slyší hovořit o běžencích jako o "produktech". "Neměli bychom zapomínat, že to jsou muži, ženy a děti se svými úzkostmi a nadějemi," zdůraznil Fabius.

"Když vidím jistý počet zemí Evropy, které neakceptují kvóty, pokládám to za skandální," sdělil Fabius v rozhovoru. Dodal, že tyto země se nacházejí na východě kontinentu.

Evropská komise navrhovala přerozdělení části uprchlíků mezi unijními zeměmi na základě závazných kvót.Dobrovolné přijímání uchazečů o azyl podle agentury AFP naráží na nedostatek ochoty v zemích, jako je Maďarsko, Slovensko, Slovinsko nebo Rakousko.

Česká republika je jedním ze států, které se zavedením závazných kvót nesouhlasí a hodlá uprchlíky přijímat dobrovolně podle svých možností.

Odvážně se k této problematice podle Fabiuse staví Německo a Francie je po jeho boku, ale odpovědnost by podle ministra měla převzít celá Evropa.

Jmenovitě se Fabius vyjádřil kriticky vůči Maďarsku, které podle něj "nerespektuje společné evropské hodnoty", když na své hranici staví plot. Podle něj by Budapešť měla bariéru odstranit a Evropská unie by měla vést vážnou debatu s maďarskými představiteli.

Maďarsko v sobotu na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od kterého si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. Plot se vine podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem a zbývá ho ještě vyhnat do plánované výšky čtyř metrů.

Přistěhovalecká vlna podle Fabiuse jen tak neskončí a bude trvat několik let. Jejími příčinami jsou totiž chudoba, oslabení států a války. Klimatické změny pak v příštích letech tento jev ještě posílí.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/fabius-oznacil-za-skandalni-pristup-vychodu-evropy-k-imigrantum-pho-/zpravy-svet.aspx?c=A150830_114813_ln_zahranici_sho

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře